PiS stał się sondażowym Midasem. Na zdrowy rozum popełnia błąd za błędem, a wyborcy wciąż go w sondażach nagradzają. Czy to się da zrozumieć?
Radosław Sikorski dementuje pogłoski o swojej dymisji, ale jego pozycja zaczyna przypominać tę z ostatniego okresu premiera Kazimierza Marcinkiewicza.
Protekcją Polacy się brzydzą. Jednocześnie twierdzimy, że inaczej się nie da. Ani umieścić dziecka w przedszkolu, ani matki w szpitalu. A przede wszystkim zdobyć pracy. – Nawet do Boga modlimy się przez świętych – mówią zdesperowani szukający dojść. Skoro protekcja była, jest i będzie, może pora ją ucywilizować?
Dotychczasowa lustracja wyłaniała za mało agentów SB jak na dzisiejsze potrzeby polityczne, a jeszcze część z nich uniewinniał Sąd Lustracyjny. Nowa ustawa zobowiązuje IPN do opublikowania wszystkiego, co ma w magazynach. Dlatego już nie chodzi tylko o tajnych współpracowników, ale o „osobowe źródła informacji”. Kto był OŹI – decydowali esbecy.
W najbliższych dniach prezydent Kaczyński powoła nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, zostanie nim najpewniej sędzia Jerzy Stępień, który będzie miał równie trudną sytuację jak dotychczasowy prezes Marek Safjan. Trybunał czekają wyzwania – zaskarżone ustawy o powołaniu CBA, rozwiązaniu WSI, służbie cywilnej i lustracji.
To, co medycyna nazywa poronieniem, porodem przedwczesnym albo też niepowodzeniem położniczym, dla większości rodziców jest śmiercią dziecka, na które czekali. Mimo wyniesionego na sztandary umiłowania dla życia poczętego w szpitalach wciąż brakuje dla tej śmierci szacunku. Często odbywa się ona w zimnym, szpitalnym naczyniu zwanym nerką.
Wraz z premierą Jarosława Kaczyńskiego powróciła kwestia polskiej energetyki jądrowej. Czeka nas tu spore przyspieszenie, bo przecież świadomy swych słów polityk nie wywoływałby tak drażliwego społecznie tematu bez powodu.
Latem wiele osób podejmuje dramatyczną decyzję: muszę schudnąć. A jeść się chce. Wiedząc o tym branża spożywcza oferuje coraz więcej produktów niskokalorycznych z angielska zwanych light lub fitness. Lekka żywność to dla wytwórców szansa na ciężkie pieniądze.
Kiedy polska firma Koelner przejęła Rowlplug – konkurencyjną fabrykę w Glasgow, jej angielscy pracownicy zapowiedzieli strajk. Do gaszenia pożaru w Anglii bracia Koelner wydelegowali królową-matkę, czyli Krystynę Koelner.
Dziś na pierwszych stronach gazet króluje Hasan Nasrallah, szef libańskiego Hezbollahu. W cieniu pozostaje postać równie ważna, a może i bardziej kluczowa dla bliskowschodniego rozwoju wydarzeń. To Palestyńczyk Chaled Maszal. Człowiek, który zna miejsce uwięzienia izraelskiego żołnierza Jigala Szalita.
Węgrzy zaciskają pasa. Rządowy program „nowej równowagi”, mający ograniczyć deficyt budżetowy, jest w istocie planem podwyżek cen i podatków. Budżet ratować trzeba, ale popularności premiera Ferenca Gyurcsány nie da się chyba uratować.
Szwedzi zawzięcie sortują odpadki i dostarczają je do kontenerów. Powołali nawet policję śmieciową. Segregacja stała się niemal rytuałem. Wyznacza rytm dnia i pochłania całe godziny. Zyski z recyklingu przekonują nawet najbardziej opornych.
Nigdy w Polsce nie mówiono tyle o Trynidadzie i Tobago, wyspiarskim kraju Morza Karaibskiego. Najpierw piłkarze TiT pokazali się na mundialu. Teraz sprowadzamy stamtąd trenera reprezentacji – Holendra Leo Beenhakkera.
Otwartą ostatnio w Bonn wielką wystawę ze zbiorów muzeum Guggenheima obejrzeć warto z dwóch powodów. Przede wszystkim, by się zachwycić urodą wystawionych tam dzieł. Ale też, przy okazji, zadumać się nad tym, jak w dziedzinie sztuki Europa stała się wasalem Ameryki.
Pięćdziesiąt lat temu Adam Ważyk, poeta popierający wcześniej komunistyczną władzę, opublikował „Poemat dla dorosłych”, gorzką opowieść o Nowej Hucie. Dziś nowohucki teatr uznał, że to opowieść bardzo współczesna.
Rozmowa z litewską pisarką Renatą Šerelyte
Jeszcze dziś przy lekturze książek o hiszpańskiej wojnie domowej, która wybuchła 70 lat temu, czytelnika ogarnia bezsilna wściekłość na wszystkie strony tego konfliktu.
Internet, gry komputerowe, rewolucja informatyczna, a nawet kostiumy kąpielowe (słynne bikini) powstawały w inspirującym cieniu bomby atomowej.
Rozmowa z Markiem Shuttleworthem, kosmicznym turystą, współtwórcą najpopularniejszej wersji wolnego oprogramowania Linuks
Powodzenie w pracy, lepsze samopoczucie, akceptacja otoczenia – wszystko to można osiągnąć poddając się na przykład coachingowi, mentoringowi i opiece specjalistów od dress-code’u. Świetną okazją do nadrobienia braków jest wyjazd wakacyjny, tym bardziej że – jak powszechnie wiadomo – ludzie sukcesu nie umieją wypoczywać.
Parkowa rzeźba okazuje się konstrukcją reklamową, towarzyska rozmowa marketingowym chwytem, najbliższy kumpel zostaje trendsetterem, a koleżanka z roku promuje markę tatuażem na własnym ciele. Reklama wciska się wszędzie, bo w telewizji stała się już nie do zniesienia.
Rozmowa z Yaronem Karolem Beckerem, szefem Forum Dialogu Polsko-Żydowskiego przy Instytucie Polskim w Tel Awiwie
Przestróg nigdy dosyć. Letni kontakt z wodą jest przyjemny, ale też niesie ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Nie zawsze oczywiste.
PiS i jego koalicjanci zawłaszczają media publiczne w tempie, które budzi podziw i zgrozę. Radia i telewizje obejmują nowi szefowie.
Godzina „W” rozpoczyna się z wyprzedzeniem, 30 lipca. Ale jednocześnie z opóźnieniem, bo miała być o dziesiątej, a startuje o jedenastej. Mówią, że lato jest gorące. Jak w czterdziestym czwartym. Lepiej więc zacząć przed południem. I tak walki potrwają kilka godzin.
Zamek Górka leży u stóp Ślęży, nazywanej śląskim Olimpem. A wokół: śląska Piza, śląskie Klondike, śląski Gibraltar, śląskie Davos. Sam zamek jest nie tylko zlepkiem stylów architektonicznych, od romańskiego po mauretański, ale także zlepkiem sfer: sacrum i profanum. Przez ponad wiek pełnił jednocześnie funkcję rezydencji i kościoła.
A to jest właśnie Krzywa. Niektórzy chcą tu zostać, a inni by zaraz uciekli. Na jedno i na drugie potrzeba pieniędzy. Jechać można do Paryża lub z tatą ciężarówką w kierunku Madrytu. Albo, nie jadąc nigdzie, zrobić kurs na pilarza leśnego. Można też robić sobie nawzajem zdjęcia.