Ktoś zniszczył polskie flagi na Westerplatte; stopy procentowe na razie bez zmian; kampania prezydencka na półmetku; Kaczyński wysyła Giertycha na szafot; Usha Vance – takiej drugiej damy Ameryka jeszcze nie miała.
1. Polskie flagi znieważone na Westerplatte
Na Westerplatte w nocy z 1 na 2 kwietnia doszło do poważnego incydentu – nieznany sprawca zerwał z masztów 11 biało-czerwonych flag należących do Muzeum II Wojny Światowej. Część z nich spalił. Uszkodził także linki oraz mechanizmy kołowrotowe. Straty oszacowano na 10–15 tys. zł. Muzeum zgłosiło sprawę policji jako znieważenie symboli państwowych (grozi za to grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do roku). Dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora MIIWŚ, wskazuje, że choć oficjalnie mowa jest o wandalizmie, nie wyklucza się również politycznej lub obcej prowokacji, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. „Istnieją różne możliwości. Również taki scenariusz, że może to być prowokacja służb państwa, które jest nieprzyjazne Polsce” – powiedział serwisowi Gdańsk.pl. Trwa dochodzenie.
2. Kiedy obniżka stóp procentowych?
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP Adam Glapiński zapowiedział jednak możliwość obniżki stóp w najbliższych miesiącach, wcześniej niż zakładano. Zmiana nastawienia Rady wynika z niższej inflacji, która spadła z 5,3 do 4,9 proc. Według prezesa NBP już w trzecim kwartale tego roku inflacja obniży się do ok. 3,5 proc., choć pod koniec roku może wzrosnąć do 4,2 proc. ze względu na potencjalne odmrożenie cen energii. Glapiński poinformował, że „możliwe są obniżki w maju, czerwcu lub lipcu”, choć raczej będzie to jednorazowe dostosowanie niż cykl. Docelowo w 2025 r. stopy mogłyby spaść nawet do 3,5 proc.
3. Kampania prezydencka na półmetku
Wzlot Sławomira Mentzena to bez dwóch zdań najciekawsze wydarzenie ostatnich miesięcy –
Donald Trump
Westerplatte