Protest pielęgniarek pod Urzędem Rady Ministrów to podręcznikowy przykład, jak przez lekceważenie, arogancję i butę można zaognić każdy konflikt. Metoda negocjacyjna rządu i PiS, zastosowana w Warszawie, znalazła zastosowanie także w Brukseli.
Prezes IPN ogłosił chętnym, że ma do ujawnienia listę 500 wpływowych agentów. Zaraz też zaczęły się ukazywać nazwiska opozycyjnych polityków. I apele, żeby otworzyć archiwa. Ale to kłamstwo, że archiwa zostały zamknięte.
Tak dobrze jeszcze nie było? Rzut oka na wyniki wielkiego badania 'Diagnoza społeczna 2007'; odsłania paradoksalny obraz polskiego społeczeństwa. Polacy są zadowoleni z życia, niewiele już tylko ustępują tradycyjnie optymistycznym Amerykanom. Ale jednocześnie są najbardziej nieufnymi ludźmi w Europie.
Wszyscy znają Zbigniewa Ziobrę jako szeryfa, który oczyszcza kraj z przestępców i na nic innego już nie ma czasu. Jednak minister sprawiedliwości dba również o swoje czysto polityczne interesy. Zwłaszcza w mateczniku - Małopolsce. Pomaga mu w tym brat Witold.
Dla Jarosława Kaczyńskiego polskie nieszczęścia i sukcesy układają się wedle kryteriów oczywistości. „Oczywiste”, a nawet „oczywista oczywistość” to ulubione wyrażenia premiera. Duża część opinii publicznej dała sobie narzucić pewniki, jakie głosi PiS.
Janusz Zemke, przewodniczący sejmowej komisji do spraw służb specjalnych
Pięć lat temu Polska żyła seksaferą z udziałem pracowników dolnośląskiej fabryki Bielbaw. Media ćwiczyły na niej nowe słowa: mobbing i molestowanie seksualne. Co zdarzyło się tam wtedy naprawdę?
1 lipca rozpoczyna się rynkowa rewolucja w handlu prądem. Każdy z nas będzie mógł wybrać firmę, która go nam sprzeda. Tyle teorii. W praktyce trzeba będzie dużej determinacji, żeby znaleźć nowego dostawcę. To nie ostatnia zła wiadomość.
Stworzyła pierwszą, dziś powiemy, kultową, markę w polskiej modzie, a teraz musi patrzeć, jak ta cenna marka się marnuje. Ale Barbara Hoff może nas jeszcze zaskoczyć.
Komisja Europejska zwyciężyła. Horrendalnie wysokie opłaty za korzystanie z komórek za granicą pod jej naciskiem spadną o połowę. Niestety dopiero od września. Ale dobre i to.
Tony Blair był Bambim, pieszczoszkiem mediów, bożyszczem tłumów i salonów, a dziś odchodzi niemal w niesławie. Nie zasłużył na takie pożegnanie.
Najpierw walczymy, żeby ludzie żyli jak najdłużej, a potem nie bardzo wiemy, co z nimi zrobić. Już dwa miliony niemieckich seniorów potrzebuje codziennej opieki. A będzie ich coraz więcej.
Bliski Wschód widział już wiele cudów, ale tego jeszcze nie było. Setki rodzin palestyńskich napierają na szczelnie zamknięte przejścia graniczne ze Strefy Gazy – i proszą o azyl w Izraelu lub zezwolenie na przejazd do miast Zachodniego Brzegu.
Coś dla bojowników o wolny Tybet znad Wisły.
Coś o wyrzutkach społeczeństwa.
Każdy straszy, jak potrafi. Rodzima literatura sensacyjna - hakami i układami, amerykańskie seriale - kosmitami i końcem świata. Bać się czy śmiać?
Za Oceanem ukazała się pierwsza po 10 latach przerwy powieść Thomasa Pynchona. Jedni uważają go za najwybitniejszego żyjącego pisarza Ameryki, inni – za literackiego hochsztaplera. Tak czy inaczej, książka „Against the Day” godna jest najwyższej uwagi.
Najpierw byli awangardowymi skandalistami z Kalifornii. Testowali wytrzymałość: własną na narkotyki, obyczajowych cenzorów na brak stroju, słuchaczy białego rocka na wpływy funk i rapu. Aż nagle ich piosenki zeszły pod strzechy. Po 23 latach istnienia Red Hot Chili Peppers zagrają w Polsce.
Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.
Rozmowa z Jerzym Halbersztadtem, dyrektorem powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich
Dzięki nowym badaniom nad mózgiem nie tylko więcej wiemy o nas samych, ale możemy też dowiedzieć się wiele o innych. Niektórzy twierdzą, że stanowczo za wiele.
Skalne bryły krążące między orbitami Marsa i Jowisza są budulcem, z którego miała powstać duża planeta. Ale nie powstała. Pozostał za to kosmiczny gruz, pamiętający narodziny Układu Słonecznego. Z Ziemi startuje właśnie misja Dawn, której celem są największe planetoidy: Westa i Ceres.
Dzięki filmom i wyjazdom na safari lepiej już znamy wielkie zwierzęta – słonie, żyrafy czy lwy – niż faunę krajową. Jednak i tam, i tu, poza zasięgiem pozostała rozmaita drobnica. Nasze krajowe safari poświęćmy jej właśnie.
Rozmowa z prof. Kevinem Browne'em, dyrektorem Centrum Psychologii Rodzinnej i Sądowej na Uniwersytecie w Birmingham, o tym, dlaczego nie powinno się umieszczać dzieci w domach dziecka i jak przekonać o tym władze
Wstań i walcz – to ostatnie słowa „Wojownika” Jacka Bławuta. Kiedy przebrzmiały, najpierw zapadła cisza, a potem rozszalały się oklaski. Owacja na stojąco trwała dziesięć minut, przy filmach dokumentalnych nie zdarza się to często.
Pijany kierowca potrącił wychodzącego zza pekaesu nastolatka. Wszyscy oczekiwali oczywistego finału. Ale kierowca jest wolny. Sądzą chłopca, który już dwa razy usiłował popełnić samobójstwo.
Luksusowo znaczy drogo, ale wcale nie musi znaczyć smacznie. Można w Warszawie zjeść niedrogo i pysznie. I do tego w miłym otoczeniu. Byliśmy w takim miejscu.
Niegdyś uwielbiany, teraz czuje się bojkotowany. W Opolu za piosenkę o „Czterech Ziobrach” czekały go gwizdy – po raz pierwszy tak bardzo rozminął się z nastrojami.
Latem w Budapeszcie jest duszno, nad Balatonem tłoczno, tu i tam – drogo. Inaczej w położonych najbliżej Polski północno-wschodnich Węgrzech, od Tokaju, przez Debreczyn, po Eger. Od bezkresnej puszty po Góry Bukowe, z termalnymi kąpieliskami, dobrym winem i z ogromną dla Polaków życzliwością.
Benedykt XVI ogłosił świętym Szymona z Lipnicy. To już drugi święty w gminie. Trzeci czeka na kanonizację.