Po wypowiedzi Macieja Giertycha było tylko śmiesznie. Gdy głos zabrał wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski, zrobiło się groźnie. Spór o teorię ewolucji i jej miejsce w nauczaniu stał się w istocie sporem konstytucyjnym, dotyczącym relacji między nauką, religią i państwem.
Po trwającym 25 dni kryzysie rządowym każde z ugrupowań zaczyna dopiero liczyć zyski i straty. PiS, przywracając wyrzuconego Leppera, niewątpliwie straciło. Nieco zyskał sam Lepper, którego wyborcy z pewnością nie zrozumieliby aliansów z PO. I jednak co wicepremier, to wicepremier. Nabrał pewności Giertych. Opozycja tradycyjnie jest niezdecydowana i podzielona.
Braci Kaczyńskich stać na wiele, ale jednego nie zrobią na pewno: nie przeprowadzą reform ekonomicznych. Sprzeczność między budową IV Rzeczpospolitej a przebudową gospodarki jest nieusuwalna.
Ani się obejrzeliśmy, jak w Polsce wybiło dziesięciolecie ery komórkowo-internetowej. 10 lat minęło od uruchomienia cyfrowych sieci telefonii komórkowej. 10 lat temu, wraz z powstaniem portali Wirtualna Polska, a potem Onet, rozpoczęła się gwałtowna ekspansja Internetu. Dziś analizując, jak Polacy korzystają z najnowszych technologii, możemy się wiele dowiedzieć o społeczeństwie, jego aspiracjach i problemach. To bardzo pouczający materiał.
Rozmowa z Mileną Karlińską i Andrzejem Nehrebeckim z Polskiego Instytutu Psychoterapii Krótkoterminowej.
Wybory samorządowe to okazja do wielu prestiżowych pojedynków. W tak napiętej atmosferze politycznej sukcesy lub porażki w dużych miastach mają dla partii wielkie znaczenie. Wybraliśmy kilka wyrazistych przykładów, jak dziś wygląda ta „wojna na dole”.
Platforma Obywatelska szykuje się do szybkiego, miażdżącego zwycięstwa w wyborach powszechnych, których długo nie będzie. Po raz kolejny Jarosław Kaczyński przechytrzył PO. A partia Tuska i Rokity ma nieustanny kłopot, czym właściwie różnić się od PiS.
Był pilnym studentem, lubianym asystentem na uczelni, potem wpadł na chwilę do warszawskiej kawiarni Niespodzianka i został ważnym politykiem Porozumienia Centrum, ministrem kolejnych rządów. Teraz Adam Glapiński wraca z historii przez otwarte drzwi szafy Lesiaka.
Józef Wojciechowski, największy polski deweloper, założył i zamknął kilkanaście firm, zanim zajął się stawianiem domów. Dopiero budownictwo okazało się żyłą złota. Ważna zasada w tym biznesie – to zbijać koszty. Wojciechowski opanował tę sztukę do perfekcji.
Miała być fabryka osocza, a jest afera. Kosztowna i głośna. W sprawie LFO (Laboratorium Frakcjonowania Osocza) oskarżonym jest m.in. były minister Wiesław Kaczmarek, na ławie dla świadków siądzie były premier Marek Belka, przesłuchiwano też byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Airbus po raz kolejny opóźnia dostawy olbrzymiego samolotu A380, a udziałowcy kolejny raz zmieniają prezesa. Gigant liczy miliardowe straty, zapowiada cięcie kosztów i zwolnienia pracowników. Najbardziej skorzysta na tym Boeing.
Podziemna próba nuklearna w Korei Północnej przypomina o groźnej broni, na którą po zimnej wojnie mało kto zwraca uwagę. A przecież bomby nie tylko pozostały, lecz jest ich coraz więcej i rozpełzają się po nowych krajach. Komu zatem wolno mieć dziś broń atomową, a komu nie? I czy uda się tego podziału dopilnować?
W Ameryce zapowiada się polityczne tsunami. W zbliżających się listopadowych wyborach Partia Republikańska może utracić większość w co najmniej jednej izbie Kongresu, w którym dominuje od 12 lat.
Wszyscy narzekają na ONZ. Rządy nie reagują na apele sekretarza generalnego i na co dzień mają go za chłopca do bicia. Ale gdy gdzieś na świecie wybucha pożar, to do niego państwa członkowskie biegną po pomoc. Wygląda na to, że nowo wybrany sekretarz Ban Ki Mun będzie najlepiej zarabiającym strażakiem na świecie, z uposażeniem 230 tys. dol. rocznie.
Książka „Polska, głupcze!” nie ma końcowej kropki, bo mieć nie może - każdy dzień dodaje do niej nowe rozdziały. Lis zajął się analizą języka, którym posługują się politycy i ci, którzy o polityce mówią czy piszą.
Dominik Połoński, wiolonczelista, 29 lat. Paszport „Polityki” za 2002 r. Kilka wygranych konkursów, w tym trzy międzynarodowe. Cztery operacje raka mózgu. Miał być na wózku do końca życia. Dziś chodzi samodzielnie, prawą rękę ma sprawną, lewą uruchamia. Na powrót do grania daje sobie dwa lata.
Na ekrany polskich kin wchodzi nowy film Kevina Smitha – druga część słynnych „Sprzedawców”. Ta dość błaha komedia pokazuje, jak bardzo w ostatnich latach zmieniła się społeczna pozycja fana. Sam Smith jest zresztą tego najlepszym dowodem.
„Zagubieni” to serial dla wielbicieli thrillera, romansu, science fiction i reality w jednym. Obecnie do obejrzenia w TVP 1 (druga seria) oraz na DVD (pierwsze odcinki).
Rozmowa ze szwedzkim pisarzem Perem Olovem Enquistem
W Polsce komuniści więzili kardynała Wyszyńskiego, na Węgrzech kardynała Mindszentyego. Podczas węgierskiej rewolucji 1956 r. Mindszenty na chwilę odzyskał wolność. Potem jego losy potoczyły się bardzo dramatycznie. Opowiadają o tym uczestnicy tamtych wydarzeń.
20 lat temu Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli prawie wszystkich religii świata. Czy dziś zostało coś z ducha tego spotkania, czy też skazani jesteśmy na religijne wojny?
Polska nie przestrzega rezolucji Parlamentu Europejskiego, zakazującej dyskryminacji chorych ze stwardnieniem rozsianym. Jeśli sytuacja nie zmieni się do końca roku, polski rząd będzie się musiał z tego tłumaczyć przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
Żadne inne uczucia nie są w polskim prawie tak dobrze chronione jak religijne, choć definicja tego pojęcia tak naprawdę nie istnieje.
Co z tego, że Unia Europejska zachęca do pracy na własny rachunek, skoro Urząd Pracy robi wszystko, żebym nie przestała być bezrobotna, a polska administracja prędzej mnie wykończy, niż pozwoli założyć działalność gospodarczą?
Wypełnione odpadami ciężarówki z Niemiec, Belgii, Holandii, Austrii, a nawet Włoch, biorą kurs na Polskę. Nielegalnie, bez zezwoleń, kpiąc z celników, straży granicznej, polskiego prawa. I kar, które nikogo nie odstraszają. Bo chociaż to wyjątkowo śmierdzący interes, można na nim dobrze zarobić.
Wiek XIX był kolebką nowożytnych narodów i idei, które kształtują i naszą epokę. Był też czasem wielkich mów.
Wystąpić w telewizji, żeby zapowiedzieć reklamy. A potem pojawić się w jednej z nich. Opierać się biustem o gorgonzolę i pytać zmysłowo: „Próbowałeś, jak smakuje z gruszkami?”. Zaprezentować się w kalendarzu dla mężczyzn, zaręczyć się z piłkarzem. Być prawdziwą włoską gwiazdą.
Z torów Formuły I właśnie zjechał Michael Schumacher. W wieku 37 lat zakończył swoją sportową karierę. A jednocześnie na ten tor wjechał pierwszy Polak – Robert Kubica. Ma zaledwie 22 lata.
Chaczapuri, szaszłyk i róg do wina to atrybuty gruzińskiej biesiady. W Warszawie jest dużo skromniej. Ale zanim trafimy do Gruzinów, zajrzyjmy do Rubikonu i Primavery.