Przed Polakami wiosna, a wkrótce ciężki czas wyborów, po których ma się wszystko zmienić – na lepsze, rzecz jasna, bo gorzej już być nie może.
Czy rzeczywiście Polacy są tak niezadowoleni na tym przednówku? Czy słaniają się resztkami sił ledwie odry wając kartki pozostałe do wyborów?
W polskiej polityce pojawili się nowi aktorzy. Nie należą do żadnych partii, nie zajmują się polityką zawodowo, przeważnie przebywają w aresztach lub na wolności za wysokimi kaucjami, czasem ścigani są listami gończymi – Wieczerzak, Dochnal, Jamroży, Czyżewski... Oprócz marnej sytuacji procesowej łączy ich to, że znakomicie odczytują polityczny klimat.
Z ks. prof. Stanisławem Obirkiem, jezuitą, filozofem dialogu, o sztuce wyznawania win i skruchy, przebaczania i pojednania
Polska demokracja znalazła się w kryzysie. Prawica uważa, że to skutek oligarchizowania polityki przez ludzi Okrągłego Stołu. Lewica twierdzi, że demokrację niszczy niepohamowane parcie prawicy do władzy. A może prawda jest jeszcze gorsza?
Po trzech tenorach i Janie Marii Soliście do swojej arii na Platformie Obywatelskiej szykuje się duet altów. Hanna Gronkiewicz-Waltz i Zyta Gilowska mają ratować warszawską organizację PO. Umiejętności i poglądy pań wydają się tak podobne, że media od razu zawyrokowały – będzie rywalizacja. Ale jeśli występ ma się udać, na konkurencję nie powinno być miejsca.
Dziesięć lat temu śmierć przeszła obok nich o krok. Pozostawiła swoje piętno. Wielu teraz dostrzega, że tamta tragedia nie była po nic. Że czegoś ich w życiu przez ten pożar pozbawiła, ale także dała coś dobrego.
Burmistrz ujrzał w telewizji Al Arabija mapę Europy: mały punkcik – Warszawa, i wielka kropa – jego Janikowo. Miasto zaciekawiło Saudyjczyków z powodu sióstr syjamskich Olgi i Darii. Z tym zainteresowaniem wiąże Janikowo pewne nadzieje.
Historie najlepszych polskich restauracji splatają się z losami ich właścicieli – rodzinami Kręglickich, Likusów, Gesslerów, Łodzińskich. Niektórym restauracje narodziły się z marzeń, innym z przypadku. Jedni uczynili z nich świetny biznes, inni się przez nie pokłócili.
Żyjemy w epoce dyktatury nowości. Nieustannie domagamy się nowych produktów i usług, choć nie zawsze wiemy, czego chcemy. Kto rozpozna nasze marzenia i zdoła je spełnić, ten znajdzie drogę do naszych portfeli. Zadanie nie jest łatwe, ale starać się warto.
Zdawałoby się, że w Ameryce o nepotyzmie, czyli faworyzowaniu członków rodziny przy obsadzaniu wysokich stanowisk, nie ma co mówić. Społeczeństwo to zawsze szczyciło się wyjątkową mobilnością – pucybut mógł zostać milionerem. Nie zawadzi jednak i tu mieć nazwisko.
Rozmowa z Anne Applebaum, historyczką, publicystką „The Washington Post”, autorką książki „Gułag”.
W Ameryce Łacińskiej każdy dźwiga cząstkę winy za nieszczęścia kontynentu, ale wszyscy razem czują się niewinni.
+++
+
++
Dwieście lat temu urodził się Hans Christian Andersen, autor znanych na całym świecie baśni, w których zaszyfrował swój życiorys. W jego biografii nie było ani łatwego początku, ani szczęśliwego zakończenia.
Czy Polacy umieją opowiadać i czego zazdroszczą Czechom? Jaka jest różnica między opowiadaniem i zapisywaniem ciekawych historii? Dlaczego polska prowincja jest bardziej literacko owocna niż metropolia? Na te i wiele innych pytań odpowiada znana pisarka po przenikliwej lekturze książki „Pisz do Pilcha. Opowiadań współczesnych trzydzieści i trzy”.
Czy można opowiedzieć w kilka minut, jak powstał świat i życie na nim? Można – wystarczy posadzić w jaskini przed płonącym ogniskiem afrykańskiego czarownika i pozwolić mu snuć swoją legendę. Tak właśnie postąpili twórcy słynnego „Mikrokosmosu”, których nowy film „Genesis” wchodzi na ekrany naszych kin.
Telewizyjną rozrywkę opanowują jajcarze, zadymiarze i kuglarze. Ludzie tak bardzo chcą się śmiać, że śmieją się z byle czego. Więc też dostają byle co.
Druga wojna światowa nadal trwa. 60 lat po jej zakończeniu niemal każde obchody rocznicowe wywołują spory i emocje: D-Day, Powstanie Warszawskie, wyzwolenie Oświęcimia, bombardowanie Drezna, Jałta, zdobycie Berlina, Poczdam. O tej wojnie nie może być jednej opowieści. Gdy 9 maja, w czasie moskiewskich uroczystości, szefowie państw i rządów staną obok siebie, każdy z nich będzie wspominał coś innego.
Rozmowa z prof. Aleksandrem Wolszczanem, radioastronomem i astrofizykiem, o życiu we Wszechświecie i perspektywach rozwoju astronomii
Gdy prof. Krzysztof Matyjaszewski mówił na pewnym przyjęciu, że zajmuje się chemią polimerów, nie wzbudzał zainteresowania. Dopiero oświadczenie, że jest dizajnerem makromolekuł spowodowało dreszcz emocji.
Mogłoby się wydawać, że walka ze zmarszczkami, siwizną, łysieniem czy celulitem to wymysły XX w. Tymczasem słowo kosmetyka pochodzi z języka greckiego, a jej ojczyzną jest starożytny Egipt.
Choć świąt mamy coraz więcej, wręcz jest ich teraz zalew, własnych i importowanych, to coraz mniej z nich nadaje się do świętowania. Z jednej strony zawłaszcza je komercja, z drugiej – człowiek musi odprawiać przestarzałe rytuały i poddawać się terrorowi rodzinnej biesiady. Jak uratować Wielkanoc?
Szanowni Klienci! Ludu Warszawy! Uprzejmie informujemy, że już niedługo, po dwuletnim gruntownym remoncie, odbędzie się Grand Opening, czyli Wielkie Otwarcie czterogwiazdkowego warszawskiego hotelu Polonia. Hotel, rzeczywiście, jest jak Polska: to pada, to odzyskuje świetność, to biorą nad nim władzę panie uliczne, to goszczą generałowie.
Piąta książka Jana Pawła II zapewne znów pobije rekordy sprzedaży. Nosi ona podtytuł: „Rozmowy na przełomie tysiącleci”, ale z rozmów nie ostało się w niej prawie nic.
Po prawie siedmiu latach mozolnego śledztwa w sprawie zabójstwa gen. Papały wreszcie nastąpił przełom. Już wiadomo, kto zlecał i komu. Prokuratorzy są też coraz bliżej wyjaśnienia, dlaczego były komendant główny policji musiał zginąć.
Nim doszło do złożenia jaj i wyklucia się piskląt (POLITYKA 15, 24, 36/04), nasze ptaki utworzyły, w różnych obrządkach i według różnych rytuałów, mniej lub bardziej długotrwałe pary.
Czy miejsce, w którym tworzy artysta, ma znaczenie dla jego sztuki? Przyjrzeliśmy się pracowniom kilku laureatów Paszportów „Polityki”.