Jolanta Kwaśniewska obraziła się, kiedy zażądano od niej przedstawienia listy sponsorów jej dobroczynnej fundacji. Chociaż politykom opozycji chodzi głównie o zdyskredytowanie lokatorów Pałacu Prezydenckiego, to wokół fundacji nie od dzisiaj narasta atmosfera niedomówień, której pani prezydentowa nie rozwiewa.
Wielka tragedia jest niczym reflektor – ukazuje całe państwo. Rosja, jaka objawiła się światu po tragedii w Biesłanie, budzi współczucie, ale i niepokój.
O „Naszym Dzienniku” znowu stało się głośno, tym razem za sprawą rozpętanej przez niego kampanii sprzeciwu wobec pogrzebu Czesława Miłosza Na Skałce. Kto rządzi i kto pracuje w tej najbardziej tajemniczej polskiej gazecie?
O tym, że lubuska policja węszy, próbując namierzyć dostarczycieli pirackich programów komputerowych, gęsto było w Internecie. Na Zieloną Górę i Gorzów padł strach: kupowano legalne programy, zacierano ślady piractwa. Ale niektórzy byli bardzo zdziwieni, gdy policjanci zapukali do ich drzwi.
Niewiele czasu pozostało Sławomirowi Sikorze, pierwowzorowi bohatera filmu „Dług”, do końca przepustki. 7 października będzie musiał powrócić do więzienia. Przez pół roku chodził od drzwi do drzwi, starając się przekonać jak najwięcej ludzi, że wart jest darowania reszty kary.
W demokratycznym państwie społeczeństwo ma prawo wiedzieć, co robi władza wszystkich szczebli, na co wydaje pieniądze. Niestety, w Polsce państwo wciąż broni się przed tego rodzaju wścibstwem obywateli. Na szczęście dostali oni do ręki potężny oręż. Obywatele, do broni!
W centrach handlowych coraz tłoczniej. Przybywa zwłaszcza sprzedawców. Do ofensywy na Polskę ruszają kolejne wielkie firmy handlowe. Nie tylko z Zachodu – również z Węgier i Litwy.
Polacy uodpornili się na tradycyjne konkursy organizowane przez handlowców. Do większych zakupów skłaniały raczej obniżki cen. Jednak – dzięki komórce – polowanie na nagrody znów stało się naszym narodowym sportem.
Amerykanie wkrótce zadecydują, czy przedłużyć prezydentowi Bushowi mandat na drugą kadencję. Kampanii wyborczej towarzyszą pomruki wojny w Iraku i alarmy antyterrorystyczne. Kandydat musi przekonać, że nie spowoduje krachu na giełdzie, oraz że jest silnym przywódcą gwarantującym krajowi bezpieczeństwo.
Przez wiele miesięcy młoda Żydówka z Tel Awiwu chodziła krok w krok z uzbrojonym Zacharią Zubejdim, poszukiwanym przez władze terrorystą palestyńskim, służąc mu jako żywa tarcza ochronna przed kulami izraelskich komandosów. Co spowodowało, że stanęła po drugiej stronie barykady?
Niewolnictwo zostało zniesione we Francji i jej koloniach w 1848 r. A jednak działający tu od 10 lat Komitet Przeciwko Współczesnemu Niewolnictwu ma sporo do roboty.
+
++
+++
Dwa lata temu w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum pokazaliśmy „Skarbiec polski”, a w nim to, co mamy najcenniejszego. Teraz, w ramach życzliwego rewanżu, gościmy w stolicy niezwykłą wystawę dawnego malarstwa.
Nowe zbiory opowiadań Olgi Tokarczuk i Wojciecha Kuczoka to z pewnością najbardziej oczekiwane, jak się to teraz mówi, książki jesieni. I obie nie zawodzą: zarówno „Ostatnie historie” jak i „Widmokrąg” dowodzą, że literatura to sztuka tworzenia zajmujących opowieści, ale też sposób przybliżania tego, co w życiu tajemnicze, nieoczywiste i co, w zasadzie, wymyka się słowom i opisom.
Dwa południowokoreańskie filmy na polskich ekranach to niespodzianka. Jednak ci, którzy je zobaczą, z pewnością nie będą żałować. To perły, jakie rzadko można oglądać w kinie.
Po licznych polskich regaliach nie ma śladu. Zachowały się tylko oryginalne korony Augusta III i jego żony oraz miecz Szczerbiec, ale nie ten Bolesława Chrobrego, lecz replika, użyta po raz pierwszy przy koronacji Władysława Łokietka. A co z resztą?
Człowiek bawi się od zawsze. Dzisiaj gry towarzyskie to tylko jeden ze sposobów spędzania wolnego czasu, przed tysiącami lat przypisywano im dużo większe, mistyczne znaczenie.
Globalnemu ociepleniu można przeciwdziałać, wykorzystując do tego morski plankton – twierdzą niektórzy naukowcy. Inni zaś ostrzegają, by nie manipulować przy klimacie.
Po wakacjach wracamy do starych nawyków i codziennych zajęć. Znów będziemy się skarżyć na nadwagę, brak ruchu, stresy, byle jakie jedzenie. Wchodzimy w okres niezdrowy zwłaszcza dla serca i układu krążenia. Dlatego zalecamy lekturę tego poradnika. Z każdym rokiem kardiologia ma do powiedzenia coś nowego. Ostatnio mówi się wiele o tzw. zespole metabolicznym. Warto wiedzieć, co to jest i co z tym robić.
Rozmowa z prof. Mirosławem Dłużniewskim, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego VIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Rozdarci pomiędzy pracą a nauką, rynkiem a szkołą. Doktoranci, jeszcze nie naukowcy, ale już nie studenci. Kiedy tuż po obronie pracy magisterskiej bez żadnego przygotowania stają po drugiej stronie katedry, by prowadzić zajęcia, zastanawiają się, czy ze studentami być na ty, czy na pan, pani.
Policja nazywa ich TW – Tajny Współpracownik albo POZI – Poufne Osobowe Źródło Informacji. Współpracują za pieniądze, bezkarność, informację. Dla przestępców to uchole, podkuci, kapusie, kable. Między policjantem a jego informatorem toczy się gra. Brudna i niebezpieczna dla obu stron.
Trzy lata temu żydzi witali we Wrocławiu wytęsknionego rabina. Ivan Caine chciał zaszczepić zasady judaizmu bardziej liberalnego, który cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Wywołało to protesty innych rabinów w Polsce i opór ortodoksyjnych żydów.
W Polsce nie ma miejsc w więzieniach. Specjaliści twierdzą, że w wielu przypadkach można by stosować inne kary i nadzór kuratorów nad sprawcami. Ale kuratorzy są dziś równie obłożeni jak więzienia.
„Kraków pani Dulskiej” – można usłyszeć przy różnych okazjach. Ha, zaiste. Ale zacna kamieniczniczka niewiele ma wspólnego z okolicami Wawelu. „Prała brudy we własnym domu” stojącym nadal w mieście, którego Kraków kiedyś serdecznie nie cierpiał: we Lwowie.
Kiedy po raz pierwszy popłynęli w jednej łódce, oko szkoleniowca od razu wyłapało, że Robert Sycz i Tomasz Kucharski mają bliźniacze wiosłowanie. Identycznie, co do ułamka sekundy, napędzają łódkę.
Na afiszu jest wyraźnie napisane, że „Vinci” to film sensacyjny, żebyśmy sobie nie pomyśleli, iż mamy do czynienia z kolejną komedią autora „Vabank”. Jak zobaczymy w kinie, jest tu element sensacji, lecz komizmu też nie zabraknie.
Po raz trzeci odbył się w Łodzi Festiwal Dialogu Czterech Kultur. I po raz kolejny okazało się, że karkołomny z pozoru pomysł przynosi bardzo ciekawe rezultaty.
Kto doceni wstrząsającą perwersję wybierania najpiękniejszej Polki w takich okolicznościach, to doceni.
Nowojorskie taksówki i Manhattan: pogodzenie ze sobą tych dwóch żywiołów okazało się na tyle skomplikowane, że stało się tematem uniwersyteckich studiów. Ale nawet one niewiele pomogły. Na wyspie długości 21 km i szerokości 4–12 km porusza się dziennie ponad milion pojazdów. Spośród tej masy intensywnym żółtym kolorem wyróżnia się dokładnie 12 187 taksówek.