Rząd zdecydował w sprawie składki zdrowotnej. Kto zyska, a kto straci?
Od przyszłego roku niewielka ulga, od następnego spore zmiany – to recepta na rozwiązanie sporu wokół składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Od przyszłego roku niewielka ulga, od następnego spore zmiany – to recepta na rozwiązanie sporu wokół składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Lewica przebrała się za Świętego Mikołaja i walczy o Wigilię ustawowo wolną od pracy. Powstały w tej sprawie egzotyczne sojusze, ale wolnej Wigilii raczej nie będzie. Polacy generalnie lubią świętować, zapominają jednak, że to sporo kosztuje.
Z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej i w przededniu zaczynającej się w styczniu polskiej prezydencji w Radzie UE firma doradcza PwC zwróciła się do liderów polityki i biznesu, by w serii wywiadów opowiedzieli o swojej perspektywie – doświadczeniach minionego dwudziestolecia, bieżących inspiracjach i o wnioskach na najbliższe dekady.
Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.
17 listopada obchodziliśmy Dzień bez Długów. To dobry moment, aby podkreślić ogromne znaczenie edukacji ekonomicznej, zwłaszcza na etapie przedszkolnym i szkolnym. Bo właśnie wtedy najłatwiej wykształcić dobre nawyki finansowe, które pozostaną na całe życie.
Polaków trzeba zmobilizować do większego wysiłku, ale żeby to było możliwe, potrzebna jest wizja. Wizja na kolejne 25 lat. Dr hab. Marcin Piątkowski, prof. Akademii Leona Koźmińskiego, mówi o tym, dlaczego Polska może, a nawet musi stać się liderem Unii Europejskiej.
Nowelizacja z pewnością spodoba się większości Polaków. Lubimy, jak prawo jest surowe. Informacje o drastycznych wypadkach natychmiast wywołują społeczne oburzenie i pytania: dlaczego państwo nie reaguje? Dlaczego tego nie zakaże?
Poprzedni i następny amerykański prezydent Donald Trump chce słabszego dolara, jednak swoimi planami wzmacnia jego notowania. A przy okazji pozwala zyskać wszystkim, którzy zarabiają na braku regulacji.
Po 2011 r. Ursus znów rozwijał skrzydła, rozłożyło go wypowiedzenie umowy kredytowej przez państwowy bank PKO BP. Politycy PiS rwący się do nacjonalizacji prywatnych firm w tym wypadku nie mrugnęli nawet okiem. Teraz załamują ręce, że firma znalazła nowego właściciela.
O wszystkim, co chcecie wiedzieć o Veturilo, ale nie mieliście kogo zapytać, opowiada prezes tej firmy na Polskę Tomasz Wojtkiewicz. Będzie też o tym, dlaczego Paryż zakazał wypożyczania hulajnóg elektrycznych, a w Warszawie nie da się wypożyczać rowerów zimą.
Najbliższa zima będzie jeszcze łagodna. Nie z powodu zmiany klimatu, ale kampanii prezydenckiej. Na tę zimę rząd obiecał zamrozić ceny energii. Ale lepiej sprawdzać rachunki.
Na rynku nieruchomości coraz mniej kupujących, ale ceny nie chcą spadać. Przynajmniej te w ogłoszeniach i reklamach, bo w rzeczywistości część deweloperów i właścicieli jest już gotowych na negocjacje.
Bałtycki rybak przybrzeżny to zawód ginący. Z naciskiem na „zawód”. Zwłaszcza dlatego, że kutry kazano rybakom poprzecinać na pół.
Koalicja od wielu miesięcy nie może dogadać się w sprawie obniżenia składki na zdrowie dla przedsiębiorców. Ale nawet jeśli się dogada, to problemu małych firm nie rozwiąże, a problemy pacjentów będą coraz większe.
Obrzydzenie byłego rządu Zjednoczonej Prawicy do zagranicznego kapitału kosztuje. Polska obecnego rządu musi zapłacić australijskiej firmie 1,3 mld zł odszkodowania za zablokowanie budowy kopalni węgla na Lubelszczyźnie.
W ostatnich miesiącach cudem udało się uniknąć kilku katastrof kolejowych. Maszyniści jeżdżą bez właściwego nadzoru, a prace nad zapewniającym bezpieczeństwo automatycznym systemem kontroli ruchu stanęły. I mogą już nie ruszyć.
Aluprof, jeden z czołowych producentów architektonicznych systemów aluminiowych w Europie, z sukcesem rozszerza swoją działalność na inne kontynenty.
Kiedy 35 lat temu Polska zaczęła przebudowywać się nie tylko w sensie politycznym, ale też społecznym, dość powszechnie wróżono i wierzono, że tu kapitalizm będzie miał ludzką, inteligencką twarz, bo wykształcenie to jego jedyny kapitał założycielski. Ma? Jak inteligenci sprawdzili się w biznesie?
Budowa nowej linii w Warszawie pokazała, że dla mieszkańców nie liczy się już tylko końcowy efekt, ale też sposób prowadzenia inwestycji. Jesteśmy gotowi na utrudnienia, ale nie tolerujemy chaosu i niekompetencji.
Projekt Lewicy nie budzi entuzjazmu w koalicji, ale za to poprzeć może go opozycja. Czy 24 grudnia stanie się oficjalnie świętem, a Boże Narodzenie rozszerzy się w kalendarzu do trzech dni?
Ustawa zakazująca właścicielom aptek posiadania więcej niż czterech placówek miała uchronić je przed przejęciem przez zagraniczne sieci. Po roku okazuje się, że najmocniej uderzyła w tych, których miała bronić. I w pacjentów.
Chciał być bankiem, a teraz walczy z bankami i desperacko szuka pieniędzy. Największy polski kantor internetowy wpadł w poważne kłopoty, które mogą zaszkodzić też jego konkurentom.
Ekonomiczny Nobel trafił w ręce trzech badaczy, którzy twierdzą, że wiedzą, skąd się biorą postęp i dobrobyt społeczeństw. Czy o czymś jednak nie zapomnieli?
Spółki Skarbu Państwa informują, co ujawniły audyty otwarcia: miliardy wyrzucane w błoto, tysiące działaczy PiS, ich krewnych i znajomych na wysokopłatnych stanowiskach, milionowe kwoty transferowane do zaprzyjaźnionych firm, fundacji i mediów. Następcy obiecują, że tacy nie będą. A jacy będą?
Odbywający się właśnie w rosyjskim Kazaniu szczyt BRICS ma być dla Władimira Putina dowodem na to, że Rosja wychodzi z gospodarczej izolacji. I że nie jest sam.
W kolejnych latach mocno podrożeją i tradycyjne papierosy, i te elektroniczne. Szkoda, że pieniądze z podwyżek nie pójdą na skuteczną pomoc dla palaczy, którzy chcieliby zerwać z nałogiem.
Zamiast wyrzucać i ciągle kupować nowe produkty, lepiej je naprawiać, przerabiać albo przekazać innym. Te proste reguły pomogą nam ograniczyć zużycie energii i cennych zasobów planety.
PiS rozpoczął kampanie „Koalicja przy korycie” i „Stop patowładzy”. Trzeba nie mieć za grosz wstydu, by po wydrenowaniu państwowej gospodarki z miliardów złotych, a właściwie jej sprywatyzowaniu przez rządzącą kastę, robić wykłady na temat moralności. Jakby ostatnich ośmiu lat nie było.
Już od grudnia pociągów dalekobieżnych będzie więcej. Ale wciąż za mało, aby starczyło miejsc dla wszystkich chętnych. Moda na kolej w Polsce cieszy, ale zdecydowanie wyprzedza kolejarzy.
Teoria o skoku PiS na TVN oparta jest na tradycyjnym wątku „Budapesztu w Warszawie” jako marzeniu partii Kaczyńskiego. Ale czy jest wiarygodna, skoro partia zaciska pasa i groszem nie śmierdzi? W „pomysł węgierski” uwierzyć jeszcze trudniej.