Rząd? To tylko przejściowy gabinet. Prezydent? Już dożywa końca ostatniej kadencji. Prokuratura? Sądy? Do czego one służą? Do gmatwania spraw i robótek na polityczne zamówienie. Naprawdę w imieniu Narodu rządzimy – my. My – Sejm, my – posłowie.
Zmęczeni niewydolnością polskiej służby zdrowia i skandalicznie niskimi zarobkami kraj opuszczają wykształceni specjaliści. Coraz łatwiej im ułożyć sobie życie w lepszej rzeczywistości. Zastąpić ich będzie trudno.
Wy wszyscy mnie za poważnie traktujecie! – bronił się, słysząc pochwały. A przecież jak mało kto zasługuje na poważne potraktowanie.
W katolickiej Polsce obrońcy życia poczętego powszechnie głoszą, że już kilkudniowy płód jest człowiekiem.Jednak w tej samej Polsce, gdy po niecałych sześciu miesiącach ciąży kobieta rodzi dziecko, które umiera, personel medyczny, urzędnicy, księża, a nawet jej bliscy odmawiają temu dziecku człowieczeństwa. I nie traktują takiej śmierci jak tragedii.
Po sprawach Rywina i Orlenu zmienia się styl bycia polskich elit. Środowiska biznesowo-polityczne stały się ostrożniejsze, uważniej wybierają miejsca i charakter spotkań, a także towarzystwo. Tylko nieliczne salony przetrwały kataklizm.
Szefowie lewicowych partii skazani są na porozumienie. Ale im dalej w Polskę, tym trudniej. „Borówki” narzekają, że lokalni działacze SLD mszczą się za secesję. Aktywiści Sojuszu, mimo pojednawczego tonu Krzysztofa Janika, nie chcą darować „zdrajcom” z SDPL. Czy z tego może powstać wspólny sztab wyborczy?
Przez lata swoje cele zagraniczne Polacy realizowali w osamotnieniu. Hasło: „Nic o nas bez nas” było jedynie protestem, wołaniem o sprawiedliwość. Przez pokolenia próbowaliśmy zwrócić na siebie uwagę, skłócić przeciwników, obalić status quo, które nie dawało nam szans. Członkostwo w Unii Europejskiej i NATO miało tę sytuację zmienić, zakończyć czas słabości, osamotnienia i kontestacji. Dlaczego znów czujemy się osamotnieni i skłóceni z sąsiadami?
Prywatyzacja banku PKO BP przypomina potwora z Loch Ness. Projekt pojawiał się, ekscytował i szybko znikał. I tak przez 4 lata. W końcu jednak jest: 11 października w blisko tysiącu placówek PKO ruszają zapisy na akcje największego w Polsce banku. Minister skarbu rzuca na rynek 30-procentowy pakiet wart 5–6 mld zł. Tak dużej oferty jeszcze nie było.
Być może za wodę będziemy wkrótce płacić tak jak za prąd: według wskazań liczników i na odrębnych rachunkach. Zaproponowana przez rząd zmiana przepisów, która to ułatwi, bardzo odpowiada zarządcom domów. Przestaną pełnić rolę inkasentów. Mieszkańcom spodoba się mniej – ceny wody pójdą w górę.
Kiedy ceny benzyny biją historyczne rekordy, rośnie zainteresowanie napędem na gaz. I tu problem: kontrolerzy sprawdzają stacje benzynowe, ale stacji z gazem już nie. A szkoda, bo gaz można „chrzcić” tak jak benzynę.
Ceny ropy oszalały. Za baryłkę trzeba już płacić 50 dol., a specjaliści ostrzegają, że to nie koniec podwyżek. Kiedy za litr benzyny zapłacimy 5 zł?
Polskę i Francję dzielą istotne różnice w kwestii polityki wschodniej i rozwoju integracji europejskiej. Oto, jak wyglądają one w oczach francuskiego politologa.
Polski romans z Ameryką przechodzi trudne chwile. Na łeb na szyję spada społeczne poparcie dla naszej obecności w Iraku. Narzekamy, że sojusz nie przynosi nam odpowiednich korzyści gospodarczych. Ponadto chcielibyśmy zniesienia wiz. W sprawie wiz Bush mówi twardo: nie. Co powiedziałby Kerry?
Od zakończenia mołdawskiej wojny domowej na lewym brzegu Dniestru, który dokonał secesji od mołdawskiego państwa, nie leje się już krew. Ale konflikt znów się zaostrzył.
Dopingowe wpadki węgierskich olimpijczyków wstrząsnęły narodem i politykami. Siedemnaście medali, w tym aż osiem złotych, oraz znakomite trzynaste miejsce wywalczone przez Węgrów w klasyfikacji igrzysk olimpijskich w Atenach, nie jest w stanie przesłonić hańby aż pięciu dyskwalifikacji za stosowanie dopingu.
+++
++
Magdalena Piekorz ma 30 lat i świadomość, że jeśli czegoś bardzo się pragnie, to marzenie się spełni. Wyszła z bloku w Bogucicach, przedarła się przez środowisko, które zanosi się od narzekania, że nic się nie da i że wszystko na nic. Jej film „Pręgi” wygrał festiwal w Gdyni, a teraz jest polskim kandydatem do Oscara.
Przez kilka lat obserwowaliśmy powstawanie nowej, młodej widowni Warszawskiej Jesieni. Tegoroczna edycja dowiodła, że ta widownia już dominuje. Że ma swoich idoli, swoich kompozytorów, wykonawców, a nawet krytyków.
Polska ma kłopot z kulturą rosyjską. Jej nowych zjawisk przeważnie nie znamy lub nie rozumiemy, klasyka sprzed czasów sowieckich obchodzi głównie inteligenckich koneserów, ale gdy – jak teraz – po raz kolejny przybywa do nas Chór Aleksandrowa, w kasach brakuje biletów na długo przed występem.
W październiku 1964 r. władze PRL aresztowały 72-letniego Melchiora Wańkowicza, który sześć lat wcześniej wrócił do kraju z emigracji. Z zachowanych dokumentów wyłania się dość niejednoznaczny obraz intencji władz jak i postawy samego autora „Bitwy o Monte Cassino”.
Tomasz Łubieński w swej nowej książce „Ani tryumf, ani zgon...” polemizuje z Normanem Daviesem, autorem „Powstania 44”, ale też z naszą obciążoną mitami świadomością historyczną.
Pięćdziesiąt lat temu na pastwiskach koło Genewy założono CERN – europejskie laboratorium fizyki cząstek, wśród laików rozsławione książką Dana Browna „Anioły i demony”. Tysiące fizyków poszukuje tam odpowiedzi na pytanie, z czego i jak zbudowana jest materia we Wszechświecie. Oto opowieść jednego z nich.
W Radomsku obywatele wypowiedzieli wojnę szefowi tutejszej prokuratury. Twierdzą, że po 10 latach sprawowania funkcji oplotła go gęsta pajęczyna złych znajomości, jest stronniczy i niegodziwy. Ten odpiera zarzuty: to atak polityczny, aby uchronić malwersantów.
Księżna Maria Krystyna von Habsburg straciła po wojnie majątek i polskie obywatelstwo. Kiedy wróciła do Żywca, straciła szwajcarską emeryturę wysokości 700 franków. Dziś 81-letnia arystokratka ma kłopoty z uzyskaniem kilkusetzłotowej polskiej renty. Ludzie zaczęli zbierać pieniądze na biedną księżną.
Mieć mały piłkarski klub jest teraz w dobrym tonie. Kupić dobrych zawodników (w tym najlepiej Murzyna), a gości sadzać na honorowej trybunie. Dla sportu. Lecz i dla biznesu.
Telefon komórkowy okazał się technologicznym bestsellerem wszech czasów. Tempem ekspansji pobił telewizję i Internet. Wywołał zmiany społeczne, o jakich filozofom się nie śniło.
Domowa kuchnia może dziś przypominać laboratorium albo pełnić funkcję salonu towarzyskiego. Wedle uznania i zasobności portfela. Jakie sprzęty AGD są modne, użyteczne i wygodne? Jak przebierać w mnogości rynkowych ofert? Co ma status Mercedesa wśród lodówek? – o tym wszystkim piszemy w naszym poradniku.
Barbarzyńcami par excellence byliby, gdyby istnieli: Piast, Wanda, Lech i inni Ziemowitowie.