Zmieniły się polskie granice, choć na mapie tego nie widać. Największy ruch panuje na zachodnich rubieżach, na południu widać wyczekiwanie, a po obu stronach wschodnich szlabanów, gdzie kończy się teraz Unia – smutek i poczucie zagrożenia.
Żegnamy właśnie stare matury. Od przyszłego roku obowiązywać będą nowe. Wydaje się jednak, że reforma oświaty wytraciła impet i utknęła. Szkoła zmienia się, ale dużo wolniej niż wymogi nowoczesnego społeczeństwa. W tym sensie ciągle oblewa swoją maturę.
Gdyby 13 czerwca frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego odpowiadała imponującej liczbie komitetów i kandydatów, nie byłoby źle. Politycy to głosowanie traktują jako rodzaj prawyborów krajowych, które mają zweryfikować układ znany z sondaży. Dla kilku ugrupowań będą testem ostatniej szansy.
Areszt tymczasowy bywa tymczasowy tylko z nazwy – rekordziści siedzą od 7 lat. Za kaucją, po trzech latach, wyszedł z aresztu były prezes PZU Życie Grzegorz Wieczerzak. Król żelatyny Kazimierz Grabek próbował za kratami odebrać sobie życie.
Systemy ocen, w których – anonimowo i dla oczyszczenia atmosfery – pisze się słów kilka o szefie, podwładnym, koledze, przywędrowały z Zachodu. Jak się przyjmują w kraju, w którym anonimy mają długą tradycję, ale złą reputację.
O holdingu ITI zrobiło się ostatnio głośno: kupił piłkarską Legię Warszawa i festiwal piosenki w Sopocie, sprzątnął sprzed nosa TVP pojedynek Gołoty, a kolejny program TVN naraził się Radzie Etyki Mediów. Kiedy grupa Polsatu skupia się na interesach finansowych, a TVP po zmianie prezesów zajęta jest własnymi sprawami, telewizja TVN, okręt flagowy ITI, zajmuje pozostawioną przestrzeń. Mariusz Walter wyrósł na prawdziwego medialnego magnata.
Piotr i Paweł to nie kolejna zgrabna nazwa jakiejś zachodniej sieci supermarketów. To polska rodzinna firma handlowa, która zaczynała od małego sklepiku, a teraz rzuca wyzwanie wielkim zagranicznym konkurentom.
Wojna w Iraku ma nowy znak rozpoznawczy. Nie jest to już telewizyjny obraz zwalania pomnika Saddama Husajna. Nowe logo wojny to seria zdjęć ukazujących wyrafinowane dręczenie nagich irackich więźniów przez amerykańskich żołnierzy, którzy zmuszają ich do symulowania aktów homoseksualnych, trzymają na smyczy jak psy i straszą porażeniem prądem elektrycznym.
Rozmowa z Josephem Stiglitzem, najsłynniejszym współczesnym ekonomistą, o słabościach rynku i globalizacji
Jesteśmy – tak jak wy – krajem starym, bez reszty przepełnionym swą zbiorową pamięcią i snami o potędze. Lubimy patrzeć na świat myśląc, że Francja jest jego pępkiem, a Europa naszym wewnętrznym podwórcem.
Jeszcze niedawno Finlandia kojarzyła się z jakimś pustkowiem na krańcach Europy, gdzie błąkają się renifery, a nagusy okładają się w saunach brzozowymi witkami.
Większość Niemców uważa, że to oni sami są ofiarami drugiej wojny światowej. Skąd bierze się takie przekonanie, dla Polaków szokujące? Trop prowadzi także do podręczników szkolnych
W Polsce toczy się dyskusja, czy zezwolić na bankructwa osób fizycznych, zwane także bankructwami konsumenckimi. W Szwecji mija właśnie 10 lat od uchwalenia ustawy przewidującej taką możliwość. Wnioski są zachęcające.
+++
++
+
Nie ma rady, folk jest skazany na sukces: na świecie zainteresowanie nim ciągle rośnie, a my przecież lubimy naśladować zagranicę. Może przy okazji uda nam się odnaleźć samych siebie?
Jan Vermeer namalował ok. 1665 r. portret tajemniczej dziewczyny w egzotycznym turbanie, z kolczykiem z perły. Po blisko 350 latach na ekrany wchodzi film „Dziewczyna z perłą” inspirowany owym dziełem.
Konsumenci coraz mniej uwagi zwracają na reklamy. Agencje dwoją się i troją, żeby Polaków nimi na nowo zainteresować. Jak to się robi?
Pod Ypres najważniejszy był kierunek i siła wiatru. Musiał oczywiście wiać od okopów niemieckich do francuskich. Nie mógł być za słaby, bo Francuzom udałoby się uciec przed trującą chmurą, ale też nie za mocny, bo rozproszyłby gaz, zanim dotarłby on do okopów wroga.
Wakacje za pasem, granice stoją otworem. Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej stało się dużo łatwiejsze niż dotychczas. Warto wykorzystać tę okazję. Z myślą o tych, którzy wybierają się w samochodową podróż po kontynencie, przygotowaliśmy krótki poradnik zmotoryzowanego turysty.
Szokują, zaskakują, fascynują. Wskazują nowe drogi rozwoju motoryzacji, a czasem są tylko zabawą z formą. Podczas motoryzacyjnych salonów pojazdy koncepcyjne przyciągają tłumy zwiedzających.
Karierę Markowi M., ps. Oczko, złamało dwóch członków jego przestępczej grupy. Padł ofiarą zdrady. To jego wina, oni okazali się nielojalni, bo Oczko nie był lojalny wobec nich. Jak to w gangu.
Jakie badania powinna prowadzić i jakie technologie rozwijać zapóźniona Polska? Na te pytania ma odpowiedzieć foresight – społeczna wizja przyszłości. Futurologia zaczyna chodzić po ziemi.
Mówimy coraz bardziej po coś. Kiedyś staraliśmy się porozumieć, dziś po prostu się komunikujemy.
Cudzoziemcom od dawna podoba się nasz kraj – niektórym tak bardzo, że wypierają nawet naszych rodzimych mieszkańców. Ta walka na śmierć i życie toczy się w lasach.
W gminie Przykona kobiety za mało rodzą. Wójt postanowił na zachętę płacić matkom za dzieci. Począwszy od stycznia 2004 r., po 600 zł od obywatela. Na miarę gminnych możliwości.
„Mortui vivos docenti! ” (zmarli żywych uczą) – to hasło można odczytać na ścianach prosektoriów niemal całego świata. W Polsce tylko kilka zwłok rocznie ofiarowywanych jest polskim uczelniom, mimo że gest ten cieszy się akceptacją Kościoła.
Pod Piłą, w rodzinnych stronach, w ogóle nie mówi się o senatorze. Bo strach. To dziwne, wszakże Henryk Stokłosa jest tu największym dobroczyńcą.
Po pierwszym maja niewielka grupa, która zawsze kręciła się koło Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie, przy tzw. ścianie płaczu, czyli tablicy z ogłoszeniami o pracy i mieszkaniach, wyraźnie się powiększyła. Polacy szturmują Wielką Brytanię.
Wiosna w pełni. Coraz więcej kwitnących kwiatów w ogrodach. Cieszą się kwiaciarze i... kucharze.
Poniższe cytaty to zapisy z dokumentacji szpitalnej, życiorysów, szkolnych zeszytów i wypowiedzi nauczycieli. Wybrane z Internetu i czasopism „Czwarty wymiar”, „Praca i kariera”, „Naj”.
Przeciwnikom wojny w Iraku śmierć Milewicza spadła z nieba.
Istnieje świat, w którym pierwszych piętnaście egzemplarzy „Białego albumu” Beatlesów kosztuje 60 tys. funtów każdy. W cieniu wielkich sieci sprzedających hurtowo najnowsze przeboje funkcjonuje winylowy drugi obieg, w którym nie tyle się handluje, co po prostu żyje. Wzorem zachodniej Europy, pojawiają się w Polsce sklepiki, gdzie można odnaleźć stare płyty, ich dźwięk i zapach.