Od oporu do humoru
Od oporu do humoru. Tegoroczne hity Millennium Docs Against Gravity
Jeszcze za wcześnie, by kino zdążyło opisać chaos, jaki nie tylko w Waszyngtonie zdołała już wywołać druga kadencja prezydencka Donalda Trumpa, jednak USA została poświęcona cała sekcja: Amerykańskie Kontrasty. Szczególnie ciekawie zapowiadają się filmy o młodym pokoleniu, które w niedalekiej przyszłości będzie decydować o kształcie kraju. Od portretów młodych aktywistów startujących w konkursach oratorskich („Słowo daję” Jennifer Tiexiery i Guya Mossmana) po trudne relacje współczesnych nastolatków z mediami społecznościowymi (pięcioodcinkowy serial „Social Studies” Lauren Greenfield, reżyserka będzie też gościnią festiwalu). Uzupełnienie sekcji to m.in. nowy film Raoula Pecka „Ernest Cole: Odnaleziona legenda” – portret fotografa, który obserwował życie Nowego Jorku w czasie walki o prawa obywatelskie (festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa zdjęć Cole’a w warszawskim Muzeum Etnograficznym). Całej sekcji patronuje POLITYKA.
MDAG z uwagą śledzi także wydarzenia w Ukrainie i Strefie Gazy. „Arabowie nie mogli uwierzyć, że istnieje izraelska Żydówka, która po arabsku krytykuje rząd Izraela”, wspominała w jednym z wywiadów Noam Shuster Eliassi, komiczka i stand-uperka, która jest bohaterką filmu „Coexistence, My Ass!”, wyreżyserowanego przez kanadyjsko-libańską dokumentalistkę Amber Fares. A Noam Shuster Eliassi ze swoim stand-upem wystąpi w Warszawie.
Tegoroczna edycja MDAG to wreszcie nowe dokumenty z walczącej Ukrainy, w tym poruszające „Mój drogi Theo” Alisy Kovalenko, łączące zapis życia na pierwszej linii frontu z pamiętnikami wideo i listami, które reżyserka pisała do swojego pięcioletniego synka. W „Pieśni płonącej ziemi” Olha Zhurba pokazuje, jak przez dwa lata wojny zmieniały się społeczne nastroje w Ukrainie. A choć kino o tym, co tu i teraz, siłą rzeczy będzie przykuwać na festiwalu największą uwagę, MDAG da też widzom szansę na wytchnienie: w programie znalazły się także takie propozycje, jak „Pasażer Munk” Michała Bielawskiego i retrospektywa szkockiego dokumentalisty Marka Cousinsa, który przyjedzie do Warszawy ze swoim najnowszym filmem „Nagłe przebłyski głębi istnienia”, poświęconym szkockiej malarce Wilhelminie Barns-Graham.
***
22. Millennium Docs Against Gravity, 9–18 maja (kina), 20 maja – 2 czerwca (online)