Rynek

Niższa składka zdrowotna. Kto na tym zyska, kto straci. System robi się zawiły

3 minuty czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Izabela Leszczyna Izabela Leszczyna Ministerstwo Zdrowia
System finansowania publicznej opieki zdrowia staje się jeszcze bardziej zawiły i niezrozumiały. Obciążenia nie zależą od wysokości dochodów, ale od siły politycznej.

Sejm przegłosował obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców mimo sprzeciwu lewicy oraz PiS, od głosu wstrzymali się bowiem posłowie Konfederacji. Szymon Hołownia może się pochwalić wyborcom swojej partii, że dowiózł obietnicę. Zatrudnieni powodów do radości nie mają.

Głosując za obniżką, posłowie koalicji rządzącej kierowali się wyłącznie kalkulacją polityczną. Na głosach 2,5 mln przedsiębiorców zależało nie tylko Polsce 2050, ale też pozostałym partiom koalicji 15 października. Ta grupa z coraz większą sympatią patrzy bowiem w stronę Konfederacji, obiecującej niskie podatki, więc o jej przychylność warto zabiegać przynajmniej niższą składką na zdrowie.

Zwłaszcza że nieszczęsny Polski Ład szczególnie dotkliwie uderzył pod tym względem w przedsiębiorców, wcześniej uprzywilejowanych. Zanim wszedł w życie, właściciele małych firm płacili tyle, ile płaci pracownik zarabiający nie więcej niż 60 proc. średniej krajowej. Bardzo się do tego przywileju przyzwyczaili.

Składka zdrowotna: kto zapłaci mniej

Zmiany, przegłosowane w piątek przez Sejm, poszły właśnie w tym kierunku, tylko kompletnie zawikłały system. Składka dla przedsiębiorców będzie bowiem dwuczęściowa. Przysłowiowi szewcy i drobni usługodawcy, osiągający bardzo niskie dochody, już wcześniej uzyskali obniżkę. Płacą na zdrowie tak, jakby ich dochody nie przekraczały 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ta zmiana nie budzi kontrowersji.

Teraz poprawi się także średniakom, a nawet zarabiającym doskonale. W stosunku do pracowników staną się znów bardzo uprzywilejowani. Pracownik od każdej zarobionej złotówki płaci na zdrowie 9 proc.

Oferta powitalna

4 zł za tydzień
przez miesiąc rok

Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
Później 24 zł co 4 tygodnie.

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama