Matematycy w natarciu
Matematycy w natarciu. Ósma edycja konkursu „Krok w przyszłość” Fundacji mBanku
W tym roku na konkurs zgłoszono 41 prac magisterskich, licencjackich i naukowych. – Od początku istnienia konkursu dostawaliśmy dobre, bardzo dobre i znakomite teksty – i to nie tylko prace magisterskie, ale i prace licencjackie, pisane przez bardzo młodych ludzi – podsumowuje prof. Paweł Strzelecki, dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, a jednocześnie przewodniczący siedmioosobowego jury, złożonego ze specjalistów z różnych dziedzin matematyki. I dodaje, że w czołówce laureatów dość regularnie znajdują się kobiety, wbrew częstemu, ale niesłusznemu, przekonaniu, że matematyka jest domeną mężczyzn. Ostatecznie do ścisłego finału wybrano osiem prac. Autorzy czterech najlepszych otrzymali nagrody finansowe.
W tym roku główną nagrodę, czyli 20 tys. zł oraz statuetkę STEFCIO, która symbolizuje wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha, otrzymał Radosław Żak. Nagrodzoną pracę napisał podczas studiów licencjackich na Uniwersytecie Jagiellońskim (obecnie kontynuuje naukę na Uniwersytecie w Cambridge). Punktem wyjścia było pojęcie grupy – struktury formalizującej i rozszerzającej termin symetrii. Grupie można przyporządkować graf – sieć połączonych ze sobą węzłów (obiektów, które bada zarówno matematyka, jak i informatyka). W pracy dowodzi własności jednej z konstrukcji tego typu – np. że otrzymany graf może być dowolnie skomplikowany.
Z kolei wyróżniona praca Tamary Frączek, doktorantki na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, dotyczy teorii prawdopodobieństwa. Szczególnie procesu gałązkowego (opisuje systemy cząstek, które poruszają się losowo oraz mogą się rozmnażać), w którym dodatkowo cząsteczki są poddawane selekcji. Takie modele są stosowane przez fizyków przy badaniu rozchodzenia frontu fali.