Marek Borowski z uporem dąży do stworzenia nowej lewicowej partii. Krzysztof Janik hamuje rozłamowe zapędy przystając na kolejne postulaty zbuntowanych. Leszek Miller mówi: niech odchodzą. I dodaje: sam nie ustąpię ze stanowiska premiera; jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to mnie odwołujcie. Tak czy inaczej to koniec tej partii.
Dobrowolne ubezpieczenia to dobre lekarstwo, ale nie na wszystko
W gospodarce – wiosna, w nastrojach – przymrozek
Jakie wnioski dla Polski wynikają z hiszpańskiej tragedii 11 marca
Chorzy często używają dla swojej choroby porównań komputerowych: mózg to twardy dysk, nagle przestaje działać wiatraczek chłodzący, dysk się przegrzewa, puszcza dym, wypluwa setki bezsensownych informacji na sekundę. Każdemu może się zepsuć jego komputer.
Czy za miesiąc Warszawa stanie w ogniu? Na Europejskie Forum Ekonomiczne zjadą się do nas z całego świata przeciwnicy globalizacji, obrońcy biednych i uciśnionych. Przyłączy się do nich krajowy barwny zaciąg buntowników.
Nastrój jest schyłkowy. Sądząc po atmosferze panującej w Polsce, jesteśmy na skraju wielkiej katastrofy. Ale właściwie dlaczego, skoro w słupkach wyglądamy nieźle, a miejscami nawet bardzo dobrze?
Zgodnie z prawem zasądzone od sprawców nawiązki powinny być kierowane na cele społeczne, służące przede wszystkim pomocy ofiarom przestępstw. W praktyce nikt nie wie, kto te pieniądze bierze i co się z nimi dzieje.
Działacze Solidarności w Stoczni Gdańskiej organizują nowy związek – Okrętowiec. Kiedyś byli dumni, że są z kolebki „S”. Dziś nie chcą mieć z tym związkiem nic wspólnego.
Gillette, Bosch, Philips – wszyscy inwestują w Łodzi. Wysokie bezrobocie i niskie płace okazują się szansą dla tego miasta. Gdyby jeszcze łodzianie chcieli w to uwierzyć!
Nowy minister skarbu Zbigniew Kaniewski zapowiada, że zrobi to, czego nie dokonali jego poprzednicy: w ciągu roku sprywatyzuje ponad 200 państwowych firm. Na razie jednak do prywatyzacji wszystkich zraża. Nieudolność czy świadoma polityka?
W Hiszpanii bomba za bombą. Najpierw szok z powodu zbrodni terrorystów, potem z powodu zwycięstwa socjalistów. A teraz trzeci: Europa oskarża Hiszpanów o uległość wobec terroru.
Po rzezi na dworcach w Madrycie na nowo trzeba definiować terroryzm. Do tej pory była to tylko nieskuteczna manipulacja cudzym lękiem dokonywana w celach politycznych. Wyniki wyborów parlamentarnych w Hiszpanii dowodzą, że może to już być manipulacja skuteczna.
W kwietniu mija 10 lat od podpisania traktatu polsko-litewskiego. Obie strony deklarują przyjaźń i gotowość współpracy. W praktyce nie udało się porozumieć nawet w najprostszych sprawach. Nic też nie wskazuje na to, że w zjednoczonej Europie będzie nam po drodze.
+++
+
Menedżer artysty: dla postronnych to ktoś, kto kręci się za sceną, utrudnia kontakty z gwiazdą; w ogóle sprawia wrażenie, jakby raczej przeszkadzał, niż pomagał. Ponadto nie występuje w urzędowym spisie zawodów. W branży muzycznej wyrasta jednak na postać kluczową.
Zmęczeni życiem, naszprycowani kokainą i alkoholem bohaterowie oraz brutalny współczesny świat stają się coraz częściej tematem prozy europejskich trzydziestolatków. Okazuje się, że pisarze z Polski, Niemiec i Rosji mówią często jednym głosem. Wspólnota problemów sięga poza granice Unii.
To jak w końcu było z tym Hrabalem? Wypadł z okna czy wyskoczył? Gdzie szukać klucza do zagadki jego śmierci: w jego książkach czy w biografii? Zapewne powrócą te pytania z okazji 90 rocznicy urodzin autora „Zbyt głośnej samotności”.
Przykro patrzeć, w jak żałosny sposób nie potrafimy mówić językiem artystycznym o niedawnej przeszłości. Dotyczy to także młodych autorów, którzy niezwykle łatwo ulegają stereotypom i schematom, a o czasach, w których dorastali, nie są w stanie wykrztusić nic oryginalnego.
Czym polskie kino niezależne różni się dziś od kina oficjalnego, pomijając oczywiście niższy budżet? Jak pokazał ostatni wrocławski Festiwal Filmów Niezależnych OFFensiva, nie są to różnice aż tak wielkie. Na czym zatem polega niezależność?
Kto zamierza kupić mieszkanie, chce zdążyć przed 1 maja, bo potem – według powszechnego przekonania – będzie drożej. Tymczasem spieszyć się nie warto: wprowadzane w tym dniu podwyżki stawek VAT będą miały niewielki wpływ na ceny mieszkań.
Od ośmiu lat częściej budujemy dom niż kupujemy mieszkanie. Budownictwo jednorodzinne ma coraz więcej zwolenników. Obecny rok nie będzie dla nich łatwy: drożeją materiały, na pozwolenie na budowę trzeba będzie czasem czekać wiele miesięcy.
Zapowiada się wielki sezon na remonty. Nie tylko z powodu zbliżającej się podwyżki VAT na materiały budowlane. Głównie dlatego, że z końcem przyszłego roku zniknie ulga dla remontujących mieszkania i domy, która od lat bije rekordy popularności (w 2002 r. skorzystało z niej ponad 8 mln podatników).
60 lat temu, 24 marca 1944 r., doszło do najsłynniejszej ucieczki z obozu jenieckiego podczas II wojny światowej. 76 oficerom lotnictwa, w tym 6 Polakom, udało się zbiec z jednego z najbardziej strzeżonych obozów jenieckich III Rzeszy – Stallagu Luft 3 w Żaganiu. Powstał o tym znany film.
Konkurencja między autorami, którzy w tym samym czasie wydali prace historyczne na podobny temat, może mieć charakter rzeczowej dyskusji, ale może też przybrać formę rozmaitych aluzji i uszczypliwości. Czytając polemikę prof. Garlickiego (POLITYKA 11) z moją „Reglamentowaną rewolucją” trudno się oprzeć wrażeniu, że wybrał on ten drugi model dyskursu.
Gdy ludzkość zginie, a Ziemia, Słońce i nawet cały Układ Słoneczny przestaną istnieć, coś jednak po nas zostanie: kosmiczne sondy lecące w otchłani Wszechświata.
Najpierw był wielki entuzjazm związany z błyskawicznym rozwojem informatyki. Potem – głębokie giełdowe załamanie tej gałęzi gospodarki. Dziś znów święci ona zaskakujące triumfy.
Psychologia – marzenie maturzystów. Ciągnie ona młodych ludzi jak magnes. Bywa, że zdają na ten wydział kilkakrotnie. Tysiąc kandydatów na 100 miejsc w 2003 r. Tak jest od lat: szturm, oblężenie, szaleństwo. Więc dostają się najlepsi z najlepszych. Po co?
Odejście Haralda Schmidta z Sat 1 odnotowano u nas z jadowitą ulgą: „Polakożerca schodzi ze sceny”, pisał „Przekrój”. Ten najpopularniejszy w Niemczech prezenter programów talk-show to obok Eriki Steinbach w naszych mediach symbol buty i egocentryzmu dzisiejszych Niemców. Czy słusznie?
Andrzej Sz., porządny chłop, ojciec rodziny, podwykonawca w warszawskiej firmie budowlanej. Kornel H., chłopak z Bielska, bez zarzutu, tyle że i bez pracy, więc przyjechał do stolicy robić w budownictwie na czarno. Nóż, broń myśliwska, zabójstwo? To nie pasowało do żadnego z nich.
Pod koniec marca w Wiśle robi się luźniej, śnieg już nie taki biały, a w knajpach straszą puste ekrany telewizorów wygaszonych po narciarskim sezonie. Tylko na billboardzie przy rynku Adam Małysz wciąż jeszcze szybuje w najlepsze ponad wielkim napisem: „Wisła, no problem”. Ale Wisła i tak czuje, że problem jest.
Wszyscy by żyć, musimy jeść. Niektórzy zaś posuwają się do twierdzenia, że żyją po to, by jeść dobrze. Dobra kuchnia zaś nie może obejść się bez przypraw.
Znani dziennikarze, wśród nich Jacek Żakowski z „Polityki”, dli się zamknąć w klatce, która stanęła przed Sejmem. W ten sposób protestowali przeciwko karaniu więzieniem Andrzeja Marka z „Wieści Polickich” za krytykę władzy. Jasne, że dziennikarze próbują chronić swój zawód, ale czy sędziowie pozbawieni są całkowicie racji w tym sporze?
Skandujmy wspólnie! Poskandujmy sobie!
Wszystkim sześciu przytrafiło się to samo – zostały młodymi, samotnymi matkami, bo ojcowie ich dzieci zniknęli. Zamiast upozować się na cierpiętnice, stworzyły stronę internetową www.grzenda.art.pl, gdzie rozpisały casting na Nowego Lepszego Tatę.