Niebieski wschód już wie, na kogo będzie głosować 26 grudnia. Janukowycz jest ich. Juszczenko to wróg. Ale Ukraina, choć podzielona, wciąż jest dla nich wspólna.
Po pięciu latach członkostwa w NATO, pół roku po przystąpieniu do Unii zaczynamy się lękać o bezpieczeństwo kraju. Tym razem obawy dotyczą bezpieczeństwa energetycznego. Z przesłuchań orlenowskiej komisji śledczej odnieść można wrażenie, że przekupni politycy, podstępni biznesmeni i agenci tajnych służb chcą (a przynajmniej chcieli) wydać polską energetykę w ręce Rosjan. Czy Rosja jest groźna dla naszego bezpieczeństwa paliwowego i jak mielibyśmy się przed nią bronić?
Posiedzenia komisji śledczej do spraw Orlenu i zachowania polityków sieją coraz większy strach w biznesie. Boją się nie tylko ci, którzy mogliby stać się bohaterami dochodzeń tej czy kolejnych komisji śledczych, ale także ci, którzy spodziewali się, że te dochodzenia poprawią atmosferę w kraju i w sferze interesów.
Koniec roku to dramat pacjentów, których szpitale nie chcą leczyć z powodu braku pieniędzy. Podjęte próby ominięcia tego problemu uznano za bezprawne, bo żyjemy w kraju, w którym za operację wolno zapłacić jedynie pod stołem. Pozostaje czekanie w kolejkach. Ale kto ma te kolejki ustawiać?
Czy sąd może w jednym wyroku nakazać eksmisję, a zarazem ją wstrzymać na lata? Może. Jakie bywają tego konsekwencje, mówi historia wrocławskiej agencji towarzyskiej Afrodyta.
Co będzie ze słynnym bursztynowym ołtarzem w kościele św. Brygidy po odwołaniu prałata Henryka Jankowskiego z funkcji proboszcza? Czy przyćmi kiedyś Bursztynową Komnatę, czy pozostanie tylko konstrukcja ze stalowych rur, wypełniająca teraz prezbiterium: pomnik życiowej klęski inicjatora?
Co słychać? Jak leci? W Polsce odpowiedzieć można co najwyżej „Jako tako”. Nie wypada powiedzieć „Świetnie” jak w krajach anglosaskich. Powszechna u nas skłonność do narzekania nie jest tak niewinnym nawykiem, jak się wydaje.
Są młodzi, wykształceni, spostrzegawczy. Pewnie dlatego pierwsi docenili możliwości, jakie daje sieć www. Dziś przedsięwzięcia pionierów polskiego Internetu wyrastają z wieku dziecięcego. A ich właściciele z garażu wchodzą na biznesowe salony.
Wiele miast przygotowuje programy odnowy swoich starych dzielnic licząc na duże pieniądze z funduszy UE. Unijna dotacja może sięgać 75 proc. wydatków. Co naprawdę da się zrobić za te pieniądze?
Ohydny mord popełniony przez islamskiego fanatyka na holenderskim filmowcu wywołał w Niemczech wstrząs, jak gdyby van Gogh został postrzelony i zarżnięty nie na ulicy Amsterdamu, ale w Kolonii. Islamofobia również tu zatacza coraz szersze kręgi.
Jeśli ktoś patrzy na Ukrainę tylko przez pryzmat Rosji albo Polski czy Brukseli, niewiele zobaczy i zrozumie. Oto spojrzenie z ukraińskiej prowincji.
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się za 10 miesięcy: nawet nie mamy pojęcia, jacy w nich wystąpią kandydaci. Wybory prezydenckie we Francji dopiero za dwa i pół roku, a już chyba wiemy, kto je wygra. Nicolas Sarkozy, wschodząca gwiazda polityki francuskiej.
W Ameryce nie ma zwyczaju otwartego krytykowania innych. Ludzie o odmiennej orientacji seksualnej są rzadko narażeni na jawnie okazywaną niechęć. Ale poprawność polityczna ma swoje granice, zwłaszcza stanowe.
Grupy młodych ludzi wynoszą towary ze sklepów albo stołują się w najdroższych włoskich restauracjach nie płacąc. Jeśli to kradzież, to ideologiczna: zakupy potem rozdają biednym, rachunki za jedzenie radzą przekazywać międzynarodowym organizacjom. Akcja anarchistów wywołała we Włoszech burzliwe spory.
+++
++
Dzięki multipleksom rośnie liczba widzów w kinach. Najbardziej rozwija się sieć Cinema City. Ale budzi to też niepokój: czy nie osłabnie konkurencja i nie obniży się poziom repertuaru?
Tak jak swego czasu u nas, tak teraz w Niemczech toczy się wielka batalia filmowa o wizerunek narodowej przeszłości. Kolejny głos w dyskusji to najno-wszy film Volkera Schlöndorffa „Dziewiąty dzień”.
Od września do sylwestra 1989 r. rozgrywały się w Polsce wydarzenia, które dziś, z perspektywy 15 lat, można nazwać cichą rewolucją. Mało znany wówczas 42-letni ekonomista Leszek Balcerowicz, nieoczekiwanie powołany na stanowisko wicepremiera i ministra finansów, wraz z grupą współpracowników w tajemnicy przygotowywał pakiet ustaw – nazwanych później planem Balcerowicza. Wtedy jeszcze nie było wiadomo, że chodzi, ni mniej, ni więcej, tylko o zmianę ustroju Polski.
Byli nieliczni, ale głośni. Walczyli o reformę służby wojskowej, czyste środowisko, ale przede wszystkim byli ruchem politycznej antykomunistycznej opozycji. Działacze ugrupowania Wolność i Pokój widoczni są w życiu kraju także teraz.
Kto zbudował Biskupin i kto w nim mieszkał? Czy inspiracją dla jego budowniczych były alpejskie osady stawiane na palach wbijanych w dna jezior?
W Toruniu skonstruowano unikatowe w skali światowej urządzenie do badania oczu. Nikt jednak w Polsce nie kwapi się, by uruchomić jego produkcję.
Kazimierz Kutz ogłosił ją aniołem III RP i współczesną świętą. Czasem ona prosi: Kaziu, nie śmiej się ze mnie. Wtedy Kutz tonuje: Anka, ja nie z ciebie. Dziś już człowiek z człowiekiem przestał normalnie rozmawiać, a ty to potrafisz.
Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii zaczyna się już 1 grudnia – wtedy w większości domów stawiane są choinki, przystrajane pokoje, w pierwszej kolejności te, które widać z ulicy. Święta trwają do końca stycznia, czyli ostatnich sklepowych wyprzedaży.
W Zabawie, małej wsi koło Tarnowa, w krypcie miejscowego kościoła wisi rząd mosiężnych tabliczek wmurowanych w ceglany mur. Poczet męczennic i męczenników – tak mówią ludzie. Okrutnie przerwane krótkie życia. Patronuje im z ołtarza Błogosławiona Karolina.
Po latach fascynacji cudzoziemszczyzną i ekspansji restauracji włoskich, chińskich, greckich i francuskich kuchnia polska znów stała się modna. Ale żeby dobrze zjeść, trzeba dobrze trafić.
Doszło do tego, że boję się nie pójść do muzeum, podobnie jak osoba wierząca ma zapewne wyrzuty sumienia nie idąc w niedzielę do kościoła.