Kraj

Wieloślad, czyli na rowerze z Mikołajem Grynbergiem. Zapraszamy!

1 minuta czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Mikołaj Grynberg. Mikołaj Grynberg. Marcin Stepien / Agencja Wyborcza.pl
W niedzielę po raz ostatni w tym sezonie zapraszamy na Zimową rozgrzewkę z Antymaterią. Zimę przeganiali będziemy pod przewodnictwem Mikołaja Grynberga, psychologa z wykształcenia, fotografa z wyboru, pisarza z talentu, a ostatnio głównie rowerzysty – chyba z miłości.

Grynberg to fotograf światowego formatu. Zawstydza również talentem literackim. Wydał zbiory rozmów „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018) oraz dwa tomy opowiadań: „Rejwach” (2017) nominowany był do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Jakby tego było mało, w 2021 r. zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym „Dowód tożsamości”. W lipcu 2023 r., nakładem Wydawnictwa Agora, ukazała się jego najnowsza książka: „Jezus umarł w Polsce”.

Każdy, kto chce przejechać na rowerze 14 km w tak dobrym towarzystwie, a później jeszcze uczestniczyć w nagraniu podkastu „Rowery, nie bajki” – w którym prowadzącymi będą Juliusz Ćwieluch i Filip Springer – powinien pojawić się w niedzielę na ul. Pułkowej 60 (pod restauracją McDonald’s) na Młocinach. Będzie trochę jazdy po szutrze, trochę po asfalcie. A później będziemy się przebijać przez Żoliborz do kawiarni i księgarni Wrzenie Świata.

Jak na rozgrzewkę przystało, obowiązują stroje kolarskie dostosowane do aury. Dotychczas zima i pogoda były niezwykle łaskawe. Wiosna jest jednak bardziej kapryśna. Może jak w wierszu „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy tym razem rzeczywiście przyjedzie na rowerze.

Cykl rozpoczął Jan Mencwel. Jak na autora książki „Hydrozagadka” przystało, jechaliśmy wzdłuż Wisły. Po mokotowskich zakamarkach poprowadziła nas Olga Drenda. Jakub Kornhauser sam dał się poprowadzić. A Michał Kempa próbował zrobić coffee ride. Na szczęście udało się go zagonić przed mikrofon, bo opowiadał fascynujące historie o kolarstwie szosowym. Niemal każdą z tych opowieści możecie Państwo odsłuchać na naszej stronie w zakładce podkasty/rowerowy.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Dzieci najczęściej umierają w nocy, boją się naszego lęku. „Płaczę, gdy wracam z dyżuru do domu”

Rozmowa z dr Katarzyną Żak-Jasińską, pediatrą zajmującą się opieką paliatywną, o przeżywaniu ostatnich chwil z dziećmi i szukaniu drogi powrotu do życia po ich stracie.

Paweł Walewski
22.04.2025
Reklama