Pomimo potknięć w Sejmie to PiS bez wątpienia sprawuje teraz rząd dusz w narodzie. Sprawność, jaką wykazują politycy na polu public relations, uprawnia do wniosku, że nawet jeśli nie nastała IV RP, to już mamy IV PR. Ale jak długo da się jechać tylko na PR?
Jak rzecznik popłynął z prądem
Mniej wiary w państwo, więcej w ludzi!
Rosja na krótko zakręciła kurek z gazem. Spadło ciśnienie w rurach, wzrosło w polityce.
Podstawowe pytania polityczne na rok 2006 brzmią następująco: kto wygra wybory samorządowe, i pytanie pomocnicze: czy w ich wyniku utrwali się rysujący się obecnie dwubiegunowy podział sceny politycznej? I czy odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne?
W maju (od 25 do 28, według wciąż nieoficjalnych zapowiedzi) Polska będzie przeżywała wizytę następcy Jana Pawła II – największe wydarzenie w życiu Kościoła nad Wisłą w nadchodzącym roku. I może w słynnym oknie nad bramą pałacu arcybiskupów krakowskich na Franciszkańskiej ukaże się Benedykt XVI, powróciwszy z mszy odprawionej na Błoniach lub w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. To miejsca tak silnie związane z papieżem Polakiem, że moment, kiedy pojawi się tam Benedykt, będzie szczególną próbą polskiej gościnności.
Jeśli spełni się chociaż ułamek gróźb, rok 2006 upłynie pod znakiem postępowań przed Trybunałem Stanu i sejmowymi komisjami śled-czymi (bądź jedną megakomisją). Dotyczyć będą polityków z pierwszych stron gazet, więc przynajmniej dla części publiczności oznaczać będą spore emocje i świadectwo działania prawa i sprawiedliwości.
W 2006 r. kilka rocznic historycznych na pewno poruszy nasze emocje. Pytanie, czy poruszy też myśli?
Dwa lata temu złotówka z miesiąca na miesiąc rosła w siłę. Rok ubiegły, mimo politycznych wstrząsów, to był w zasadzie czas stabilizacji. Jak będzie teraz?
W 2006 r. kolejne kraje Unii Europejskiej otworzą dla nas swoje rynki pracy. Ale o obiecanym eldorado dla bezrobotnych na razie trzeba zapomnieć.
mówi Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej
Adam Michnik chorował zawsze. Na otaczający go świat, na Polskę, na swoich przeciwników i na swoich przyjaciół. Od dzieciństwa zawsze odstawał od dominujących poglądów, porządków i norm, za co płacił wielką osobistą cenę. Należał do tej nielicznej grupy, która w największym stopniu przyczyniła się do tego, że Polska znormalniała i wróciła do zdrowia po 1989 r. Ale sam nie czuje się teraz dobrze.
Od lat zima w górach zaczyna się podobnie – blokadą najpopularniejszych narciarskich tras. Głośne były wojny o zagrodzone stoki na Pilsku w Korbielowie i na Czyrnej w Szczyrku. W tym roku pod znakiem zapytania stoi zjazd z Gubałówki. Kto jest właścicielem polskich gór?
Orlen zakłada Bliską. LOT ma już Centralwings. Neste otwiera stacje 123. Rynkowi potentaci sami tworzą nowe, tańsze marki, które są dla nich konkurencją. Jaki to ma sens?
Polski rynek samochodowy niedawno zdumiewał tempem rozwoju, a dziś jedzie na wstecznym; właśnie powrócił do stanu z 1992 r. Czyżby własne auto przestało być przedmiotem marzeń Polaków?
Jeśli zamieszki rasowe wybuchają w Australii – bijmy na alarm. Żaden kraj na świecie nie zrobił tyle dla zgodnego współżycia narodowości i ras. Australia utrzymuje rekord: co czwarty jej obywatel urodził się za granicą.
W izraelskim wojsku rośnie grupa żołnierzy, którzy odmawiają wykonywania rozkazów na terytoriach okupowanych. Mają dość przemocy. Nie chcą prześladować Palestyńczyków i są gotowi ponieść za to karę. Oto ich twarze i historie.
To nieprawda, że Czechosłowacja nie istnieje. Choć politycy milczą o tym jak zaklęci, federacja została odnowiona. Przynajmniej na ekranach telewizorów.
W świąteczno-noworocznym numerze „Polityki” zakończyliśmy prezentację sylwetek artystów nominowanych w trzynastej edycji nagrody Paszport „Polityki”. Nominowanych wskazało grono dziesięciu krytyków w każdej z sześciu dziedzin, w których przyznajemy nagrody. Trójka artystów, którzy dostali najwięcej wskazań, uzyskuje oficjalne nominacje do Paszportu. Wkrótce do pracy zabiera się redakcyjna Kapituła, która z każdej trójki wyłoni laureata. Oto nazwiska nominowanych do Paszportu „Polityki” 2005. Paszporty wręczymy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 10 stycznia 2006 r. w Teatrze Polskim.
Bezpośrednia transmisja w telewizyjnej Dwójce o godz. 19.00.
Kto znużył się nieco przygodami Harry’ego Pottera, poczuje przypływ siły dzięki filmowi według baśni C.S. Lewisa „Lew, Czarownica i stara szafa’’. Ale będzie to siła duchowa, a nie magiczna, bo angielski autor należał do wielkich pisarzy chrześcijańskich XX w.
Rozmowa z Larsem Von Trierem, duńskim reżyserem, którego film „Manderlay” wchodzi na ekrany naszych kin
Telewizja publiczna, na wzór swoich komercyjnych rywali Polsatu i TVN, też chce mieć kanały tematyczne. Jednak łatwo nie pójdzie.
Niemal każde państwo i dynastia mają swój mit cudownych narodzin. Jak było z państwem Polan? Utrzymujemy się w tym nurcie.
W latach 30. Argentyna była najważniejszym i najbogatszym krajem Ameryki Łacińskiej, latynoską Europą. Jak to się stało, że właśnie tu narodził się peronizm, prawzór wszystkich populizmów, a wraz z nim legenda Evity?
Naturę człowieka ukształtowała ewolucja, a nie kultura, dlatego wpływ rodziców na dzieci jest niemal zerowy – mówi Steven Pinker, słynny amerykański psycholog.
Autor tego artykułu współpracował z prof. Geraldem Schattenem, o którym głośno. To Schatten wraz z Woo Suk Hwangiem z Seulu nadawali kierunek badaniom nad klonowaniem. Teraz drogi Amerykanina i Koreańczyka gwałtownie się rozeszły.
Po blisko siedmiu latach dobiegł końca program badawczy SETI@home. Połączył miliony ludzi na całym świecie, a właściwie ich komputery, których moc obliczeniowa została wykorzystana do poszukiwania śladów cywilizacji pozaziemskiej. Znaleziono co najmniej jeden ciekawy trop.
Warszawskie elitarne gimnazja, działające przy najlepszych liceach, gdzie o jedno miejsce ubiega się niekiedy ośmiu dwunastolatków, dostały z ratusza ultimatum: likwidacja lub rejonizacja. Ministerstwo Edukacji zapowiada, że przyjrzy się sytuacji w całym kraju. Czyżby najlepsze gimnazja były nielegalne?
Kim był Ireneusz Sekuła – pechowcem, który miał szczęście, czy szczęściarzem, który miał pecha? Harcerz, działacz państwowy i partyjny w PRL, kapitalista w III RP. Żył wesoło, skończył tragicznie. Okolicznościami jego śmierci ponownie zajęła się prokuratura.
W styczniu pytania, w grudniu odpowiedzi
Od pierwszego dnia po wyborach zwycięskie ekipy – parlamentarna i prezydencka – żyją pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim mediów. Imputowanie im próby „skoku na telewizję publiczną” jest pociskiem dużego kalibru.
Premiera „Wozzecka” Albana Berga w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego na scenie Opery Narodowej – w tym tygodniu, ale o inscenizacji głośno jest od dłuższego czasu. Spór o to, czy tytułowy bohater ma być w majtkach czy bez, ujawnił głębokie podziały co do wizji operowej sceny narodowej w gronie zarządzających teatrem.
Co to był za ślub! Elton John ofiarował brylantowe obrączki swojemu mężowi (żonie?), młodszemu o 15 lat producentowi Davidowi Furnishowi. Kto pamięta, że starzejący się idol był już żonaty? Oczywiście o bigamii nie ma mowy: poprzednia żona Eltona Renate Blauel była kobietą, dawno zresztą orzeczono rozwód tego małżeństwa.
Codzienne zapiski o różnych sprawach – od ściśle prywatnych do ogólnopaństwowych, a nawet światowych – to treść nowej książki Daniela Passenta, której fragmenty publikujemy poniżej. Całość – zatytułowana „Codziennik” – ukaże się 9 stycznia nakładem Wydawnictwa Nowy Świat.
Czasy niby ciężkie, a bankietów coraz więcej. Firma, która ich nie organizuje, musi wydać się podejrzana. Oto najczęściej stosowane dziś przepisy na udane przyjęcie.
Rola we współczesnej wsi to już nie ziemia orna, której nie rzucim, ale teatr, mikrozajęcie w przedziale czasowym. Tak naucza Wacław Idziak, socjolog, ojciec chrzestny polskich wsi tematycznych.