Ścieżki pod górę
Alfred Hitchcock pochwaliłby tegoroczną galę Nagród Naukowych POLITYKI. Można się było trochę przestraszyć, ale też zadumać i wzruszyć.
Alfred Hitchcock pochwaliłby tegoroczną galę Nagród Naukowych POLITYKI. Można się było trochę przestraszyć, ale też zadumać i wzruszyć.
Zajmuje się etyką literatury, szczególnie literatury polskiej po 1989 r.
Prowadzi badania z zakresu epigrafiki, przede wszystkim greckiej, okresu cesarstwa rzymskiego i wczesnego Bizancjum.
Prowadzi badania nad historią społeczną i kulturową Żydów polskich w czasie Holokaustu.
Specjalista w dziedzinie psychometrii, nauce o poprawnym budowaniu i stosowaniu narzędzi badawczych.
Bada wartość przyrody, by można ją było uwzględniać w decyzjach gospodarczych i politycznych.
Bada molekularne podłoże przemiany komórek macierzystych w nowotworowe.
Bada możliwości wykorzystania komórek immunologicznych w leczeniu chorób układu pokarmowego.
Stworzył nową technikę wytwarzania ekologicznych bioopatrunków na bazie białka mleka i ekstraktów roślinnych.
Pracuje nad ekologicznymi materiałami, które pozwalają zamieniać energię elektryczną na świetlną i na odwrót.
W pracy architekta skupia się na społecznej roli architektury, uwzględniającej potrzeby osób starszych.
Dzięki jej badaniom możliwe jest przekształcenie olejów posmażalniczych w wartościowe produkty użytkowe zastępujące składniki z ropy naftowej.
Dr Kosek wyjaśnia wpływ wybranych zanieczyszczeń na równowagę ekosystemów arktycznych.
Dr Jachymski jest fizykiem teoretycznym, zajmuje się inżynierią stanów kwantowych.
Dr Nowak jest pediatrą, zainteresowanym zwłaszcza chorobami przewodu pokarmowego. Prowadzi także badania nad mukowiscydozą.
Specjalizuje się w badaniu behawioru zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem tych cech, które wydają się użyteczne dla badań nad człowiekiem.
Dr Kowalewska zajmuje się zaburzeniem o charakterze kompulsywnych zachowań seksualnych u kobiet oraz osób LGBT+.
Dr Czernek-Marszałek bada mające wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw relacje międzyorganizacyjne, a także relacje społeczne przedsiębiorców.
Dr Ciążela prowadzi badania rozkładu cennych metali na dnach oceanów, których wyniki wykorzystywane są także w programach rozwoju górnictwa kosmicznego.
Analizuje, w jaki sposób tłumacze przetwarzają język emocjonalny, korzystając z metod psychofizjologicznych, takich jak przewodnictwo skórne i EKG.
Zajmuje się badaniem gospodarki antycznej Italii na przykładzie konsumpcji i handlu winem.
Jego specjalizacją jest biografistyka artystów niderlandzkich, którzy w swojej twórczości przyczynili się do integracji sztuki śródziemnomorskiej oraz północnoeuropejskiej.
Celem jej badań jako archeologa i architekta jest próba odtworzenia etapów budowy, rekonstrukcji formy architektury i funkcji obiektów historycznych, m.in. dzięki zaawansowanym pomiarom w 3D.
Jego zainteresowania to m.in. rola platform online (takich jak Facebook, Amazon i Uber) w tworzeniu nowego „alternatywnego” ładu społecznego i ekonomicznego, który wymyka się klasycznemu prawu tworzonemu przez państwo i stosowanemu przez sądy.
Zajmuje się zarządzaniem strategicznym, koncentrując się na współpracy międzyorganizacyjnej i koopetycji (współpraca łącząca elementy kooperacji i konkurencji).
Jego badania koncentrują się wokół mało znanej choroby hidradenitis suppurativa (HS), a jednym z jego ostatnich osiągnięć jest opisanie, po raz pierwszy w świecie, nowego objawu infekcji wirusem SARS-CoV-2 - przeczulicy skórnej.
Jest dendrologiem, jego badania koncentrują się wokół reakcji ekosystemów na szeroko rozumianą działalność człowieka.
Bada mechanizmy plastyczności mózgu, szczególnie u osób niewidomych. Jest świetnym popularyzatorem nauki, prowadząc zajęcia o neuronauce dla dzieci.
Jego badania są ważne dla zrozumienia ewolucji, dla przewidywań w jakich warunkach życie mogłoby rozwijać się na innych planetach, ale także dla poznawania procesów zachodzących w komórkach żywych organizmów.
W swojej pracy bada "kształty" obiektów geometrycznych poprzez zastosowanie paradygmatu z innej dziedziny matematyki – topologii algebraicznej.
Wykorzystując rozwiązania znane z natury, projektuje materiały optyczne, które są przyszłością technologii XXI wieku.
Jego praca naukowa skupia się na modelowaniu preferencji konsumentów przy użyciu metod statystycznych, co ma szereg praktycznych zastosowań zarówno dla konsumentów dóbr, przedsiębiorstw, jak i polityki publicznej.
W swej pracy neguje tradycyjny podział na muzea historyczno-artystyczne i muzea historii naturalnej, sugerując potrzebę wykreowania nowego typu muzeum - „muzeum życia”.
Celem jej badań i pracy szkoleniowej jest wyksztalcenie u każdego żołnierza podstawowego refleksu: czy postawiony mi rozkaz na pewno jest legalny?
Zajmuje się literaturą oświeceniową, szczególnie gatunkiem zwanym robinsonadą i mitem rozbitka na bezludnej wyspie.
Jest lekarzem psychiatrą i bada związki zaburzeń psychotycznych, takich jak schizofrenia, ze schorzeniami metabolicznymi.
Prowadzi badania nad składem chemicznym powietrza wydychanego przez człowieka, w celu diagnozowania chorób, takich jak m.in. cukrzyca.
Wraz ze swoim zespołem badawczym bada mechanizmy odpowiedzialne za zaburzenia ekspresji genów w paradontozie, która dotyka 30% populacji dorosłych.
Tworzy nowatorskie materiały, które można stosować w medycynie regeneracyjnej, choćby w leczeniu ubytków kości, rozległych ran oparzeniowych i przewlekłych.
Bada mechanizmy, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie powikłań zespołu obturacyjnego bezdechu sennego.
Jako bioinformatyk zajmuje się modelowaniem przestrzennych struktur cząstek biologicznych, a w szczególności RNA.
Zajmuje się kwantową teorią materii i oddziaływań materii ze światłem.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na rozwoju i zastosowaniu metod uczenia maszynowego, metod statystycznych i chemometrycznych w procesie komputerowej oceny bezpieczeństwa chemicznego.
Jest doktorem filologii hiszpańskiej oraz neurologiem, zajmując się zespołem Tourette’a.
Zajmuje się dermatopatologią oraz diagnostyką histopatologiczną chorób nerek własnych i przeszczepionych.
Zajmuje się relacjami między emocjami a procesami poznawczymi.
Zajmuje się polską i środkowoeuropejską sztuką XX wieku.
Jest filozofką i psycholożką zajmującą się filozofią psychiatrii i historią medycyny.
Zajmuje się problematyką Holokaustu, relacjami polsko-żydowskimi oraz zjawiskiem kolaboracji podczas II wojny światowej w Krakowie i okolicach.
Opracowana przez niego metodyka w sposób twórczy łączy sztuczną inteligencję i teorię decyzji z programowaniem matematycznym i symulacjami komputerowymi.
Partnerzy Nagród 2024
Patron medialny
Zajmuje się kulturą nowoczesności, koncentrując się na zagadnieniu wspólnoty i kulturowych sposobach wyrażania emocji.
Jego głównym obszarem badawczym jest kultura cyfrowa, szczególnie gry wideo i ich oddziaływanie na kulturę współczesną.
Bada teksty hieroglificzne, rekonstruując egipską ideologię władzy.
Zajmuje się badaniem psychospołecznych aspektów życia osób zakażonych wirusem HIV.
Lekarz kardiolog doskonalący metody leczenia tętnic wieńcowych, łączący pracę klinicysty z wdrożeniami w polskim przemyśle.
Prowadzi badania mające wyjaśnić, jakie mechanizmy chronią komórki krwiotwórcze przed uszkodzeniami DNA.
Specjalizuje się w medycynie ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, a jego badania stawiają sobie za cel poprawę skuteczności działań ratunkowych.
Opracował nową generację termometrów luminescencyjnych, które umożliwiają bezdotykową metodę pomiaru temperatury żywych komórek i tkanek, co na zastosowanie mi.in. w terapii komórek nowotworowych.
Celem jego pracy badawczej jest dbałość o zrównoważony rozwój poprzez osiąganie korzyści ekonomicznych ze stosowania nowych technologii wykorzystujących odpady do produkcji potrzebnych chemikaliów i biopaliw.
Opracował metodę modelowania interaktywnych treści 3D, która pozwala projektować aplikacje VR/AR specjalistom dziedzinowym, bez posiadania specjalistycznej wiedzy programistycznej.
Jest uznanym na świecie specjalistą w szeroko pojętej współczesnej spektroskopii optycznej, a jego badania mają służyć wykryciu istnienia ciemnej materii.
Prowadzi badania nad szczególnym sposobem otrzymywania "zielonego" biowodoru, który może być przyszłością energetyki na świecie.
Jest anatomem, w swojej pracy stara się odpowiedzieć na pytanie, jak najlepiej przeprowadzić zabieg operacyjny, by zminimalizować ryzyko powikłań.
Głównym obiektem jej zainteresowań są fagi przenoszące tzw. toksyny Shiga, odpowiedzialne za patogenność pewnych szczepów Escherichia coli.
Jego badania naukowe koncentrują się wokół zastosowań teorii gier w obszarze ekonomii, w szczególności wokół mechanizmów ograniczających pokusy, z którymi spotykają się decydenci w ważnych ekonomicznie sferach.
Specjalizuje się w zakresie psychologii klinicznej, w szczególności zajmując się psychologicznymi i neuronalnymi mechanizmami kompulsywnych zachowań seksualnych.
Jego badania w obrębie bioinformatyki i biologii molekularnej pozwolą lepiej poznać funkcjonowanie transkryptomu człowieka.
Zajmuje się naukowo historią PRL, szczególnie zimną wojną oraz ideowymi i frakcyjnymi podziałami w PZPR.
W kręgu jej zainteresowań naukowych są: europejski romantyzm (wzbogacony o motywy wschodnie), XX - wieczna awangarda, modernizm polski i ukraiński, zjawisko choroby jako symptomu kultury najnowszej oraz artystyczne reprezentacje katastrofy.
Uprawia komparatystykę, dziedzinę trudną, która wymaga znajomości nie tylko rodzimej literatury, lecz także obcych języków i cudzego piśmiennictwa.
Swoją pracą naukową udowadnia, że wbrew powszechnym sądom anatomia nie jest „nauką martwą”.
W swej pracy naukowej zajmuje się interpretacją prawniczą i tworzeniem prawa.
Zajmuje się historią Polski w XX w., historią kobiet, historią i kulturą Żydów, dziejami II wojny światowej i problematyką Holokaustu.
Obszarem jej zainteresowań jest genetyka człowieka, szczególnie genetyka narządów zmysłów i chorób rzadkich.
Jako jedyny geograf podjęła trudny temat wpływu reprywatyzacji na życie mieszkańców Warszawy oraz na rewaloryzację przestrzeni miejskiej.
Jednym z obszarów jej badań jest analiza sytuacyjnych i osobowościowych przesłanek podejmowania ryzykownych decyzji inwestycyjnych przez dorosłych Polaków.
Ma międzynarodowe sukcesy w badaniu oraz projektowaniu struktur chemicznych powstających w procesie samoorganizacji, tzw. nanoarchitektur.
Przedmiotem jej badań naukowych jest to, czego właściwie w Polsce nie ma, czyli ład przestrzenny, kształtowany głównie na poziomie lokalnym.
Bada naturę zjawisk zachodzących na powierzchniach błon lipidowych na poziomie pojedynczych cząsteczek.
Mimo młodego wieku jest już czołowym przedstawicielem wirtualnej metalurgii i inżynierii materiałowej.
Jego działalność koncentruje się wokół rozwoju zrównoważonego, relacji architektury z naturą.
Przedmiotem jej badań jest synteza modyfikowanych nukleotydów oraz zastosowanie ich m.in. w wyjaśnianiu nieznanych funkcji regulacyjnych tych związków.
Zajmuje się rzadkimi, przewlekłymi schorzeniami wątroby, które są często zaliczane do grupy tzw. chorób sierocych.
Prowadzi badania dotyczące praktycznych aspektów rozrodu samców ryb.
Pracuje nad modelami, które pozwalają oszacować wpływ środowiska i genów m.in. na wyniki egzaminacyjne polskich uczniów.
Jej działalność naukowa koncentruje się na problematyce dziecka marginalizowanego i dyskryminowanego w kontekście edukacji i wychowania.
Opracował autorską teorię przedstawiającą internet jako realne pole bitwy przestępców z organami ścigania i służbami wywiadowczymi.
W swej pracy zamiast łopaty i szpachelki wykorzystuje aparat fotograficzny, skaner laserowy oraz samolot.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii Drugiej Rzeczypospolitej.
firmy i fundacje, które chciałyby z naszą pomocą dobrze zainwestować swoje pieniądze. Do tej pory przekazaliśmy w ręce młodych, zdolnych ludzi nauki ponad 7 mln złotych. Dowiedz się więcej »
Dominika Nowak-Kajtowska
Członek Zarządu Fundacji
tel: (022) 451 62 02
e-mail: d.nowak@polityka.pl
ul. Słupecka 6, 02-309 Warszawa
Bank PEKAO SA 15 1240 6003 1111 0000 4942 6458
Na fundusz stypendialny można też przekazać 1,5% podatku dochodowego:
Fundacja Tygodnika POLITYKA, KRS 0000104137
Sprawozdanie Fundacji za rok 2023
Sprawozdanie Fundacji za rok 2022
Sprawozdanie Fundacji za rok 2021
Sprawozdanie Fundacji za rok 2020
Sprawozdanie Fundacji za rok 2019
Sprawozdanie Fundacji za rok 2018
Sprawozdanie Fundacji za rok 2017
Sprawozdanie Fundacji za rok 2016
Sprawozdanie Fundacji za rok 2015
Sprawozdanie Fundacji za rok 2014
Urodzony w 1986 roku, adiunkt w Katedrze Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej.
Urodzony w 1980 roku, adiunkt w Instytucie Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej.
Urodzona w 1977 roku, adiunkt w Zakładzie Inżynierii Białka Wydziału Biotechnologii na Uniwersytecie Wrocławskim.
Urodzony w 1987 roku, rezydent w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Urodzona w 1976 roku, adiunkt w Zakładzie Cytologii Wydziału Biologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Urodzony w 1979 roku, profesor w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego.
Urodzony w 1980 roku, kierownik Zakładu Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz profesor nadzwyczajny tej uczelni.
Urodzona w 1981 roku, adiunkt w Zakładzie Psychologii Rozwoju Człowieka i Badań nad Rodziną w Instytucie Psychologii Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Urodzony w 1979 roku, adiunkt w Pracowni Badań nad Pamięcią Zbiorową w Postkomunistycznej Europie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Urodzony w 1986 roku, doktorant w Zakładzie Filozofii Społecznej i Politycznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Urodzony w 1979 roku. Adiunkt w Katedrze Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej na Politechnice Łódzkiej.
Urodzony w 1984 roku. Asystent w Zakładzie Teorii Układów Złożonych Instytutu Fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Urodzony w 1982 roku. Asystent w I Katedrze i Klinice Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Urodzona w 1982 roku. Asystent na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków.
Urodzona w 1981 roku. Adiunkt w Zakładzie Fizjologii i Biochemii Roślin na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Urodzona w 1980 roku. Adiunkt w Katedrze Prawa Rzymskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Urodzony w 1980 roku. Profesor nadzwyczajny w Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej.
Urodzony w 1980 roku. Adiunkt w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim, pełni obowiązki kierownika Zakładu Eksperymentalnej Psychologii Społecznej.
Urodzona w 1982 roku. Doktorantka w Zakładzie Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX (dziewiętnastego) wieku na Uniwersytecie Warszawskim.
Urodzony w 1980 roku. Adiunkt w Zakładzie Papirologii Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, a także Sciex Fellow na Uniwersytecie Genewskim.
Urodzony w 1985 roku. Pracuje w Katedrze i Klinice Gastroenterologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Urodzony w 1979 roku. Adiunkt w Katedrze Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej Politechniki Łódzkiej.
Urodzony w 1983 roku. Adiunkt w Zakładzie Chemii Nieorganicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Urodzony w 1980 roku. Adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Urodzony w 1972 roku. Adiunkt na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
Urodzony w 1979 roku. Adiunkt w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Urodzony w 1979 roku. Adiunkt i kierownik zakładu na Uniwersytecie Warszawskim.
Urodzony w 1977 roku. Pracuje w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Urodzony w 1982 r. Asystent na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Urodzony w 1981 roku. Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz ekspert ekonomiczny w Narodowym Banku Polskim.
Urodzona w 1978 roku. Jest adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje także w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Urodzona w 1980 r. Jest adiunktem na Uniwersytecie Jagiellońskim, prawniczką, przygotowuje też doktorat z filozofii.