Kamil Mamak
Próbuje odpowiedzieć na pytania o etyczny i filozoficzny wymiar technologii oraz o to, jak zorganizować prawo, aby jak najlepiej chronić ludzkie wartości.
Próbuje odpowiedzieć na pytania o etyczny i filozoficzny wymiar technologii oraz o to, jak zorganizować prawo, aby jak najlepiej chronić ludzkie wartości.
Bada, jaki wpływ ma samotność na postawy i zachowania społeczne.
Pojęcia związane z ideą demokracji, takie jak sprawiedliwość, proporcjonalność i reprezentatywność, ujmuje w karby informatyki, matematyki i ekonomii teoretycznej.
Szuka ekologicznych i wydajnych alternatyw dla napędów pojazdów kosmicznych.
Jego obszarem zainteresowań naukowych jest urologia onkologiczna, a w szczególności rak prostaty.
Jej badania łączą dziedziny takie jak uczenie i widzenie maszynowe, biologia i medycyna.
Prowadzi badania ważne dla rozwoju inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej, wykorzystując biodruk 3D.
Radioonkolog wykorzystujący nowoczesne technologie w leczeniu nowotworów rzadkich, raków skóry, czerniaków i w radiochirurgii przerzutów do kręgosłupa.
Sformułowała przełomową teorię dotyczącą odmiennego wykorzystywania przemocy politycznej przez siły demokratyczne i antydemokratyczne.
Kulturoznawczyni, bohemistka, etnolożka zajmująca się badaniem powojennych przesiedleń w Polsce, Czechach i Słowacji.
Zajmuje się historią najnowszą Polski i Europy Środkowej, a aktualnie badaniami nad transformacją ustrojową w ujęciu porównawczym.
Zajmuje się zagadnieniami z zakresu fizyki cząstek elementarnych, astrofizyki i kosmologii. Fascynuje go budowa kosmosu, a w szczególności zagadka tzw. ciemnej materii i ciemnej energii.
Jego zainteresowania naukowe dotyczą chirurgii wątroby i dróg żółciowych, jest autorem wielu pionierskich operacji oraz metod leczenia nowotworów i marskości wątroby.
Zajmuje się zjawiskiem zrównoważonej perspektywy czasowej, czyli efektywności w poznawczym „przełączaniu się” pomiędzy przeszłością, teraźniejszością a przyszłością.
Jej badania służą poszukiwaniom tanich, wydajnych i stabilnych w czasie materiałów do współczesnych urządzeń do przetwarzania energii.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na kwestii przemian relacji intymnych, w tym relacji intymnych z robotami seksualnymi i robotami opiekuńczymi.
Zajmuje się procesami starzenia komórek macierzystych krwi i poszukuje w ludzkich komórkach krwiotwórczych markera, który odróżni komórki obciążone większym ryzykiem przekształcenia w komórki rakowe.
Opracowując metody umożliwiające ilościowy opis teoretyczny związków chemicznych zbudowanych z wielu atomów, łączy w swej pracy badawczej chemię, fizykę i matematykę z informatyką stosowaną.
Bada, co motywuje ludzi do zaangażowania w legalną i nielegalną działalność polityczną.
Jego zainterosowania badawcze koncentrują się wokół projektowania algorytmów, mających zastosowanie w obrazowaniu medycznym, satelitarnej obserwacji Ziemi, czy redukcji emisji spalin poprzez optymalizację transportu w miastach.
Zajmuje się zaawansowanymi modelami numerycznymi głowy człowieka, które służą symulacji urazów czaszkowo-mózgowych.
Zajmuje się analizą funkcjonalną niekonwencjonalnych przestrzeni funkcyjnych i jej zastosowaniami w teorii istnienia i regularności nieliniowych równań różniczkowych.
Tworzy metody obliczeniowe służące do określenia funkcji genów różnych organizmów.
Zajmuje się badaniem tego, jaką wartość dla społeczeństwa mają dobra publiczne, na przykład cisza czy latarnie na ulicy.
Teatrolożka i filolożka klasyczna zajmująca się teatrem antycznym, szczególnie komedią Arystofanesa.
Partnerzy Nagród 2024
Patron medialny
Zajmuje się projektowaniem parametrycznym i technikami Optymalizacji Projektowania Architektonicznego.
Rozwija metody otrzymywania obiecujących materiałów do trzeciej generacji ogniw fotowoltaicznych.
Zajmuje się ptakami, szczególnie w kontekście selekcji płciowej, niegenetycznego wpływu rodziców na potomstwo i znaczenia współpracy w grupach spokrewnionych osobników.
Bada mechanizmy ewolucji wybrzeży polarnych, szczególnie dotkniętych współczesnymi zmianami klimatu.
Bada opozycję w PRL na tle ruchów dysydenckich w innych krajach komunistycznych.
Głównym celem jego badań jest szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa pojazdów oraz statków powietrznych poprzez opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie diagnostyki konstrukcji oraz materiałów, z których są wykonywane.
Jako matematyk pracujący w obszarze onkologii stosuje metody matematyczne, by zrozumieć, jak ze sobą współdziałają mutacje genów i jaki mają wpływ na wzrost nowotworów.
Zajmuje się kardiologią interwencyjną i obrazową, jako pierwszy w świecie wykonał i opisał zabieg przezskórnej angioplastyki wieńcowej z wykorzystaniem okularów rozszerzonej rzeczywistości.
Stara się odpowiedzieć na ważne pytanie współczesności – w jaki sposób obrazy zmieniają nasze postrzeganie własnej tożsamości i miejsca w społeczeństwie, jak wpływają na relacje społeczne i modele myślenia o przeszłości i przyszłości.
Bada wpływ środowiska migrantów na kształtowanie się otwartości społeczeństwa polskiego pod względem tolerancji i akceptacji dla innych stylów życia, orientacji seksualnych, narodowości, grup etnicznych, religijnych i wiekowych.
W swej pracy wykorzystuje zaawansowane metody mikroskopowe do badania różnorodnych materiałów.
W swoich badaniach, znaczących na poziomie światowym, zajmuje się między innymi genem związanym z zapadalnością na marskość i raka wątroby.
Bada dyskretne struktury losowe, a w szczególności mapy i diagramy Younga.
Przedmiotem jego badań jest polityka lokalna oraz zachowania wyborcze.
W swojej pracy naukowej zajmuje się filozoficzną estetyką codzienności oraz filozofią kultury popularnej.
Prowadzi badania w ważnej i przyszłościowej dziedzinie – teleinformatyce.
Głównym nurtem jej badań są obserwacje fizyko-chemiczne gazu w obszarach formowania młodych gwiazd.
Opisuje m.in. nowe mechanizmy powstawania nowotworów, regulacji przepływu krwi czy metody przewidywania ryzyka śmierci łóżeczkowej.
Prowadzi badania nad cyklem koniunkturalnym w małych otwartych gospodarkach.
Jego specjalność to literackie kurioza, na których się zna jak mało kto na świecie.
firmy i fundacje, które chciałyby z naszą pomocą dobrze zainwestować swoje pieniądze. Do tej pory przekazaliśmy w ręce młodych, zdolnych ludzi nauki ponad 7 mln złotych. Dowiedz się więcej »
Dominika Nowak-Kajtowska
Członek Zarządu Fundacji
tel: (022) 451 62 02
e-mail: d.nowak@polityka.pl
ul. Słupecka 6, 02-309 Warszawa
Bank PEKAO SA 15 1240 6003 1111 0000 4942 6458
Na fundusz stypendialny można też przekazać 1,5% podatku dochodowego:
Fundacja Tygodnika POLITYKA, KRS 0000104137
Sprawozdanie Fundacji za rok 2023
Sprawozdanie Fundacji za rok 2022
Sprawozdanie Fundacji za rok 2021
Sprawozdanie Fundacji za rok 2020
Sprawozdanie Fundacji za rok 2019
Sprawozdanie Fundacji za rok 2018
Sprawozdanie Fundacji za rok 2017
Sprawozdanie Fundacji za rok 2016
Sprawozdanie Fundacji za rok 2015
Sprawozdanie Fundacji za rok 2014
Urodzony w 1980 roku, kierownik Zakładu Systemów Inteligentnych na Wydziale Zastosowań Informatyki i Matematyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Urodzony w 1976 roku, adiunkt w Katedrze Analizy Funkcjonalnej Wydziału Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Urodzony w 1980 roku, adiunkt w Klinice Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
Urodzona w 1980 roku, adiunkt w Instytucie Statystyki i Demografii Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Urodzona w 1986 roku, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Urodzony w 1985 roku. Adiunkt w Zakładzie Fizykochemii Miękkiej Materii w Instytucie Chemii Fizycznej PAN.
Urodzona w 1981 roku. Adiunkt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Urodzony w 1987 roku. Asystent w Katedrze Filozofii Przyrody na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II (drugiego) w Krakowie, a także członek i stały współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Urodzona w 1981 roku. Adiunkt w Katedrze Psychologii Osobowości w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
Urodzony w 1980 roku. Adiunkt na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Urodzony w 1977 roku. Pracuje w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Urodzony w 1982 r. Asystent na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Urodzona w 1980 r. Jest adiunktem na Uniwersytecie Jagiellońskim, prawniczką, przygotowuje też doktorat z filozofii.
Urodzony w 1979 roku. Adiunkt i kierownik zakładu na Uniwersytecie Warszawskim.
Urodzona w 1978 roku. Jest adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje także w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.