Społeczeństwo

Rok bez prac domowych. Z trendami się nie wygra: pora na zakaz w liceach

7 minut czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Sytuacja, że uczeń tracił ważny przywilej, była do tej pory rzadka. Sytuacja, że uczeń tracił ważny przywilej, była do tej pory rzadka. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl
Pominięcie liceów w rozporządzeniu MEN o pracach domowych doprowadzi do tego, że wdrożeni do samodzielności uczniowie podstawówek będą musieli się uwstecznić.

Mija rok, od kiedy wykonywanie prac domowych zależy od woli ucznia oraz jego rodziców. 1 kwietnia 2024 ministra edukacji wydała w tej kwestii zaskakujące rozporządzenie, nauczyciele nie mieli nic do gadania. Przywilej decydowania bez ponoszenia konsekwencji „odrobić czy nie odrobić” dotyczy jednak tylko klas IV–VIII szkoły podstawowej (edukacja początkowa w ogóle objęta jest zakazem obciążania dzieci zadaniami domowymi). Jeśli uczeń odrobi, otrzyma jedynie informację zwrotną, czyli komentarz, co jest dobrze, a co wymaga dalszych starań. Ocen za pracę domową w podstawówkach nie ma. Po staremu można zadawać do domu i oceniać na stopień w szkołach ponadpodstawowych. W oczach nastolatków nie wygląda to dobrze.

Praca domowa: walka o ważny przywilej

Młodzież ma wysokie poczucie sprawiedliwości. Chce być traktowana równo. Oddanie władzy nad pracami domowymi w ręce 10–15-latków Barbara Nowacka motywowała chęcią wdrożenia uczniów do samodzielności w procesie uczenia się. Nauczyciele mieli motywować wychowanków do przejęcia odpowiedzialności za swoją naukę bez obarczania ich koniecznością wykonywania zadań w domu. Nauka po lekcjach miała wynikać z własnych chęci, ewentualnie aspiracji rodziców, a nie z przymusu. Ministra zobowiązała nauczycieli, aby w uczniach szkół podstawowych widzieli ludzi dojrzałych, którzy sami wiedzą, co jest dla nich dobre.

Młodzież licealna przyjęła zarówno treść rozporządzenia, jak i pojawiające się w mediach uzasadnienia ze zdumieniem. Jeśli ktokolwiek powinien mieć prawo do samodzielnego podejmowania decyzji, czy uczyć się w domu, czy nie, to przede wszystkim uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Oferta powitalna

4 zł za tydzień
przez miesiąc rok

Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
Później 24 zł co 4 tygodnie.

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama