Amerykanie, wybierając prezydenta, wybierają równocześnie przywódcę świata. Nawet obcokrajowcy, którzy Amerykę mają w nosie, a Amerykanów krytykują czy wyszydzają, i tak pozostają pod przemożnym wpływem decyzji Waszyngtonu. Oto szczególny powód, żeby przyjrzeć się Ameryce przed wyborami 2 listopada. Jaki jest stan ducha jedynego dziś supermocarstwa i co z tego wynika dla świata?
Rozmowa z Jacques’em Seguelą, specjalistą od politycznego marketingu, współpracującym przy kampaniach wyborczych wielu polityków, w tym Aleksandra Kwaśniewskiego
40 pytań o Kulczyka, Ałganowa, Kaczmarka, Ungiera, Czempińskiego i innych
Dołączył do tych gwiazd biznesu i polityki, które z kronik towarzyskich przeniosły się do kryminalnych.
Danuta Waniek, przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, autorka pomysłu „nowego otwarcia”, czyli odpartyjnienia i odpolitycznienia TVP, znalazła się w potrzasku własnych pomysłów. Dziś lewica obwinia ją o oddanie telewizji publicznej prawicy, a prawica ma za złe upolitycznienie KRRiTV i przechowywanie w niej skompromitowanych osób.
Europejczycy chętnie kupują polską żywność, ale uważnie jej się przyglądają. Inspekcje sanitarne i firmy wypierane przez Polaków wszczynają alarm, jeśli znajdą jakikolwiek dowód, że polska żywność nie spełnia unijnych norm. Od maja zdarzyło się to kilkakrotnie.
O telewizji Trwam ojca Rydzyka można powiedzieć, że jakoś trwa. Po sukcesie Radia Maryja wydawało się, że ma zagwarantowane powodzenie. Tymczasem ciągle ogląda ją niewielu.
Wszyscy, którzy odkładają na emeryturę równocześnie w I i II filarze, już mogą czuć się wygrani. Na ich kontach przybywa pieniędzy szybciej niż tym, którzy mając wybór zdecydowali się jedynie na ZUS. Z czasem ta różnica będzie coraz większa.
Nazywają ich aniołami biznesu, bo spadają z nieba, ilekroć sytuacja wydaje się beznadziejna – gdy jest pomysł, szansa na sukces, ale brakuje pieniędzy na rozkręcenie interesu.
Przyglądajmy się Litwie. Zwykło się mówić, że wydarzenia polityczne na Litwie prognozują te w Polsce. Tak było dotąd ze zmianami u władzy: lewica–prawica. Dziś nad Wilią na inteligencję padł strach. Zdumiewającą karierę robi populistyczna partia i coraz mocniejsze jest podejrzenie, że Moskwa rozgrywa w Wilnie swoje karty.
Nigdy jeszcze w historii niepodległej Ukrainy kampania wyborcza nie przebiegała tak dramatycznie. Próby otrucia i zamachu, zdrady, oszczerstwa, prowokacje, prześladowania opozycji, naruszenia wszelkich demokratycznych standardów. Czy po tylu emocjach wynik wyborów prezydenckich okaże się niespodzianką? Start 31 października.
Dwa karaibskie mastodonty Fidel Castro i Gabriel García Márquez przypominają krążowniki idące dostojnie na dno. Na powierzchni pozostaną po nich potężne wiry, które wciągną wielu ludzi i wiele tajemnic.
+++
++
+
Kolejne afery osłabiają i tak marną reputację polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jednak nie interesuje to naszych reżyserów. Co innego w Ameryce...
Dlaczego „Kodem Leonarda da Vinci” Dana Browna, powieścią w sumie przeciętną i miejscami naiwną, zaczytują się miliony?
Rozmowa ze szwedzkim autorem kryminałów Henningiem Mankellem
Na nowej płycie „Dear Heather” Leonard Cohen żegna się nawet z kobietami, co w jego przypadku wygląda tak, jakby żegnał się już ze światem.
Z książki „Stu kochających inaczej, którzy mieli największy wpływ na dzieje ludzkości”, Paula Russella przebija przekonanie, że większość tytanów myśli i sztuki to osoby o skłonnościach homoseksualnych. Co mówi nam o gejach historia?
Ropy może starczyć na dłużej, niż dziś sobie wyobrażamy. Gdy podrożeje jeszcze bardziej, sięgniemy do takich jej źródeł, których eksploatacja jest dziś nieopłacalna.
Czy papuga zastąpi psa w roli najlepszego przyjaciela człowieka? Ostatnie badania pokazują, że z tym zwierzęciem można naprawdę pogadać.
Ostatnio mniej się mówi o możliwościach Internetu, a więcej o zagrożeniach, które ze sobą niesie. Możliwości są powszechnie doceniane, a zagrożenia coraz większe: kradzieże danych, oszustwa, złośliwe wirusy.
Kiedyś ludzie umierali jako ofiarni pracownicy i zasłużeni aktywiści, dziś – jako mili i kompetentni profesjonaliści. Rozkwita też nekrolog ekstrawagancki: pełen emocji list, skierowany bezpośrednio do – by tak rzec – zainteresowanego.
Tu słowo pacjent nie pojawia się wcale, nie ma metalowych łóżek ani zapachu szpitalnych sal. W Zagórzu na Mazowszu powstał pierwszy w Polsce hostel dla młodzieży dotkniętej chorobami psychicznymi.
Nasz Raport o szkolnictwie wyższym [„Niższe szkoły wyższe”, POLITYKA 40] poruszył środowisko akademickie. Listy, które nadeszły, można rozmaicie grupować, narzuca się jednak podział na te podpisane nazwiskiem i takie, których autorzy zastrzegają sobie anonimowość. Z grubsza biorąc, pierwsze zarzucają artykułowi nadmierny pesymizm i czarnowidztwo. W drugich – podobnie jak w dyskusji w Internecie – dominuje ton, że rzeczywistość akademicka jest jeszcze czarniejsza od opisanej w artykule. Niewiele jest osób, które chcą o tym mówić otwarcie, pełnym głosem, pod nazwiskiem. Wciąż – jak to określił jeden z czytelników – dominuje strach przed „subtelną formą rewanżu” ze strony środowiska.
Krakowska kamienica. Parter zajmuje magister filozofii z rodziną. Piętro magister inżynier, także z rodziną. Krakowską, inteligencką, zasiedziałą. Któregoś dnia inżynier sięga po broń, zabija filozofa i jego ojca.
Restauracji więcej i więcej. Coraz trudniej więc zorientować się, gdzie warto, gdzie nie warto, a gdzie wręcz nie wolno chodzić. W tym momencie pojawiamy się my, przewodnicy PT Czytelników. A mija właśnie dwanaście lat od momentu, gdy po raz pierwszy zapraszaliśmy Państwa do stołu.
Nowa powieść Rotha to wizerunek sfaszyzowanych w 1940 r. Stanów Zjednoczonych. Jak jest dziś odczytywana w kraju, który uważa się za ojczyznę nowoczesnej demokracji?
Nic nie jest w historii osiągnięte i dokonane na zawsze.