Gospodarze od samego początku robią, co mogą, żeby ich mundial był najlepszy w całej historii. O tym, że może to być impreza wyjątkowa, Niemiec Philipp Lahm przekonał świat już w szóstej minucie meczu otwarcia, kiedy z dwudziestu paru metrów pięknie i mocno zapakował piłkę w samo okienko kostarykańskiej bramki.
Polska młodzież jest wystarczająco polska. I patriotyczna.
Nadal nie wiadomo, skąd wziąć pieniądze na lecznictwo
Jak się PiS z elitami przepraszał
Już milion w Wielkiej Brytanii, 300 tys. w Irlandii. Tak Polacy stawali się największą mniejszością narodową na Wyspach. Powstały polskie sklepy, firmy taksówkarskie, gazety, rozgłośnia radiowa. Także biura: polskiej położnej i firmy pogrzebowej.
Kazimierz Marcinkiewicz, prezes Rady Ministrów
Każda władza nowe rządzenie zaczyna od wymiany kadr. Ekipa Kaczyńskich czyni to bez żenady i od góry do dołu, ba, dołożyła do tego filozofię odbijania państwa.
Rząd przygotował projekt zmian podatków na 2007 r. Nie spełniają one przedwyborczych obietnic PiS, ale są sygnałem, kogo koalicja – a może tylko Zyta Gilowska? – chce podatkami karcić, a kogo nagradzać.
Wśród prywatnych detektywów afera goni aferę. Działają na podstawie ustawy, ale jej nie przestrzegają. Łamią prawo, bo inaczej nawet pies z kulawą nogą nie zamówiłby u nich usługi. Więc może trzeba skończyć z fikcją. Albo wykreślić ze spisu zawód detektywa, albo zmienić ustawę.
Polska wieś powoli się zmienia i to nie tylko za sprawą pieniędzy z Unii. Coraz więcej osób bierze się za egzotyczne hodowle i uprawy. To nie fanaberie, ale sposób na życie.
Od roku mamy wolne czynsze. Ale podwyżki zdarzają się rzadko. Do umiaru zmusza rynek oraz trudności z wyeksmitowaniem niepłacących lokatorów.
Słowacja idzie do wyborów parlamentarnych 17 czerwca. Współrządzące od blisko ośmiu lat partie chadeckie nie mogły się już dogadać. Dlatego zamiast we wrześniu Słowacy będą głosować już teraz. I mogą być niespodzianki.
Weteranów, którzy wrócili z Iraku, jest w USA już ponad pół miliona. Są dumni, że walczyli za kraj, ale coraz częściej zadają sobie pytanie: Po co nam to było?
Bój z Kostaryką stoczymy 20 czerwca w Hanowerze. Polacy są prawie pewni wygranej. Niesłusznie. Kraj odkryty przez Kolumba, z najlepszą kawą na świecie, majestatycznymi wulkanami i fascynującą historią kolei atlantyckiej zasługuje na większą estymę.
Rozmowa z panią kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel
Prawdziwy fan muzyki na myśl o nadchodzącym lecie dostaje zawrotu głowy. Aby zobaczyć wszystkie gwiazdy, które zawitają do Polski, należy przygotować się na wydatek równy cenie luksusowych wczasów.
Piłka nożna jest grą jak najbardziej literacką. Już sam mecz jest opowieścią, nic więc dziwnego, że futbol staje się częścią świata literatury.
Na wzburzonym oceanie sztuki XX w. Fernand Léger przypomina transatlantyk płynący dostojnie przed siebie bez względu na pogodę. Na spotkanie z jego twórczością zaprasza stołeczna Zachęta.
Werdykt jury, które nagrodziło film „Nasiona”, to wskazówka dla twórców Krakowskiego Festiwalu Filmowego, że nadszedł może czas na zmianę formuły przeglądu. Załatwianie bieżących spraw trzeba zostawić reportażystom, a do konkursu warto zapraszać przede wszystkim dokumenty wyróżniające się artystycznie.
W połowie lat 80. w siedzibie Instytutu Prymasowskiego powstał nieformalny klub dyskusyjny. Taki był rodowód jednego z ważniejszych ośrodków niezależnej myśli.
Wśród polskich żołnierzy walczących na frontach II wojny byli także znakomici piłkarze. Rozgrywali mecze i strzelali gole. Dokumenty opisujące ten mało znany podrozdział dziejów znajdują się w londyńskim Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego.
Amerykańskie norki, szare wiewiórki oraz setki intruzów z innych stron świata mogą pozbawić Europę jej rdzennych mieszkańców. Jak z nimi walczyć?
Uczonym wreszcie udało się rozwiązać zagadkę działania takich leków jak Prozac. Okazuje się, że przyspieszają one odbudowę struktur mózgu uszkodzonych przez depresję.
Ta trzecia w miłosnym trójkącie, kochanka żonatego mężczyzny, nadal jest zdzirą, szmatą, złodziejką cudzego szczęścia. Dlaczego nasze społeczeństwo tak jej nie znosi?
W więzieniach funkcjonują donosiciele rekrutowani spośród osadzonych i funkcjonariuszy. Ale to nie jest praca agenturalna z prawdziwego zdarzenia. Po amatorsku, w imię rozgrywek personalnych, igra się bardzo niebezpiecznym narzędziem.
Mirosław Kochalski, komisarz pełniący obowiązki prezydenta Warszawy, ma odzyskać stolicę dla PiS. Droga do tego celu jest jednak stroma, kręta i potknąć się na niej równie łatwo jak na dziurawych warszawskich ulicach.
Na ostatnim festiwalu opolskim zdobyła nagrodę dla Wykonawcy Roku i odebrała Złotą Płytę za album „Kochać”. Maryla Rodowicz trwa i triumfuje, a z wolnym rynkiem rozrywki radzi sobie dziś nie gorzej niż dawniej z politycznie sterowaną estradą PRL.
Rozmowa z Jego Świątobliwością Lungtok Tenpa Nima, zwierzchnikiem tybetańskiej tradycyjnej religii bon, jednym z najwyższych duchowych przywódców Tybetańczyków
To ostatnia środa z ligowymi zadaniami w „Polityce” i w Internecie (www.polityka.pl), ale spotkanie ligowe jeszcze nie ostatnie. Za tydzień podsumowanie i coś na deser, a za dwa tygodnie wyniki i informacja o finale.
Czocha – jeden z najpiękniejszych polskich zamków otoczony z trzech stron wodami Kwisy – ma wszystko, co stary zamek mieć powinien: historię o zaginionym skarbie, wątek szpiegowski, książęcy apartament i cały zastęp białych dam; głównie potopionych niewiernych żon.
Hutnik pyta: Etos robotnika? Gdy jadę przez Polskę, widzę oflagowane fabryki i wiem, że kompletnie nic z tego nie wynika. Ludzie walczą o pracę, ale nie mają nic do gadania, bo ktoś inny już postanowił ich wyrzucić. Dawno się skończył etos robotnika.