Jest okazja: Niemcy, nasz sąsiad i główny partner, objęły od 1 stycznia przewodnictwo w Unii Europejskiej i – co zupełnie jasne – Angela Merkel będzie chciała w tej roli zabłysnąć. Pomóżmy jej!
Stawką w sporach o księżowskie teczki jest nie tylko los duchownych oskarżanych o współpracę z bezpieką. Kościół porwało oko potężniejszego cyklonu.
Niegdyś bawialnia, później salon, następnie pokój stołowy, w PRL groteskowo określany dużym pokojem, dziś z angielskiego zwany living roomem. Centralny punkt każdego mieszkania. Odbijają się w nim nasze upodobania, możliwości, zbiorowe poczucie smaku.
Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP
Na progu nowego roku jeszcze przez moment popatrzmy wstecz – jakie nauki płyną z minionego. Zleciliśmy ten poświąteczny remanent dwójce świetnych pisarzy: Oldze Tokarczuk i Markowi Krajewskiemu.
Politycy w okolicach Nowego Roku składają wiele obietnic. Trochę psujemy tę miłą atmosferę, przypominając niektórym, co już obiecywali. I naiwnie pytamy: dlaczego nie dotrzymali słowa?
W Młodzieży Wszechpolskiej są świetni ludzie – zapewnia Mariusz Tomczak, 24 lata, politolog i europeista, do niedawna sekretarz MW – okulary bez oprawek, błękitna koszula. Ta myśl przyszła mu do głowy, gdy patrzył na 250 koleżanek i kolegów na zjeździe nadzwyczajnym.
Od Nowego Roku na podaniach, zażaleniach i odwołaniach nie trzeba już naklejać znaczków skarbowych. Za większość czynności urzędniczych nadal jednak musimy płacić. Tym razem gotówką lub przelewem, tracąc często czas w kolejkach na poczcie lub w banku. Miało być lepiej, a kończy się jak zwykle. Upraszczanie biurokracji to nie jest łatwa sprawa.
W prywatnych otwartych funduszach emerytalnych (ofe) Polacy zgromadzili już ponad 120 mld zł. Samoobrona postanowiła te pieniądze upaństwowić. Jeśli zamiar się powiedzie, drugi filar emerytalny zostanie wchłonięty przez ZUS. Taka konstrukcja emerytom nie posłuży.
Ten sezon wyprzedaży zaczął się jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jak wynika z badań, mamy teraz grubsze portfele, większą chęć wydawania pieniędzy, ale i lepszą odporność na marketingowe chwyty.
Nie jest łatwo pochować dyktatora i pogrzebać dyktaturę. W Chile, ale także w Peru, Urugwaju czy w Hiszpanii trwają – często gorące – rozrachunki z historią.
Ruszył ruch w drugą stronę. Polska staje się rajem dla samotnych Brytyjczyków. Nawet średnio przystojni i średnio przedsiębiorczy Wyspiarze są u nas królami życia.
Rozmowa z Peterem Bergerem, światowej sławy amerykańskim teologiem i socjologiem religii, o przyszłości chrześcijaństwa, islamu i prawosławia w erze globalnego kapitalizmu
Czy umiejętność posługiwania się pędzlem i farbami przydaje się jeszcze we współczesnej sztuce? Kolejnej okazji do pochylenia się nad losem malarzy i ich dzieł w dzisiejszych czasach dostarcza nowa duża wystawa w stołecznej Zachęcie, zatytułowana „Malarstwo XXI wieku”.
Na swe 80 urodziny profesor Maria Janion przygotowała kolejną książkę, „Niesamowita Słowiańszczyzna”, w której zastanawia się, skąd się biorą nasze odwieczne kłopoty z tożsamością.
Była gorsza niż Kleopatra, bardziej lubieżna niż Mesalina, okrutniejsza niż Katarzyna Medycejska. Znienawidzona przez lud i zgilotynowana, stała się symbolem złej, libertyńskiej Francji. Po dwustu latach od jej śmierci ten wizerunek Marii Antoniny postanowiła zmienić Sofia Coppola.
Serial ten proponuje oczyszczającą kpinę ze społecznych hierarchii i charakteru narodowego. Po siedmiu latach emisji „Świat według Kiepskich” uznać moża za trwałą ikonę polskiej popkultury.
Gdyby w starożytności i średniowieczu istniała prasa brukowa, też miałaby o czym pisać. Bohaterami skandali bywali cesarze i królowie, papieże i biskupi, filozofowie i poeci... Polskie dzieje też są pod tym względem barwne.
Uprawiali kukurydzę i pili czekoladę z chili; kauczukową piłką grali w pelotę, a stawką w tej grze było życie; składali krwawe ofiary bóstwom i prowadzili między sobą nieustanne walki. Teraz także polscy archeolodzy odkrywają tajemnice Majów.
Czy można sobie wyobrazić świat bez żarówki? Dziś nie mieści się to w głowie, ale za kilkanaście lat żarówkę będziemy mogli oglądać w muzeach lub na starych filmach. Przed nami prawdziwa oświetleniowa rewolucja.
W rankingach szkół, których absolwenci najliczniej dostają się na wyższe uczelnie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii SOS mieści się zwykle w pierwszej dziesiątce lub niedaleko za nią. Warszawska szkoła dla najgorszych uczniów.
W knajpie stylizowanej na meksykańskie rancho można zjeść lepiej niż w modnej, luksusowej restauracji, prowadzonej przez słynną aktorkę. Ale i tu, i tu jest równie drogo.
Dla Grenouille’a, bohatera „Pachnidła”, perfumiarza i mordercy, XVIII-wieczny świat cuchnął. Dziś doznałby węchowego wstrząsu, czując od nas proszek do prania, mydło, pastę do butów. Czy to dobrze, że świat pachnie teraz wszystkim, tylko nie sobą?
Zapomniane mikroświaty; trochę wspólne, a trochę niczyje. Porzucone i zdegradowane przestrzenie, które mijamy jak najszybciej, bo ich brzydota płoszy. A mogłyby oswoić miasto, stać się miękkim punktem w kamiennej strukturze. Mogłyby stać się miejscami trzecimi – przestrzenią między domem a pracą, między tym, co prywatne, a tym, co publiczne.