Listopad ogłoszono miesiącem protestów społecznych. Ruszają do walki górnicy, pielęgniarki, kolejarze. To także miesiąc intensywnej autoreklamy związkowych liderów. Wypromowany przywódca pracowniczy będzie odcinał kupony od sukcesu aż do następnej strajkowej fali. Bój o poparcie związkowców jest nie mniej zażarty niż ten z rządem.
Amerykanie zaczęli się poważnie zastanawiać, jak uciec z tego niewdzięcznego kraju
Hausner zdobył przyjaciół. Na jak długo?
Zaczęło się pierwsze wielkie ideologiczne starcie XXI w.
ZAiKS atakuje, sklepy się bronią, klienci zapłacą
Dzieła sztuki można tworzyć, kontemplować, kolekcjonować. Ale też można je kraść, przemycać czy podrabiać. Są one świadectwem wzlotów ducha, ale też wyzwalają uczucia najniższe: chciwość czy zazdrość. Zaś obok narkotyków i broni stanowią trzecie co do skali źródło największych na świecie nielegalnych dochodów. Coraz częściej jest to także polski problem.
Aleksander Kwaśniewski, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
O awansie w policyjnej hierarchii decydują albo wyniki w statystycznych tabelach, albo rozgłos. Policyjny slang rozróżnia dwie drogi na skróty do obu celów: dmuchanie spraw oraz ich klepanie.
Kiedy na egzaminie z prawa cywilnego kolejny raz poległa blisko połowa studentów, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiły zbadać przyczyny tej rzezi. Profesorowie uznali, że to ingerencja w ich autonomię i że na Wydziale Prawa ogłoszono stan wojenny.
Czy urzędnicy państwowi powinni ponosić odpowiedzialność finansową za swoje błędne decyzje? Ostatnio taką propozycję wysunęła sejmowa komisja gospodarki, ale rząd ją odrzuca. Na razie więc za urzędnicze potknięcia i złą wolę płaci Skarb Państwa albo też uchodzą one zupełnie bezkarnie.
Marzysz o znalezieniu skarbu? Może go już masz, tylko o tym nie wiesz. Nadchodzi moda na sprzęty z lat PRL.
Mamy ponad trzy miliony bezrobotnych. A może tylko półtora miliona? Wszystko zależy od tego, jak się ich liczy. I w jakim celu.
W Moskwie władza i oligarchowie wzięli się za łby, na Litwie oskarża się prezydenta o kontakty z mafią, w Gruzji strzelanina i ofiary śmiertelne po wyborach, w Turkmenii panujący satrapa został dożywotnim prezydentem. Byłe republiki ZSRR dostarczają mieszanych wrażeń.
Kościoły chrześcijańskie, włącznie z rzymskim, uczą dziś szacunku dla osób homoseksualnych. Ale żaden nie posunął się tak daleko, by aktywnemu gejowi pozwalać nie tylko być duchownym, lecz wykonywać kluczowy kościelny urząd. Mały Kościół episkopalny otworzył nowy rozdział. Jaki?
Tego artykułu nie moglibyście przeczytać w Londynie. Zostałby skonfiskowany.
Niemcy zaczęli się masowo wzruszać swoim losem. Wojennym losem ofiar – bombardowań, wysiedleń i gwałtów – oraz powojennym, podzielonym na NRD i RFN. Powstało nowe pojęcie: samopojednanie. Dokonuje się ono spontanicznie na naszych oczach.
++
+++
Co dorosły czytelnik może znaleźć w naszych księgarniach na półkach z komiksami? Ostatnio sporo, ukazują się bowiem poważne tytuły zagraniczne, ale mamy także rodzimy komiks nie tylko dla najmłodszych.
Gdzie zbiera się młoda warszawska bohema? W mieszkaniu Pawła Bulaszewskiego przy Nowym Świecie. Gospodarz przestał prowadzić księgę gości, gdy liczba nazwisk przekroczyła osiemset. Tu bywał Dariusz Gajewski, reżyser nagrodzonej na gdyńskim festiwalu „Warszawy”. Może teraz nakręci film według debiutanckiej powieści Bulaszewskiego?
Polska wieś kojarzy się dzisiaj z Andrzejem Lepperem i jego kompanią. Jak w tej sytuacji mówić o chłopskiej kulturze? Wiesław Myśliwski się odważył.
Rozmowa z amerykańskim aktorem Timem Robbinsem
Rozmowa z sir Martinem Gilbertem, słynnym historykiem brytyjskim
To było jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii Polski. 14 lat temu w dramatycznych dyskusjach między ludźmi Wałęsy, Kościoła i PRL rodziła się nowa Rzeczpospolita. Opowiada o tym „Karuzela”.
W wykryciu grupy trzymającej władzę bardzo przydałaby się matematyczna teoria sieci. Korzystała już z niej inkwizycja w walce z heretykami.
Słynny Protokół z Kioto, światowe porozumienie ekologiczne, mające doprowadzić do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, zapewne w ogóle nie wejdzie w życie. Czy ten manifest globalnej solidarności ludzi okazał się zbyt idealistyczny, czy też problemy są po prostu gdzie indziej.
Obnażenie własnej intymności – albo cielesnej, albo uczuciowej – to świetnie sprzedający się towar. Ostatnim miejscem, w którym nagość pozostaje tabu, jest dom Polaka. Czyżbyśmy zatem publicznie byli wyzwoleni, a prywatnie – pruderyjni i wstydliwi?
Dzieci przychodzące na świat z mózgiem mniejszym niż u przeciętnego noworodka, u których w pierwszym roku życia następuje gwałtowny jego wzrost, są bardziej zagrożone autyzmem – twierdzą amerykańscy naukowcy.
Zużywamy coraz więcej antybiotyków, często zupełnie niepotrzebnie. Z tego powodu medycynie grozi cofnięcie się w rozwoju o pięćdziesiąt lat, gdyż bezmyślnie pozbawiamy się najskuteczniejszej broni w walce z chorobotwórczymi mikrobami.
Każdego roku we Włoszech 70 tys. osób zostaje pogryzionych przez psy. Jest wśród nich kilkanaście ofiar śmiertelnych. To jeszcze gorzej niż w Polsce. Girolamo Sirchia, włoski minister zdrowia, wypowiedział wojnę bezmyślnym posiadaczom niebezpiecznych czworonogów.
W skokach narciarskich podobno nic dwa razy się nie zdarza. Podobno, bo Adamowi Małyszowi udało się zdobyć Puchar Świata trzy razy z rzędu. 28 listopada w fińskim Kuusamo skoczkowie rozpoczynają kolejny sezon zimowy; czy możliwe jest, by nasz mistrz odleciał rywalom po raz czwarty?
Żaden z członków lubelskiego Teatru NN nie ma żydowskich korzeni. Często słyszą zadawane przez Żydów pytanie: dlaczego to robicie, przecież nie jesteście Żydami? Polacy pytają: dlaczego to robicie, przecież jesteście Polakami?
Dlaczego Polacy nie cieszą się w dniu święta narodowego?
Na rigipsach trzeba tykać. Jak w zegarku, osiem godzin, a jeśli w akordzie, to dwanaście. A i tak pod koniec dniówki szef potrafi warknąć: Schnelle! Gdyby nie te siedem euro na godzinę, to... Jutro piątek, zjazd na wocheende. Autobaną z Berlina będą pod Opolem za pięć godzin. Dom, dzieci, niedzielny obiad. W poniedziałek rano trzeba być z powrotem w robocie. Co dziesiąty mieszkaniec województwa opolskiego pracuje stale za granicą. Razem przywożą rocznie dwa miliardy złotych.