Miał być szok i przerażenie, jest opór i zamieszanie. Po dwóch tygodniach wojny z Saddamem najtrudniejsze ciągle jeszcze przed koalicją anglo-amerykańską.
Jedna z teorii tej wojny głosi: kilku pokoleniom polityków nie udało się rozwiązać bliskowschodniego węzła gordyjskiego. I oto przybywa wódz, nowy Aleksander, który mieczem rozcina ten potworny supeł. Tak zaczyna się nowa era i nowy ład. Jaki?
Wojna zmusza do wietrzenia poglądów i sumień. Jesteś za wojną czy przeciw? Na tak postawione pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.
Zanim spadły bomby na Irak, pogrzebano ONZ. Jedni mówią, że popełniła samobójstwo, bo nie zatwierdziła ataku. Inni są zdania, że chorowała od dawna. W obu przypadkach wiadomość o śmierci ONZ jest przedwczesna.
Reforma finansów nie musi oznaczać uduszenia gospodarki
W zgiełku bitewnym najważniejsza dla nas sprawa zeszła na dalszy plan; może to i lepiej
W SLD nastroje są złe, ale nie ma buntu przeciw Millerowi
Sex, drugs and rock’n’roll? Podobno nic z tych rzeczy. Jeśli dziś chcesz żyć z muzyki, musisz uważać. Musisz się pilnować, żeby mieć siłę dużo grać. Z samych płyt rzadko kto wyżyje. Dziś trzeba jechać obrotem – mówią muzycy. Ruszać w trasę – sezon właśnie się zaczyna – i brać wszystko, jak leci. Po to, by po prostu zarobić na chleb.
Czego chce prezydent Aleksander Kwaśniewski? Odejścia rządu Leszka Millera? Dymisji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji? Dymisji prezesa telewizji publicznej? Chce budować własną nową partię? A może chce, raz jeszcze, zostać przywódcą ugrupowania, które przed laty stworzył? Czy w ogóle sam prezydent wie, czego chce, czy też tylko wykonuje jakieś niezborne ruchy, pogłębiające ogólne zamieszanie.
Poszukiwanie błędów popełnionych podczas akcji policji w Magdalence odwraca uwagę od prawdziwej kompromitacji organów ścigania.
Trzeci rok z rzędu więcej ludzi wymeldowało się z miast, niż się w nich zameldowało. Odwraca się więc tendencja trwająca nieprzerwanie od II wojny światowej. Są też kolejne nowe zjawiska: migracja z miasta do miasta i ze stolicy na prowincję.
Era, Plus, Idea – którą sieć komórkową wybrać? A może skorzystać z oferty Onet, NOM, sklepów Tesco czy PZU? Nie ma takich sieci? Ale już niebawem mogą być. Wirtualnie.
Na ulicach pojawia się coraz więcej pojemników na zużytą odzież. Przeważnie widnieją na nich znaki organizacji charytatywnych. Nie jest jednak tak, że wrzucając do nich odzież możemy być pewni, że trafi do biednych. Obrót zużytymi ubraniami to niezły interes.
Szarańcza, partyzanci, stonka – takimi epitetami dyrektorzy PKS obrzucają kierowców pasażerskich busów. Ci z kolei oskarżają PKS o blokowanie dostępu do przystanków. Na drogach trwa wojna o pasażerów.
:-)
:-'
:-,
Japońska animacja, zwana anime, to rozrywka masowa, a jednocześnie sztuka wywodząca się z bogatej tradycji tamtejszego komiksu. Najsławniejszym twórcą w tej branży jest Hayao Miyazaki, uhonorowany ostatnio Oscarem za film „W krainie bogów”, który wchodzi właśnie na ekrany naszych kin.
Projekt budowy pomnika Michaiła Bułhakowa doprowadził do skandalu. Kto śmie w centrum Moskwy wznosić pomnik samego diabła? Sytuacja przypomina dzisiejszy stan rosyjskiej literatury.
Virginia Woolf, przypomniana ostatnio w filmie „Godziny”, była autorką dziesięciu powieści, które zapewniły jej czołowe miejsce w literaturze angielskiej. Jednak u nas jej twórczość nie wywołała zainteresowania. Dlaczego? Zapewne, paradoksalnie, z tego samego powodu, dla którego była ważna w kulturze angloamerykańskiej.
Andrzej Wajda powiedział niedawno, że dwie instytucje w Polsce pozostają niezreformowane: PKP i teatry. Tych drugich dotyczy „Raport o stanie polskiego teatru”, opublikowany właśnie przez Związek Artystów Scen Polskich.
„Irak to latarnia Wschodu, ziemia szczęśliwa od najdawniejszych czasów”. Wizja arabskiego autora z IX w. Al-Masudiego już dawno nie jest aktualna. Od początków XX w. na ziemię iracką spadają same nieszczęścia.
Żeby połączyć każdego z nas nie tylko z Lwem Rywinem, ale nawet z Saddamem Husajnem lub George’em Bushem, wystarczy łańcuch sześciu pośredników.
Żadna teoria fizyczna nie mówi, jaki powinien być kształt Wszechświata. Najnowsze obserwacje astronomiczne stwarzają możliwość odkrycia, jak jest naprawdę. Wynik może się okazać zdumiewający.
Pisarze, poeci, krytycy literaccy, socjologowie, antropolodzy kultury, filmoznawcy urodzeni w latach 70., skupieni wokół krakowskiego kwartalnika „Ha!art”. Mówią o sobie: dezerterzy. Dezerterzy z Nowego Wspaniałego Świata.
Dla większości Cyganów wykształcenie nie ma szczególnej wartości. Tymczasem w Suwałkach wszystkie cygańskie rodziny kształcą swoje dzieci. Działa tu jedyna w Polsce romska szkoła prowadzona przez polskiego nauczyciela posługującego się językiem cygańskim.
Za większość wirusowych zapaleń wątroby odpowiada personel medyczny, który nie dba o higienę; źle sterylizuje sprzęt; zapomina o myciu rąk. Przeciwko wirusom typu C nie ma żadnej szczepionki. Tę brutalną prawdę poznaje coraz więcej chorych.
Plotka jest lepsza niż jej reputacja, twierdzi Ilpo Koskinen, profesor z Uniwersytetu w Helsinkach, którego naukowa dysertacja na ten temat wzbudziła duże zainteresowanie w Skandynawii. Pokażcie mi kogoś, kto twierdzi, że nie plotkuje; powiem mu, że jest kłamcą – zapowiada profesor Koskinen.
Opowieść o tym, jak Bartłomiej Kwak znalazł się za kratami, jak go tam wychowywano i dlaczego resocjalizacja niezupełnie się udała.
Zanim podejrzany o wyłudzenie pożydowskich domów Feliks T. trafił do aresztu, dał się poznać jako barwna postać. Misterną grę uprawiał w towarzystwie prawników i biznesmenów.
Trzech studentów z Uniwersytetu Warszawskiego zostało mistrzami świata w programowaniu. W Beverly Hills jako jedyni rozwiązali 9 z 10 zadań. Teraz czeka ich równie trudne: wyjechać czy zostać w kraju?
Khmerowie z roczników od 1972 w górę nie mają matek ani ojców. Ani wspomnień z piaskownicy, ani zdjęć na huśtawkach. Pokolenie wychowane w doświadczalnych przedszkolach-obozach pracy skończyło wojnę, zaczęło odbudowywać więzi. Dziś ciotka – własna, rodzona – jest cenniejsza niż karabin. Ale karabin ciągle cenniejszy niż dom albo pole.