Kraj

Łańcuch nie pęka

2 minuty czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Projekt przewiduje zakaz trzymania psów na uwięzi z wyjątkiem spaceru lub transportu. Projekt przewiduje zakaz trzymania psów na uwięzi z wyjątkiem spaceru lub transportu. Piotr Molęcki / East News

Obywatelski projekt ustawy „Stop łańcuchom” został przez rząd oceniony negatywnie. Opinię przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kontrolowane przez PSL i lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka dokooptowanego do KO przez Donalda Tuska tuż przed wyborami. Pod rządowym stanowiskiem podpisał się też sam premier.

Niektóre zastrzeżenia do rozwiązań proponowanych w projekcie mogą być zasadne i zapewne zostaną wzięte pod uwagę w trakcie prac nad projektem w sejmowej komisji nadzwyczajnej. Jednak zanegowanie przez rząd fundamentu tego projektu, czyli tytułowych łańcuchów – źródła cierpienia setek tysięcy polskich psów uwiązanych na nich na stałe i dożywotnio, także tych chorych i niepełnosprawnych, czekających na śmierć – oburzyło obrońców zwierząt. „Rząd uznaje za zbyt daleko idącą propozycję kwalifikowania utrzymywania zwierzęcia domowego na uwięzi jako przestępstwa znęcania się nad zwierzętami” – to jedno zdanie wywołało burzę. Bo – jak mówi Magdalena Silska z OTOZ Animals – większość z ok. 6 tys. interwencji, które przeprowadzają rok w rok od ponad 20 lat, to właśnie interwencje łańcuchowe. – Jeśli trzymanie psa na łańcuchu przez całe życie nie jest znęcaniem, to co nim jest? – pyta retorycznie posłanka Katarzyna Piekarska, wiceprzewodnicząca klubu KO.

Projekt przewiduje zakaz trzymania psów na uwięzi z wyjątkiem spaceru lub transportu. A rząd w swoim stanowisku wyraża obawę, że nie będzie można nawet na chwilę przywiązać psa przed sklepem, na kempingu czy „podczas badania, leczenia i zabiegów pielęgnacyjnych”. Pomijając fakt, że nie powinno się zostawiać psa przywiązanego pod sklepem, trudno takie zastrzeżenie traktować poważnie. – Rząd poddaje się dyktatowi PSL reprezentującemu rolników, hodowców, chce się przypodobać środowisku wiejskiemu – mówi prof.

Polityka 16.2025 (3511) z dnia 15.04.2025; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8

Oferta powitalna

  • 4 zł / tydzień przez miesiąc  rok

    Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
    Później 24 zł co 4 tygodnie.

  • 299 zł 199 zł rok

    Płatność jednorazowa

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama