Ludzie Zachodu wierzą – jeśli wierzą – w zmartwychwstanie i życie wieczne, ludzie Wschodu – w wędrówkę dusz, reinkarnację. Czy te wiary mogą się spotkać?
Minister Kaczmarek przestraszył się tego, co powiedział – i chyba słusznie
Politycy powinni ochłonąć przez Święta
Dziwni ludzie, księżycowe argumenty, czyli Sejm debatuje o Europie
Z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim o klęsce Millera, kryzysie w SLD, o wyższości Belki nad Oleksym, scenariuszach przyspieszonych wyborów i nowym referendum
Przez 9 miesięcy z Amerykanami stawiał na nogi gospodarkę Iraku. Tydzień temu wrócił z Bagdadu jako prezydencki kandydat na szefa rządu. Zamienił jedną stajnię Augiasza na drugą.
Politycy też potrzebują odtrutki na politykę. Piszą wiersze, hodują pszczoły, biegają w maratonach, uprawiają judo i ogrody, haftują, zbierają kamienie, latają na motolotni, żeglują. To drugie życie często więcej o nich mówi niż wystąpienia z sejmowej trybuny.
Wiadomość, że już w tym roku 1 proc. z zapłaconego podatku można przekazać na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, spadła na same organizacje jak grom i manna z nieba. Teraz starają się dotrzeć z tą informacją do podatników, a czasu jest już bardzo mało.
To zupełnie nowa kategoria skazanych – oczekujący na wykonanie kary pozbawienia wolności. W więzieniach na cele przerabia się świetlice, kaplice, sale gimnastyczne i biblioteki, a czekających i tak przybywa. Już ponad 31 tys. osób stoi w tej kolejce, w której nie obowiązują żadne reguły.
Wszystko ich wyróżnia: ciemne twarze, egzotyczne rysy, turbany, amerykański luz, pieniądze wydawane z rozmachem. Na szaroburych przedmieściach Katowic studiują medycynę. Mordercę jednego z nich właśnie złapano.
Ich profesja to coś pomiędzy trenerem a karcianym fordanserem. Wynajmowani są przez bogatych ludzi, gotowych słono zapłacić, aby przegrać z nimi w brydża. Mówi się o tym jak w pokrewnych branżach: mieć sponsora.
Trwa walka o rynek, ale polem zmagań są nie tyle sklepy, co nasze głowy. Kto potrafi skuteczniej zawładnąć wyobraźnią konsumentów, ten wygrywa. Jak to się robi? Oto studium trzech ciekawych przypadków: telefonii Heyah, piwa Dębowego i Białego Mleka.
Unia zamyka swoje rynki pracy przed pojedynczymi Polakami, a jednocześnie otwiera je dla naszych przedsiębiorstw. Liczy na to kilkaset firm usługowych z branży budowlanej, spożywczej i stoczniowej. W wielu przypadkach najprościej będzie znaleźć pracę w Unii zatrudniając się w kraju.
Ilu znają Państwo Brytyjczyków, którzy powiedzieli Wam, co naprawdę myślą? Ale za naszą konwencjonalnie grzeczną pogawędką kryje się rosnące pragnienie, ba! głód głębszych rozmów, dzięki którym bylibyśmy lepiej zrozumiani, docenieni i uszanowani jako jednostki.
Belgia to przypadek dziejowy, który przerodził się z czasem w konieczność. A ponadto, gdyby nie istniało drobnomieszczaństwo, Belgia by je wymyśliła. Gotowe do niejasnych kompromisów, autoironiczne, wietrzące wszędzie surrealizm.
Rozmowa z Richardem Rortym, amerykańskim filozofem, o nowych zagrożeniach dla demokracji i o tym, że Ameryka nie powinna rządzić sama.
Ciągle trudno w to uwierzyć: w ciągu dziesięciu tygodni wymordowanych zostało 800 tys. niewinnych ludzi. Najszybciej chcą zapomnieć o tej masakrze ci, którzy dziesięć lat temu nie kiwnęli palcem, aby jej zapobiec.
+++
+
++
Po filmowej „Pasji” – filmowa „Troja”, a potem jeszcze „Aleksander Wielki” i „Hannibal”. Kino przywołuje wielkie opowieści, na których oparta jest kultura Zachodu.
Językoznawca prof. Jerzy Bralczyk wpadł na pomysł bardzo oryginalnej książki – chce w niej pomieścić najbardziej znane zdania polskie, takie, które są rozpoznawalne jako cytaty i które przy tym najczęściej coś o nas (Polakach) mówią – wprost lub pośrednio.
Występ przed papieżem? Dlaczego nie? Watykańskie recitale mają za sobą filharmonicy, gwiazdy rocka i popu, bluesmani i jazzmani z różnych stron świata, i nie tylko katolicy. Przed pontyfikatem Jana Pawła II nic podobnego się nie zdarzało.
Muzyka poważna wraca do łask. Może nie tyle w filharmonii, co w dzwonkach telefonów komórkowych. Dobre i to!
W I Rzeczpospolitej nazwiska były, ale nie dla wszystkich i jakby nie do końca. Jako element identyfikacji pojawiły się w polskiej myśli prawniczej dopiero w drugiej połowie XVIII w. A obowiązek ich posiadania wprowadziły państwa zaborcze.
Pitagoras miał rację. Wielkie bogactwo form natury wyjaśnić można prostymi regułami.
Czy uda się sterować komputerem bezpośrednio za pomocą myśli? W laboratoriach powstają urządzenia, w których krzem i białko współpracują w przetwarzaniu informacji. To dobry początek.
Rozmowa z ojcem Leonem Knabitem, benedyktynem, o radości w smutnej Polsce
Stanisław Tyczyński znany jest z tego, że nigdy niczego nie robi na pół gwizdka. Jak wziął się za radio, to wyszło najbardziej słuchane: RMF FM. Jak się ożenił, to z wicemiss Polski Renatą Gabryjelską. Jak zagiął parol na polityków i urzędników, to robi z tego aferę na cały kraj (niech się lepiej mają na baczności).
W Anglii, kto jest absolwentem jakiej uczelni, poznaje się po krawacie. W Polsce, gdy ktoś rzuci nazwisko Omelan, Kuźma, Kucejko, wiadomo, że studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Nazwiska oficerów studium wojskowego – jak i samo studium – przeszły do legendy.
Monotonne, odmierzane wypłatami rent i zasiłków życie mieszkańców domu przy ulicy Komuny Paryskiej w Szczecinie ostatnio znacznie się ożywiło. W bloku, a dokładnie w mieszkaniu pani Grażyny, pojawił się duch.
Pisanki natury – jajka wysiadywane przez dzikie ptactwo – widzieli tylko nieliczni. Ptaki bowiem kryją lęgi, bronią i odwodzą od nich. Nieliczni zatem wiedzą, że jaja są niezwykle kolorowe: kraszone i pisane. Z okazji Wielkanocy pokazujemy dzikie święcone – nie w koszyczku, rzecz jasna, ale w gnieździe.
Burmistrz Madrasu miał na imię Stalin na pamiątkę wodza. Nazwę miasta zmieniono na Chennai. Imię Stalina zostawiono w spokoju. Nie ma już Bombaju, jest Mumbai. Nie ma Kalkuty, jest Kolkata. Jeśli tak dalej pójdzie – zamiast Indii będziemy mieli Bharat.
Dylematy moralne są niefilmowe.
W domu kultury w Działdowie powstaje męski zespół tańczący. Powstaje po cichu, nie bez napięć. Bo trzeba bardzo uważać. Zanim bowiem jeszcze grupa zdążyła na dobre zacząć próby, na jej losach już odcisnęły piętno straszne ekscesy ekshibicjonisty.