14 pasażerów na metr. Podróż pociągiem – hinduski rytuał narodowy
Koleje Indyjskie są największym cywilnym pracodawcą świata. Utrzymują przy życiu miliony ludzi i dziesiątki zawodów, którym zagraża nowoczesność.
Koleje Indyjskie są największym cywilnym pracodawcą świata. Utrzymują przy życiu miliony ludzi i dziesiątki zawodów, którym zagraża nowoczesność.
W XX w. palenie tytoniu było obyczajem powszechnym. W XXI w. stało się najzacieklej zwalczanym nałogiem. Jak do tego doszło i czym to grozi?
W raju zostały stworzone przed Adamem i Ewą – co jest zgodne z ideą ewolucji. I były bezpieczne, bo nasi praprzodkowie mięsa nie jadali. Potem już było źle.
Rocznica tragedii grudniowej na Wybrzeżu skłania do stawiania nowych pytań badawczych, choć niemało już na ten temat wiadomo. Do kwestii dotychczas nie do końca wyjaśnionych należą okoliczności towarzyszące podjęciu decyzji o użyciu broni palnej przez wojsko i milicję.
Francuskie wino sprzeda Édith Piaf, dyscyplinę w kolejce zapewni Daft Punk, a problemy z bezdomnymi rozwiąże Maria Callas. Muzyka jest nieodłączną częścią świątecznych zakupów.
Matki boją się, że jeśli coś się wyda i syn pedofil trafi do więzienia, mąż i rodzina będą je oskarżać, że wychowały zboczeńca. Mają poczucie winy: może popełniły jakiś błąd? Kiedy sprawa wychodzi na jaw, płaczą, zaprzeczają, bagatelizują.
Pacyfikacja kopalni Wujek i śmierć górników stały się jedną z ikon stanu wojennego. Także w tym znaczeniu, że poszukiwanie pytań na niektóre odpowiedzi trwa do dziś.
Kot to idealne zwierzę dla współczesnego człowieka. Niezależny, niekłopotliwy, dobrze znosi samotność, ładnie wygląda na Facebooku. Mamy więc coraz więcej kotów. I koty nakręcają dziś całkiem spory rynek.
Jazda tirem po cytryny na święta jest jak gra planszowa. Nigdy nie wiesz, o ile pól posuniesz się tego dnia. Jakie czekają pułapki i kogo spotkasz na swojej drodze.
Zza rozpoczętego właśnie iluminacyjnego szaleństwa na ulicach miast prześwieca szersze zjawisko: nowa era w oświetlaniu przestrzeni publicznej.
Chcieli być najbardziej nowoczesną z prezydenckich par Bliskiego Wschodu, ale skończyli z krwią na rękach krew rebeliantów i cywili. W syryjskiej wojnie domowej Asma i Baszar Asadowie stali się zakładnikami własnego klanu.
Wizja polityki zagranicznej Donalda Trumpa jako prezydenta jest taka jak on sam – narcystyczna, nieprzewidywalna i przede wszystkim niebezpieczna dla świata.
Donald Trump nie ma kwalifikacji na prezydenta USA – tak uważa dwie trzecie Amerykanów. To dlaczego na niego głosowali? Bo gniew i pragnienie zmiany są silniejsze niż strach przed ignorantem w Białym Domu.
Porównano go do Picassa i Kandinsky’ego, okrzyknięto pierwszym stylistą postmodernizmu. Ba, często cytowano słowa sprzedawczyni z jego nowojorskiego butiku: „We Włoszech jest papież i Armani”.
Z pewnością da się wymienić ileś tam aktorek zdolniejszych od niej i piękniejszych, ale to właśnie ona stała się najważniejszą ikoną popkultury.
Przypominamy rozmowę z słynnym amerykańskim psychologiem m.in. o tym, dlaczego normalni ludzie stają się potworami.
Rozmowa z René Redzepim, szefem kuchni Nomy, uznawanej za najlepszą restaurację świata, o tym, co dobrego można zjeść w Polsce i gdzie indziej.
O tym, skąd się bierze paniczny strach przed podróżą samolotem – i co można na to poradzić – mówi Dorota Pieńkos.
Co tak naprawdę stało się w 1943 roku na Wołyniu? Opowiada o tym. prof. Grzegorz Motyka, znawca polsko-ukraińskich stosunków.
Leszek Danielak, ps. Wańka, uważany za jednego z liderów starego gangu pruszkowskiego, o tym, jak zaczęła się historia polskiej mafii.