Sąd ogłosił upadłość Fabryki Wagon SA w Ostrowie Wielkopolskim. Panuje opinia, że w ten sposób wyrwano fabrykę z rąk słowackich rozbójników. Ale zagraniczni inwestorzy twierdzą, że to ich złupiono. „Polityka” dotarła do Słowaków, o których wiele ostatnio pisano, ale nikt z nimi nie rozmawiał.
W sprawie górnictwa toczy się bój ostatni, dlatego taki zażarty
Mimo wysiłków Ameryki wydłuża się droga do pokoju na Bliskim Wschodzie
Watykan przekazał papieskie błogosławieństwo zjazdowi niemieckich wypędzonych
Dziecko to skarb, coraz częściej – bardzo dosłowny. Żywa inwestycja rodziców, którzy pamiętając własne siermiężne dzieciństwo i trudy dorabiania się w dorosłym życiu, dziś chcą, żeby ich potomek miał lepiej i łatwiej.
Marek Borowski, marszałek Sejmu
Ostatni nabór na ławników sądowych cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zgłosiło się ponad 50 tys. chętnych do pomagania zawodowym sędziom, w niektórych miastach jest 8–10 chętnych na jedno miejsce. Ale czy naszemu wymiarowi sprawiedliwości ławnicy są w ogóle potrzebni?
Czy klonowanie terapeutyczne będzie w Polsce nieetyczne, czy lekarze doprowadzą do ograniczenia stosowania badań prenatalnych? Kodeks Etyki Lekarskiej wywołuje coraz więcej emocji.
Na Opolszczyźnie uznawanej za bastion lewicy do weryfikacji członków SLD włączył się prokurator. Na jego wniosek sąd aresztował Leszka Pogana, byłego prezydenta Opola, i Stanisława Dolatę, byłego przewodniczącego rady miasta.
Cud prawdziwy! W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku oddano do użytku więcej mieszkań niż przez całe dwanaście miesięcy w którymkolwiek roku ostatniego dziesięciolecia. Koniec kryzysu?
Czujesz się wypalony? Nudzi cię ciągle ta sama robota? Myślisz o innym zawodzie? Czemu nie spróbować. Są tacy, którzy po zmianie profesji wręcz odżyli, a zjawisko wielokrotnej zmiany kwalifikacji jest coraz częstsze.
Droga do kwatery głównej generała Sancheza pod Bagdadem, sprawdzana co kilka godzin, powinna być najbezpieczniejszą szosą w Iraku. Ale o piątej rano, kilka kilometrów od bramy, samochód naszej ochrony wyleciał w powietrze na minie, a nasz pojazd zaatakowano granatem. Takie niebezpieczeństwa czyhają w Iraku na każdym kroku.
Sowieckie imperium przestało istnieć. Ale czy istnieje imperium rosyjskie?
Warszawa nie ma się czego wstydzić. Stolica Europy, jak zwykło się na wyrost nazywać Brukselę, też ma historyczne kłopoty z brakiem miejskich szaletów.
:-'
:-)
:-,
:-(
To jest „Stara baśń” jak nowa. Bohdan Stupka, który w „Ogniem i mieczem” grał Chmielnickiego, tutaj jest królem Popielem, przeżywającym dramat na miarę Makbeta, z jędzowatą żoną przy boku. Oboje w finale padną ofiarą plagi myszy. Szekspir by tego nie wymyślił.
Najpierw był skrzypek na estradzie, później – skrzypek na dachu. Dziś byłoby najlepiej, gdyby skrzypek siedział na słupie wysokiego napięcia i jednocześnie grał jazzowe przeróbki Bacha, żonglował piłeczkami i recytował Hamleta. Czyli prezentował przedsięwzięcie interdyscyplinarne. Podobnie jest z festiwalami, które unikając jednoznacznej formuły mieszają wszystko ze wszystkim.
Ofiary 11 września uczcił koncertem fortepianowym Krzysztof Penderecki, teraz symfonię poświęcił im Wojciech Kilar. Czy artyści wybierają takie tematy z potrzeby serca, czy dlatego, że im się to opłaca?
Jerzy Sosnowski, znawca i miłośnik Młodej Polski, a także entuzjasta pochodzącej z tego okresu „Nietoty” Tadeusza Micińskiego, najbardziej chyba „odlecianej” powieści w dziejach literatury polskiej, napisał książkę „Prąd zatokowy”, która stanowi przekorną rekonstrukcję prozy młodopolskiej.
17 września 1939 r., realizując pakt Ribbentrop-Mołotow, wojska sowieckie zajęły część terytorium Polski. Na tych terenach znalazł się późniejszy wybitny historyk i wiceprezes PAN, wówczas dwunastoletni chłopiec, Janusz Tazbir. W rocznicę agresji publikujemy wspomnienia profesora.
21 września zakończy swoją misję sonda Galileo, która od prawie 8 lat krąży wokół Jowisza, przekazując dane o tej planecie i jej księżycach. Niewykluczone, że na jednym z nich mogło rozwinąć się życie.
Specjaliści od reklamy dwoją się i troją, by przedrzeć się do nas ze swoim przekazem. Robią to często omijając sprytnie naszą świadomość.
„Piękna, która przybywa”, tak brzmi w tłumaczeniu imię królowej Nefertiti, zwanej także Nefretete. I tak jak wskazuje jej imię, co jakiś czas pojawia się ona niespodziewanie, ostatnio jako mumia.
Słowo riot, czyli zadyma, oraz warczące rrr zapowiada walkę z wzorcem cichej i uległej dziewczyny.
Fiskus zainteresował się dochodami szkół. Okazało się, że mało kto rozumie, cóż to za system szkolny mamy w Polsce: kto na jakich zasadach szkoły prowadzi, kto płaci podatki, a kto nie i dlaczego.
Decyzja o wycofaniu przez rząd projektu nowelizacji ustawy o radiu i telewizji stworzyła niespodziewaną okazję, by uzdrowić sytuację w domenie mediów publicznych. Tylko czy politycy zechcą z tej okazji skorzystać?
Na tegorocznym salonie lotniczym Le Bourget amerykański Boeing przedstawił projekt nowego samolotu pasażerskiego 7E7. Ma to być jego odpowiedź na europejskiego Airbusa A380. Pojedynek gigantów trwa.
Kilka lat temu za sprawą sukcesów Krzysztofa Hołowczyca rajdy samochodowe stały się nagle jedną z popularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Teraz, wskutek restrykcyjnych przepisów o reklamie, sponsorzy zniknęli, a sport rajdowy wygasił silniki.
Za Łapą, współwłaścicielem domu publicznego Ostoja w Zielonej Górze (oficjalnie to hotel i knajpa), list gończy rozpisano 13 czerwca 2001 r. Równo po dwóch latach w świat poszedł komunikat: zastrzelony podczas próby ucieczki. Ale zielonogórska śmietanka nie śpi spokojnie: podobno Łapa ukrył kompromitujące ją nagrania.
W ostatnią niedzielę Marek Izdebski, biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce, oficjalnie wprowadził na urząd pastora Wierę Jelinek z Zelowa. Będzie pierwszą duchowną w tym Kościele. Co na to inne nasze Kościoły?
Jeżeli cisza przyszła razem z wami na świat, nie budzi w was lęku. Jeśli natomiast dopadnie was kiedyś znienacka, spiorunuje strachem. Świat, który milczy, przeraża słyszących. Ale i głusi boją się kontaktów ze słyszącymi.