Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Postanowiliśmy w sposób obiektywny ustalić, które z polskich miast oferuje swym mieszkańcom najwyższą jakość życia. Szczegółowa analiza przyniosła zaskakujące rezultaty.
Przyjęcie europejskiej konstytucji to zła wiadomość dla przeciwników Unii
Żeby przydeptać inflację, trzeba najpierw unieść stopy
Jak z komórki wysłać pocztówkę? Jak sprawdzić, na której plaży opala się nasze dziecko? Jak zrobić dobrą fotografię cyfrową i korzystać z elektronicznych map? To wydanie poradnika „Polityki” dedykujemy tym, którzy chcą podczas wakacji wykorzystać możliwości tkwiące w podręcznych elektronicznych urządzeniach.
Przyznajmy szczerze: nawet najlepsza „fotokomórka” nie jest w stanie sprostać wymaganiom amatorów poważnego fotografowania. Na szczęście zostali oni w końcu zauważeni przez renomowanych producentów sprzętu foto.
Tradycyjne, drukowane na wielkich arkuszach mapy coraz częściej dostępne są w wersjach elektronicznych. Można je przeglądać na ekranie komputera osobistego lub nawet na niewielkim ekraniku palmtopa – komputerka podręcznego, zmieniając skalę powiększenia i np. znajdując najlepsze trasy podróży.
Czy gang pruszkowski został rozbity? Wciąż działa, gdyż wygrano bitwę, ale nie wojnę. Przestępczość zorganizowana, czyli polska odmiana mafii, będzie się odradzać, nadal napadać i zabijać, bo młode gangsterskie wilki niczego tak nie pragną jak pieniędzy i krwi.
Nie ma Jacka. I już go nie będzie. Był jednym z najważniejszych i najpiękniejszych ludzi dwudziestowiecznej Polski. Kim się teraz stanie? Ikoną? Pomnikiem heroicznej przeszłości dzisiejszej elity? Świeckim świętym? Kombatancką legendą?
Liderzy Ligi Polskich Rodzin odtrąbili zwycięstwo. Pokonali Samoobronę i wprowadzili do Europy dziesięciu deputowanych. Ale ambicje rodziny Giertychów sięgają wyżyn władzy tu, w kraju nad Wisłą.
To jest sensacja sezonu: kilkaset tysięcy polskich rolników w ogóle nie złożyło wniosków o dopłaty z Unii Europejskiej. Z trudem wywalczyliśmy najprostszy system – dopłaty do hektara. Jak teraz wytłumaczyć sobie i Unii, że biednym polskim chłopom nie chce się nawet schylić po setki milionów euro dawanych za darmo?
Molestowanie seksualne własnych dzieci to zarzut z gatunku najcięższych. Aktor Bogusław S., przedsiębiorca Marek Z., lekarz Witold Z. stanęli ostatnio przed takim oskarżeniem. To chyba też największe wyzwanie dla wymiaru sprawiedliwości i sądowych biegłych psychologów.
Cezary Banasiński, szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wyrósł niespodziewanie na człowieka trzymającego władzę, zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Instytucję, której decyzje mogą wpływać na losy firm i konsumentów, spotykają jednak zarzuty o brak siły przebicia i upolitycznienie.
Po śmierci Umberto Agnellego, prezesa Grupy Fiat, włoski koncern, pogrążony w ciężkiej chorobie, walczy jeszcze o życie. Ostatnio pojawiły się symptomy poprawy. Jest nadzieja, że Fiat przeżyje.
Wyniki europejskich wyborów 2004 są dzwonkiem ostrzegawczym. Jak tu wykrzesać entuzjazm, skoro w samym Parlamencie potężną frakcję stworzą eurosceptycy, przeciwni jakiejkolwiek integracji. Wjechał tam prawdziwy koń trojański.
Uniwersytet Przyjaźni Narodów – dawna kuźnia komunistycznych kadr dla Trzeciego Świata – przeżywa drugą młodość. Znów do Moskwy ciągną studenci z odległych krajów. Rozchwytywani później na pniu.
Społeczeństwo niemieckie starzeje się w zastraszającym tempie. Rodzi się mniej Niemców, niż umiera. Wskazywałoby to na ogólnonarodową niechęć do prokreacji.
+++
++
+
Piasek, morze, czasem stare kościoły i zamki – taki jest zazwyczaj przepis na wakacje za granicą. My jednak chcielibyśmy zachęcić do rozszerzenia tego tradycyjnego scenariusza o nowy element: interesujące wydarzenia kulturalne. W naszym przewodniku przedstawimy te najciekawsze.
Rozmowa z brytyjskim autorem powieści political fiction Frederickiem Forsythem
Są kanały pogodowe, naukowe, sportowe, rozrywkowe – wkrótce będą następne. Kanały tematyczne zmieniły sposób oglądania telewizji, a także strategię reklamową.
Ile był wart w 1975 r. jeden obywatel PRL pochodzenia niemieckiego? 23 tys. marek. Tyle wynegocjował z kanclerzem Helmutem Schmidtem I sekretarz KC PZPR Edward Gierek.
Tylko jeden organ naszego organizmu – wątroba, i dwie jego tkanki – szpik kostny i nabłonek jelita, potrafią się regenerować. Poznanie tych procesów daje nadzieję na sterowanie regeneracją również trzustki, serca, a może kiedyś nawet nerwów i neuronów mózgu.
Pantofelek – pierwotniak znany ze szkolnych lekcji biologii – ma więcej genów niż człowiek uznający siebie za najwyższe stworzenie. Biologia, najszybciej rozwijająca się dziedzina nauki, ciągle zaskakuje, nie pozostawiając wątpliwości, że to do niej należeć będzie XXI wiek.
Historia wikingów wzbudza coraz większą ciekawość. Tym bardziej że ostatnie badania nadają starym legendom charakter historycznych faktów.
Po 15 latach transformacji Polacy wracają do przyjaźni. Albo półprzyjaźni. Albo rodzino-przyjaciół. Dziesiątki współczesnych mutacji. Które wcale nie są od pierwowzoru ani lepsze, ani gorsze.
Odwrót od sierocińca staje się w Europie powszechnym standardem. W Polsce, jako jedynym kraju regionu, liczba wychowanków w domach dziecka szybko rośnie. Trzeba bić na alarm!
O dwóch samobójstwach młodych żużlowców trenerzy i działacze mówią: to mogło się przydarzyć każdemu, życie w Polsce nikogo nie pieści. Ale polski żużel to wojna o punkty, sławę i pieniądze. A na wojnie, jak to na wojnie, muszą być ofiary.
Władze Wrocławia zapowiedziały ogłoszenie konkursu na nowego dyrektora zoo. Antoni Gucwiński, szefujący wrocławskiemu ogrodowi od 38 lat, mówi, że nie tak umawiali się z prezydentem miasta. – W świecie zwierząt tylko małpy nękają kogoś, kogo nie akceptują, tak długo, aż odejdzie – dodaje jego żona.
Tylko prawdziwi smakosze przedkładają ryby nad wszelkie dania. Ryby i inne stwory pływające czy pełzające po dnie rzek, jezior i mórz. Wystarczy tylko po nie sięgnąć pod powierzchnię wody.
Tango wręcz wymaga szczerości, dlatego świetnie się w nim czują ludzie odważni i uczciwi: bo to nie lada sztuka publicznie pokazać, co komu w duszy gra. Inaczej tango męczy.