Józef Oleksy wrócił z podróży dookoła świata i zaświata. Ale czy dobrze trafił? I czy już rzeczywiście powrócił? A może Oleksy wciąż wraca?
Po trzeciej już w tej kadencji rządu dymisji ministra skarbu opozycja zażądała sejmowej debaty o prywatyzacji oraz ujawnienia kontaktów rządzących polityków z oligarchami. Uważa bowiem, że sprawcą odwołania Piotra Czyżewskiego, jak jego poprzedników, jest Jan Kulczyk.
Sędziemu Puczyłowskiemu chętnie wystawiłbym pomnik za obronę rozumu
Pogłębia się rozziew między sukcesami biznesu a ponurymi nastrojami społecznymi
Projekt nowej ustawy podtrzymuje mit bezpłatnych studiów
Od lutego w czterech wojskowych sanatoriach ruszają turnusy dekompresji psychicznej dla żołnierzy wracających z Iraku. Każdy ma zagwarantowane miejsce.
Baba z cielęciną – jedna z mitycznych postaci PRL – nie potrzebowała technik autoprezentacji, by szybko i sprawnie pozbyć się towaru. Przewaga podaży nad popytem to jedna z przyczyn zawrotnej kariery wizerunku w nowych czasach. Sam towar nie wystarczy.
Prawo i Sprawiedliwość ma powody do frustracji. Wydawało się, że to partia braci Kaczyńskich będzie przewodzić polskiej prawicy. Platforma Obywatelska uchodziła za partię bez wyrazu. I nagle Jan Rokita wypchnął Lecha Kaczyńskiego z pozycji pierwszego szeryfa III RP, a PiS – z pozycji lidera. Dziś Rokita bryluje na salonach, a Kaczyński walczy ze śniegiem na ulicach Warszawy.
O pośle Nowaku zrobiło się głośno, kiedy media doniosły o łapówce, jaką rzekomo miał przyjąć Jerzy Jaskiernia, szef klubu parlamentarnego SLD, za nowelizację ustawy o grach zręcznościowych i zakładach wzajemnych. Ale Nowak – choć bez takiego rozgłosu – węszy od dawna.
„Kto liczył, że F-16 zrzuci na Polskę deszcz dolarów, tego czeka twarde lądowanie” – napisaliśmy w ubiegłorocznym Raporcie „Polityki” o offsecie związanym z zakupem 48 amerykańskich samolotów. Mieliśmy rację.
Nowej ustawy o VAT boją się zarówno konsumenci – grozi podwyżką cen na wiele towarów – jak i przedsiębiorcy, gdyż znacznie zwiększy ryzyko prowadzenia biznesu. Nieprawdą jest, że nasz parlament pisze ją pod dyktando Brukseli. Wręcz odwrotnie – wiele złych przepisów kłóci się z unijnymi dyrektywami.
Dolar, przez przeszło pół wieku niekwestionowany król walut, słabnie w oczach. Jego anemia przyprawia sporą część świata o ból głowy. Najmniej martwi się Ameryka.
Młodzieżowe subkultury to dla dorosłych zazwyczaj dziwactwo i kłopot. Ale cyberpunk, psychobilli, hip-hop, a nawet wojskowa fala mogą być także źródłem pokaźnych zarobków.
Iran widział rewolucję mułłów, teraz przeżywa bunt przeciwko usuwaniu reformistów z list kandydatów do parlamentu. Ale szykuje się jeszcze jedna zmiana: pierwsze Iranki podwinęły nogawki spodni tuż ponad kostkę.
Z Warszawy może być bliżej do Australii, z Lublina – do Filipin. Nie chodzi naturalnie o geografię. Chodzi o wartości deklarowane przez studentów pięciu uczelni na trzech kontynentach.
Od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej Szwedzi piją znacznie więcej. Atmosfera stała się serdeczniejsza, ale przemoc – brutalniejsza.
–
+++
+
++
Rozmowa z Danutą Stenką, laureatką Paszportu „Polityki”
Jerzy Pilch ogłosił w „Polityce” wielki konkurs na opowiadanie. Napłynęło już wiele prac, najciekawsze zaczniemy wkrótce drukować. Dziś o atrakcyjności i renesansie tej krótkiej formy literackiej pisze znakomita autorka, która w swym dorobku ma także zbiór opowiadań „Gra na wielu bębenkach”.
Trudno uwierzyć, ale znalazła się taka sprawa, za którą Sejm obecnej kadencji opowiedział się jednomyślnie, nawet bez głosów wstrzymujących się. Była to uchwała o proklamowaniu bieżącego roku Rokiem Witolda Lutosławskiego.
Rozmowa z Bohdanem Osadczukiem, ukraińskim publicystą i naukowcem
Dla Ukrainy zawarta przed 350 laty unia perejasławska okazała się w praktyce aktem podporządkowania się Rosji. W ten sposób na długie lata rozstrzygnął się los Ukrainy w Europie.
Śladami prekolumbijskich cywilizacji w Peru fascynuje się cały świat. Niemały udział w ich odkrywaniu mają Polacy.
Służby sanitarne wciąż nie mogą się uporać z epidemią choroby legionistów, która wybuchła pod koniec ubiegłego roku w północnej Francji, w departamencie Pas-de-Calais. Zmarło na nią kilka osób, kilkadziesiąt choruje. Czy choroba może zagrozić także nam?
Wyszków to jedno z tych miasteczek, które na wiele lat dostały się we władanie lokalnej mafii. Teraz, kiedy pierwsza bitwa z gangsterami jest wygrana, widać jak rak terroru, korupcji, strachu przenikał kolejno struktury, niszczył cały społeczny organizm.
W wielu szpitalach i przychodniach przyjmuje się za oczywistość, że pacjent ma się obnażać w obecności studentów medycyny, zaś ci mogą do woli trenować zabiegi na chorych.
Transfery to inscenizowana dwa razy do roku futbolowa opera mydlana. Widzowie mogą śledzić spełnione miłości i dramaty odrzucenia, milionowe interesy i nieoczekiwane zmiany akcji. Na koniec bogaci stają się jeszcze bogatsi.
Do wakacji jeszcze sporo czasu, ale ludzie przezorni już o nich myślą. Jeśli ktoś chciałby się wybrać do Włoch i nie natrafić na tłumy turystów – znamy takie miejsce. To Basilicata.
Otwarta wojna między telewizją publiczną a komercyjną we Włoszech rozpoczęła się od złamania nosa wysłannikowi stacji Silvio Berlusconiego. Reporter został uderzony mikrofonem przez dyrektora RAIUNO Fabrizio del Noce. Kolejne ciosy, jakie wymierzają sobie obie telewizje, są jeszcze silniejsze. Każdego dnia pojedynek obserwuje ponad dwadzieścia milionów widzów.
W łyżwiarstwie figurowym wszystko jest piękne. Rewiowe, połyskujące cekinami stroje. Wyrzeźbione delikatnymi mięśniami figury smagłych łyżwiarzy. Kusząco odkryte uda łyżwiarek. Klasyczna albo filmowa muzyka. Lekkość i płynność tańca połączona z odwagą, a nawet brawurą skoków nad lodem. To piękno zasysa. Ale droga do lodowych marzeń wiedzie przez ścięte lodem dzieciństwo.