Defilada, mowy, wielki pokaz ogni sztucznych – okrągłą rocznicę zwycięstwa nad Hitlerem świętowano w Moskwie, jak przystało na mocarstwo światowe, a nie regionalną potęgę uwikłaną w konflikt w Czeczenii, spory z dawnymi republikami ZSRR i z sąsiadami.
Czy pomysł powołania w Polsce Komisji Prawdy i Pojednania ma dziś jakikolwiek sens?
Wybory parlamentarne odbędą się jesienią i nawet jeśli wybory prezydenckie zostaną od nich kilkoma dniami oddzielone, to i tak można mówić o bezprecedensowej politycznej jesieni. Zwłaszcza jeżeli dołączone zostanie głosowanie trzecie: referendum w sprawie europejskiego traktatu konstytucyjnego.
Kto dziś rządzi telewizją publiczną? W roku podwójnych wyborów to dla polityków kluczowe pytanie. Codzienna przychylność telewizji jest dla nich więcej warta niż najdroższa kampania wyborcza. A zatem kto nią rządzi? Generalnie: prawica? Prezes Dworak czy wiceprezes Gaweł? Niezniszczalne związki zawodowe? Widzowie – za pomocą pilotów? A może wszyscy razem, czyli nikt?
Nie jest prawdą, że rewolucja moralna, która się w Polsce zaczęła, musi się potoczyć według rujnującego francuskiego schematu. Były też rewolucje moralne, które mało zniszczyły, a dużo zmieniły.
W czasach PRL dawał namiastkę wolności. W jego murach chronili się niepokorni profesorowie i studenci, a wykładali najwięksi, w tym Karol Wojtyła. Dziś, jak wszystkie środowiska dawnej opozycji, jest podzielony i skłócony. Masowo produkuje dyplomy.
Jest jednym z najczęściej goszczących w polskich mediach prawników. Wypowiada się o sposobach uzyskania od Niemców reparacji wojennych. Pisze ekspertyzy dla Sejmu i występuje jako pełnomocnik córki więźnia Auschwitz, która domaga się od RFN zadośćuczynienia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Stefan Hambura to prawnik niemiecki.
Co ludziom po ożywieniu gospodarczym skoro ciągle 3 mln osób daremnie rozgląda się za pracą. Są jednak pierwsze oznaki, że nadchodzą lepsze czasy. Znajomość języków, precyzyjne wykształcenie, staż w dobrej firmie, certyfikaty – to atuty, które dzisiaj szczególnie się ceni.
Służby specjalne, tajne operacje, fałszywe weksle, łapówki, złodzieje i politycy – wszystko to odnajdujemy w historii założonej jeszcze w PRL centrali handlu zagranicznego Centrozap. Po aferach FOZZ i paliwowej przychodzi pora na zakończenie wielu procesów i śledztw związanych z tą firmą. Czy prokuratury wyjaśnią wreszcie tym razem wszystkie wątki?
Kiedy przed czterema laty likwidowano tu zakłady mięsne, wydawało się, że wraz z nimi padnie cała Rawa Mazowiecka. Dziś miasto odżyło. Wszystko za sprawą byłych dyrektorów przedsiębiorstwa, których kiedyś pracownicy wyrzucili z roboty.
W Warszawie 16 i 17 maja – wielki szczyt Rady Europy, najstarszej europejskiej organizacji politycznej. Nie jest ona ani przedsionkiem do Unii Europejskiej, ani przechowalnią polityków. A czym?
W Niemczech historyczne podziały znaczą więcej, niżby się wydawało. Ciągle łatwiej Bawarczykowi zostać papieżem w Rzymie niż kanclerzem Niemiec. Zaś granice katolicyzmu i protestantyzmu ustalone w XVII w. przebiegają mniej więcej tak, jak półtora tysiąca lat wcześniej przebiegał rzymski limes.
„Jeśli chcecie lepiej zrozumieć moją politykę zagraniczną, przeczytajcie książkę Natana Szaranskiego”, powiedział prezydent George Bush i podsunął swoim współpracownikom egzemplarz „W imię demokracji: siła wolności pokonuje tyranię i terroryzm”.
++
–
+++
+
Po lekturze „Dwunastu kręgów” ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza jednego możemy być pewni: autor ten dostanie kiedyś literacką Nagrodę Nobla. Pierwszą dla Ukrainy.
Rozmowa z prof. Marią Janion o współczesnej duchowości, romantyzmie, polityce i równouprawnieniu płci
Dwa wieki wypraw krzyżowych nie zatrzymały Ziemi Świętej w rękach chrześcijan, lecz pozostawiły rany żywe do dziś. Przypomnijmy historyczne wydarzenia, do których Ridley Scott nawiązuje w swym najnowszym filmie „Królestwo niebieskie”.
Przed siedemdziesięcioma laty, 12 maja 1935 r., zmarł Józef Piłsudski. Co sam sądził o sobie?
Poszukiwaniem życia poza Ziemią zajmuje się nowa dyscyplina – astrobiologia – integrująca wiele specjalności naukowych. Wiele bardzo interesujących badań nie wymaga bynajmniej wyruszania w kosmos.
Wydany właśnie inauguracyjny tom „Kartek z PRL” na pierwszy rzut oka wygląda na solidny akademicki podręcznik do najnowszej historii. Wrażenie może potwierdzać podtytuł: „Ludzie, fakty, wydarzenia, pod redakcją prof. dr. hab. Wiesława Władyki”.
Jeżeli zdecydowaliście się Państwo spędzić urlop na zagranicznej plaży – przeczytajcie ten przewodnik. Jeśli obiecaliście sobie, że po miesiącach, a czasem latach ciężkiej harówki żadna siła nie ruszy Was z leżaka – tym bardziej przeczytajcie ten przewodnik. Postaramy się przekonać Państwa, że nie tylko warto, ale wręcz trzeba ruszyć się z plaży. Podpowiadamy, gdzie pojechać, co zobaczyć i zwiedzić.
Wypadki, katastrofy, wojny – z pozoru media śmierć oswoiły. Ale dla nich tak naprawdę do tej pory liczyła się ta nagła, przedwczesna i dramatyczna. Samo umieranie było tematem tabu. Teraz, po wspólnym papieskim doświadczeniu, to się ewidentnie zmienia.
Wizytę Jerzego Wartaka, jednego z przywódców strajku w kopalni Wujek, w domu gen. Wojciecha Jaruzelskiego jego środowisko przyjęło chłodno. Niektórzy komentowali, że to zdrada. Kopalnia Solidarność apel o pojednanie z autorami stanu wojennego traktuje jak prywatny gest kilku swoich działaczy, trzech córek ofiar pacyfikacji i dwóch księży. – Tego się nie spodziewałem – mówi Wartak.
Wieść o tym, że w ciągu piętnastu lat Polska będzie musiała jednak zbudować siłownię atomową, zastała w zdewastowanym hotelu robotniczym nad Jeziorem Żarnowieckim już tylko jednego mieszkańca. Istnego ostańca po kilku tysiącach budowniczych Elektrowni Jądrowej Żarnowiec wznoszonej od 1982 r. według reguł gospodarki socjalistycznej, porzuconej tuż przed ukończeniem, na progu III RP.