Leszek Czarny i Biały. „800 dni” Balcerowicza, czyli jak z tą terapią szokową było
Narodziny polskiej gospodarki rynkowej u progu lat 90. to jedna z najbardziej zmitologizowanych i politycznie zafałszowanych kart naszej historii.
Narodziny polskiej gospodarki rynkowej u progu lat 90. to jedna z najbardziej zmitologizowanych i politycznie zafałszowanych kart naszej historii.
Marże polskich banków są najwyższe w Unii Europejskiej. Jak do tego doszło? Tropy prowadzą do Narodowego Banku Polskiego.
Współczesna architektura stawia na przestronność, naturalne światło i energooszczędność. Drzwi tarasowe Aluprof łączą te potrzeby, oferując duże gabaryty, piękny design oraz doskonałą izolację termiczną.
Argumentem za przeniesieniem ruchu z warszawskiego Chopina do CPK ma być brak możliwości rozwoju portu w stolicy. Oby z CPK nie skończyło się jak z lotniskiem Mirabel w Montrealu, z którego wielu nie chce latać, bo jest daleko.
Inspirowanie i budowanie społeczności, a także zdobywanie doświadczeń, rozwijanie kompetencji i odkrywanie talentów to główne założenia programu Women Forward, skierowanego do kobiet pracujących w Orlenie.
Złoty biznes, w którym nie ma kopalń, nie ma tysięcy miejsc pracy, nie ma podatków i tego całego zawracania głowy. Nie ma intratnego eksportu węgla koksowego. Jest zysk. I są groźby premiera Tuska, że ktoś z poprzedniej ekipy za to zapłaci.
Każdy może się zgłosić. Do ekipy próbują się dostać także różni lobbyści i autorzy przepisów, które powinny zostać zniesione. Tusk wsadził Brzoskę na lewe sanki czy wypuścił właśnie dżina z butelki?
Donald Trump przekonuje, że odkrył kamień filozoficzny współczesnej ekonomii: cło. Wierzy, że za jego pomocą zdoła rozwiązać każdy problem ekonomiczny, polityczny i społeczny. By to udowodnić, gotów jest rozpętać światową wojnę gospodarczą. Ucierpią na niej wszyscy, także Amerykanie. Ale i Polska musi być na nią gotowa.
Aż 55 proc. Polaków, gdyby tylko mogło, zrezygnowałoby z płacenia składki na zdrowie. Czy to znaczy, że pojęcie solidarności społecznej jest nam obce, czy też może nie chcemy się czuć frajerami?
Czy i kiedy stanieją kredyty? Być może jesienią, ale obniżki stóp nie będą znaczące. Jeśli w ogóle do nich dojdzie.
Ratownik Trump, żeby nie było podejrzeń, że za państwowe pieniądze lobbuje na rzecz prywatnego biznesu swego współpracownika, podkreśla, że może lobbuje, ale za prywatne. To wywołało szok.
Zamiast wielkiej rewolucji głównie kosmetyczne zmiany – taki jest projekt ograniczania sprzedaży alkoholu w Polsce. Zmartwić mogą się tylko amatorzy taniego piwa, ale koniec alkopromocji wcale nie jest pewny.
Unia Europejska do niedawna czuła się dumna z miana „mocarstwa regulacyjnego”. Teraz jednak w Brukseli wahadło przechyla się w drugą stronę. Co i po co Bruksela regulowała i co ma teraz pilnie „odregulować”?
Około 300 mld euro, które zostały zamrożone, mogłoby pomóc Ukrainie bronić się przed agresorem. Jest pewien problem: europejskie instytucje obawiają się, że stracą markę bezpiecznej przystani dla deponowanych pieniędzy.
Skala niezbędnych inwestycji jest porażająca: 500 mld zł. Transformacja energetyczna będzie wymagała też od nas dostosowywania zużycia do aktualnej sytuacji na rynku energii. Kiedy będzie jej w nadmiarze, będziemy prali, gotowali, ładowali samochody. A kiedy zacznie brakować – odłączymy co niekonieczne.
Na wiosnę Biedronka wybiera się na południe. Jednak na słowackim rynku spotka tego samego niemieckiego rywala co na polskim. Czy Słowacy mogą liczyć na wojnę cenową?
Rozpoczynamy kolejną edycję zestawienia Listków ESG Polityki. W tym roku firmy mogą powalczyć o Złote, Srebrne lub Zielone Listki. Partnerami merytorycznymi zestawienia są: firma doradcza EY oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Tesla już zaczęła odczuwać „efekt Muska” – gwałtownie spada sprzedaż jej aut elektrycznych nie tylko w Europie, ale i w USA. Tylko czy jakikolwiek bojkot konsumencki może miliardera choć trochę zaboleć?
Rafał Brzoska, szef InPostu, jest zwolennikiem deregulacji rynku. Zrozumiałe. To właśnie wyjątkowo łagodne przepisy pozwoliły mu w Polsce zbudować paczkomatową potęgę. Automatów różnych firm mamy już ponad 50 tys. – ułatwiają życie, ale też pogłębiają przestrzenny chaos.
Prywatne firmy wykładają setki miliardów dolarów na sztuczną inteligencję. Rzeka pieniędzy ma też popłynąć z budżetów państw Unii Europejskiej. Co w tej sytuacji powinna zrobić Polska?
Nowe maszyny Airbus dla polskiej armii i Lotu w zamian za wejście Polski do akcjonariatu koncernu? Taki handel wymienny mógłby okazać się dla nas korzystny i przy okazji wysłać sygnał do Waszyngtonu.
Maluchy, czyli Polskie Fiaty 126p produkowane w Bielsku i Tychach, zmotoryzowały Polskę. Pół wieku później wchodzi do sprzedaży e-maluch z Tychów, czyli Leapmotor T03. Czy zelektryfikuje polską motoryzację?
Polska skierowała do Brukseli wniosek o notyfikację kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej, a KE wszczęła postępowanie i opublikowała w tej sprawie decyzję. Okrężną drogą dowiedzieliśmy się, jak polski rząd wyobraża sobie ekonomiczne realia funkcjonowania PEJ.
Pomorze, za sprawą bałtyckiego wiatru i atomu, może zastąpić Śląsk jako dostawca energii. A w węgiel, surowce i paliwa już dziś zaopatrują nas morskie porty.
Nasze przetargi na budowy dróg, remonty linii kolejowych czy zakupy taboru budzą zainteresowanie firm z różnych części świata. Ich łatwy dotąd dostęp do polskich kontraktów może jednak zostać ograniczony.
Podatki płacone przez duże firmy mają dla ukraińskiego państwa w warunkach wojennych szczególne znaczenie. Najwięcej do wspólnej kasy przekazują giganci energetyczni i zagraniczne koncerny tytoniowe.
Z tańszych kredytów mieliby skorzystać tylko kupujący lokale na rynku wtórnym – to najnowszy pomysł ministra z PSL, który już skrytykowała jego koleżanka z Polski 2050. Po raz kolejny spór o dopłaty do rat może zablokować cały rządowy program mieszkaniowy.
Rafał Brzoska jako pierwszy biznesmen w Polsce uzyskał dostęp do ucha premiera. Nie idzie za tym formalna władza, nawet jeśli „polski Elon Musk” zostanie szefem reaktywowanej rady gospodarczej przy premierze. Więc po co mu to? I po co on Tuskowi?
Rząd nie ma spójnego programu budowy mieszkań dostępnych dla niezamożnych. Nie ma go także „mała koalicja”, czyli PSL i Polska 2050. Partie zdają się konkurować, a jedna nie wie, co robi druga. Niekoniecznie powstanie z tego więcej tanich mieszkań.
Morska energetyka wiatrowa stanie się istotną częścią polskiej transformacji energetycznej – mówi Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska.