Finał dotychczasowych zmagań o fotel prezesa telewizji publicznej pokazuje, że konkurs nieoczekiwanie wymknął się spod kontroli. Na wybór prezesa nie ma wpływu prezydent, premier, partie ani KRRiTV. Sprawę rozgrywają między sobą środowiska polityczno-koleżeńskie.
Złoty słabnie wraz z Hausnerem
Prezydent Bush ucieka przed problemami w przestrzeń kosmiczną
Prokuratorzy mają być bardziej samodzielni i samorządni. Ważne, żeby byli lepsi.
Włosi, podobnie jak Polacy, są dumni ze swoich cwaniaków
Oto światowa grupa trzymająca władzę. W dodatku wyłoniona jawnie, globalnie i dość demokratycznie. Jej członków zidentyfikował międzynarodowy sondaż Polityki i Forum.
Generacja trzydziestolatków sięga po stanowiska rządowe. A raczej to władza sięga po nich. Niepostrzeżenie mamy już dziesięciu młodych ludzi z tytułami ministrów. Czy to zapowiedź zmiany pokoleniowej, czy tylko kaprys starszych kolegów?
Siedzi w zaciszu gabinetu i liczy – kiedy zbankrutuje twoja firma, kiedy umrzesz, czy spłacisz przedtem kredyt, czy opłaca się ubezpieczać twoje życie. Aktuariusz (od angielskiego actuary – ekspert ubezpieczeniowy): w zasadzie matematyk, choć raczej prorok.
Dla właścicieli aut mamy dwie wiadomości. Dobrą: jeszcze przez kilka miesięcy nie będą musieli kupować paliw z dodatkami biokomponentów. Złą: wszystkie biokomponenty, których teraz nie zatankują, wleją im hurtem pod koniec roku. Uchronić ich przed tym może już tylko Trybunał Konstytucyjny.
Klienci coraz chętniej kupują tańsze, nieoryginalne wkłady do drukarek, części samochodowe, baterie do komórek. Renomowane firmy tracą przez to miliony dolarów i ostrzegają przed niską jakością zamienników. Czy używanie niemarkowych części naprawdę jest niebezpieczne?
Nawet niewielki kredyt może z bezrobotnego zrobić przedsiębiorcę. Wystarczy trochę wiedzy, umiejętności i nieco odwagi. Ta recepta sprawdza się w miastach nawet tak ciężko dotkniętych bezrobociem jak Suwałki.
W odbiorze Zachodu islam ma dziś twarz i głos Osamy ibn Ladena. A przecież przedstawia się światu jako religia pokoju i tolerancji. Dlaczego tak rzadko dochodzą do nas głosy muzułmanów, którzy nie mówią językiem nienawiści?
Haiti celebruje dwusetną rocznicę niepodległości. Ale nie ma patriotycznych fajerwerków, na które liczył prezydent Jean-Bertrand Aristide. Są barykady, manifestacje nawołujące prezydenta do ustąpienia ze stanowiska oraz zapowiedź strajku generalnego.
Średniowieczni teolodzy próbowali policzyć, ile diabłów mieści się na główce od szpilki. Nigdy nie podali ostatecznych rachunków. Dzisiejsi stratedzy i agenci wywiadów usiłują dociec, ile głowic atomowych ma Izrael.
+
+++
++
Rozmowa z reżyserem filmowym Andrzejem Jakimowskim, laureatem Paszportu „Polityki”
Gdyby Alfred Jarry umieścił akcję „Ubu Króla” dajmy na to w Urugwaju, mielibyśmy święty spokój. Ale umieścił „w Polsce, czyli nigdzie”. Niestety, nie jedyny to przykład naszych złych notowań w literaturze światowej. Trudno w niej trafić na porządnego Polaka.
W Siedlcach przechowywane jest dzieło wielkiego El Greca. Jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Gdzie? Dokładnie nie wiadomo, bo od trzydziestu lat miejscowa kuria trzyma arcydzieło pod kluczem. Ale jest szansa, że w końcu je obejrzymy.
Fizycznie Lenin umarł 80 lat temu 21 stycznia. Jednak zdobyta przez niego władza, podtrzymywana terrorem przez kilkadziesiąt lat, zbankrutowała ostatecznie dopiero pod koniec grudnia 1991 r.
W 2015 r. zostanie uruchomiony gigantyczny teleskop, który odsłoni nam odległe światy. Wiemy o nich, że istnieją, choć do tej pory nikt ich nie zobaczył.
Tylko raz w całej dotychczasowej historii świata – w 1975 r. w chińskim mieście Haicheng – udało się ostrzec mieszkańców przed trzęsieniem ziemi. Mieszkańcy irańskiego Bam nie mieli tego szczęścia. Czy kiedykolwiek można będzie skutecznie prognozować te kataklizmy?
Freud miał rację – w umyśle człowieka istnieje mechanizm służący do usuwania niewygodnych wspomnień. Naukowcom udało się zlokalizować jego miejsce w mózgu.
Spośród z górą 100 osób, które przewinęły się przez programy typu reality-show, kilkanaście wpadło w lekką depresję, jedna przeżyła załamanie nerwowe, reszta mieści się w średniej krajowej. Powstały dwa filmy, dwie książki, nagrano cztery płyty.
Wnukowie do niedawna nie znali swoich dziadków, bo ci umierali, zanim potomkowie zaczęli coś rozumieć ze świata. Teraz, gdy życie ludzkie tak bardzo się wydłużyło, spotykają się w jednym czasie. Wnukowie mają cenną szansę: odnaleźć rodzinne korzenie.
Dla bankowca zarzut ujawnienia tajemnicy bankowej jest miażdżący. Taki los spotkał dyrektorkę Banku Pekao SA w Opocznie. Sąd uznał, że tajemnicę złamała. Ale trudno byłoby nie złamać, skoro wcześniej nakazał jej to zrobić właśnie... sąd.
Byli dyktatorzy, którzy kochali futbol, byli też tacy, którzy go nienawidzili. Wszyscy jednak wiedzieli, że piłką można wygrać o wiele więcej niż tylko mecz.
Gérard Depardieu, najbardziej znany aktor francuski, traci punkty. Nie dość, że kłóci się z synem inwalidą Guillaumem, to na dodatek nie chce poprzeć kolegów z branży, którzy walczą o zachowanie dawnych aktorskich przywilejów.
W naszych zbyt szybkich czasach nie ma już takich dziennikarzy. Coraz mniej jest też ludzi z takim wyczuciem tonu i smaku. 20 lat temu zmarła Barbara Łopieńska.
Nie zgadzamy się na Europę dwóch prędkości. I pięknie.
Poeta Piotrek zastrzelił trzech ludzi, Sławek pomagał w zabiciu dwóch, Sylwek ma na koncie śmierć jednej osoby, podobnie drugi Piotrek. Poeci spotykają się w bibliotece przy ulicy Bartnickiej we Włocławku. Bartnicka 10 to adres więzienia i zarazem nazwa Więziennego Klubu Literackiego.