Arcybiskup musiał zrezygnować. Papież musiał cofnąć nominację. Episkopat musi przełknąć porażkę. Pierwszą bitwę batalii o kształt polskiego Kościoła po Janie Pawle II wygrały prawicowe środowiska świeckie. Jaki teraz będzie polski Kościół? I jak zmieni się Polska?
Rozmowa z profesorem Andrzejem Paczkowskim
Na wieść, że Sławomir Skrzypek będzie nowym prezesem NBP, polska waluta osłabła. Nie cichną też spekulacje, czego się można spodziewać po następcy Balcerowicza. Odpowiedź można znaleźć m.in. w banku PKO BP, którym od kilku miesięcyprezes-nominat kieruje.
Na Dolnym Śląsku trwa wymiana mieszkańców. Na Zachód za pracą ruszyli miejscowi. Z Zachodu przybywają do tutejszych zagród, folwarków i pałaców Flamandowie, Holendrzy, Anglicy, Niemcy. Mówią, że tu za małe euro można żyć bardzo eko. Czyli, że pięknie i tanio. Nie zawsze życie to potwierdza, ale na stronę www.buypalaceinpoland (kup pałac w Polsce) zagraniczni internauci zaglądają 10 tys. razy w miesiącu.
W latach 70. Edward Gierek próbował wmówić Polakom, że Polska jest dziewiątą potęgą świata, w której ludziom żyje się coraz bardziej dostatnio. Dzisiaj słychać, że mamy za sobą najlepszy rok od czasu pokonania komuny. A przed nami jeszcze lepsze lata.
Po niedawnych zmianach kadrowych Trybunał Konstytucyjny stanie lada moment przed serią testów własnej wiarygodności. Próba dotyczyć będzie merytorycznego poziomu wyroków, a zwłaszcza niezależności wobec polityków.
Bandyci dobrze wiedzą: zamiast policjanta zabijać, lepiej go pomówić. To prosta metoda eliminowania tych, którzy są groźni dla gangów. Zwłaszcza gdy tzw. policja w policji i prokuratorzy chętniej dają wiarę oskarżającym przestępcom niż oskarżanym funkcjonariuszom.
PKN Orlen za rekordową kwotę 2,34 mld dol. kupił litewską rafinerię w Możejkach. Kiedy stawał do licytacji, mowa była o biznesie. Dziś okazuje się, że kupił redutę, której będzie bronił do ostatniej kropli ropy, by Rosjanie nie zapanowali nad naszym rynkiem naftowym.
Do krakowskiej rodziny Likusów należą luksusowe hotele, wytworne restauracje i najdroższe w Polsce delikatesy. Bogaci i wymagający turyści, podróżujący według wskazówek snobistycznego przewodnika Relais&Chateaux, z Polską i branżą turystyczną kojarzą tylko to nazwisko.
Zwariowany ostatnio wzrost cen mieszkań w tym roku ponoć zwolni. Gorączka na rynku nieruchomości lekko spadnie. Teraz warto kupować domy – doradzają pośrednicy.
Dawno już, mimo wojen w Somalii i Darfurze, Afryce nie powodziło się tak dobrze jak teraz. Gospodarka kontynentu obudziła się po dekadach kryzysu. Niewielka w tym jednak zasługa Zachodu, który w delikatne afrykańskie sprawy wtrąca się z gracją właściwą słoniom.
Morderstwo doskonałe. Polon – narzędziem zbrodni, zabity – agent wywiadu. Czy Litwinienko padł ofiarą walki kremlowskich klanów o schedę po Putinie?
W Libanie zwolennicy Hezbollahu żądają ustąpienia premiera Fuada Siniory. Od kilku tygodni tłumy demonstrują na ulicach Bejrutu. Jeśli praworządnie wybranemu premierowi puszczą nerwy, kraj stanie się wasalem Iranu.
Niedawno ukazał się po polsku, napisany przez Brytyjkę Geraldine Mc Caughrean, dalszy ciąg przygód Piotrusia Pana. Kontynuacja jest udana i stanowi wyjątek w trwającym od dawna systematycznym masakrowaniu najsłynniejszych bohaterów dziecięcej wyobraźni.
Tom Tykwer, reżyser niemiecki, na „Pachnidło” wydał aż 50 mln euro, ale nie zmarnował pieniędzy. W kinie naprawdę pachnie.
Minęło ćwierć wieku, od kiedy zespół Republika nagrał pełną retorycznych pytań piosenkę „Telefony”. I choć w grudniu obchodziliśmy piątą rocznicę śmierci jej autora Grzegorza Ciechowskiego, a telefony komórkowe stały się sprzętem podręcznym, problem „gdzie dzwonić mam” okazuje się jednym z naczelnych tematów twórczości tak piosenkarskiej, jak literackiej.
Aż do XVIII w. ginekologia nie była przedmiotem zainteresowania oficjalnej medycyny. Nie istniała skuteczna antykoncepcja. Stosowano metodę bardziej brutalną i odrażającą – zabijano dzieci zaraz po urodzeniu.
Rozmowa z nowym prezesem Polskiej Akademii Nauk prof. Michałem Kleiberem
Czekolada, kawa czy alkohol nie cieszyły się wśród dietetyków dobrą sławą. Ale ta opinia zaczyna się zmieniać.
W Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku w opiece nad pacjentami pomagają więźniowie. Żółta koszulka wolontariusza jest dla nich znakiem nadziei. Kiedy dostali te koszulki, robili sobie w nich zdjęcia, żeby posłać do domu i napisać: zobacz, mamo, nie jestem taki zły.
Archiwa państwowe to nie tylko teczki w IPN, choć o nich najgłośniej. Archiwizuje się właściwie wszystko – od aktów ślubu po próbki z odwiertów geologicznych. Jaki z tego pożytek?
W Polsce przez długi czas nie wydawano tej książki, choć sam Jan Paweł II dziękował autorowi za jej napisanie.
Jest rok 2007. Od dwóch lat berlińskie instytucje zajmujące się bezdomnością i narkomanią rejestrują napływ młodych ludzi z Polski o specyficznym stylu życia.