Polacy pracują najdłużej w Europie. I co z tego mają?
Polak jest prawie najpracowitszy na świecie. Spędza w pracy 42,5 godziny tygodniowo. Pytanie: po co?
Polak jest prawie najpracowitszy na świecie. Spędza w pracy 42,5 godziny tygodniowo. Pytanie: po co?
Przyszła moda na rudych w telewizji, w modzie, w reklamie.
Czy śmierci Jezusa towarzyszyły zjawiska niebieskie? W jaki sposób astronomia pomaga w rozwiązaniu zagadki daty ukrzyżowania?
19 kwietnia 1943 r. zaczęło się w warszawskim getcie pierwsze miejskie powstanie zbrojne w okupowanej Europie. Czy rzeczywiście było to powstanie?
Chcę dziś coś napisać, bo odkąd mam Mirę, cały czas „szukacie” jej ojca. Otóż Mira nie ma taty. Dostałam pigułkę.
Wiosna po raz kolejny odsłoniła jeden z polskich najdotkliwszych estetycznych problemów: psie kupy. Stały się już obiektem happeningów, filmów, skandali i prac naukowych, ale wciąż nie masowego sprzątania.
Za życia byli symbiotyczni, więc i śmierć nie może ich rozłączyć.
W Tanzanii podczas porodu umiera 13 tys. kobiet rocznie. Większość z nich w wioskach, gdzie do szpitala trzeba iść kilka godzin. To efekt biedy i tradycji, według której dziewczyna warta jest 20 sztuk bydła, a jej społeczny prestiż wyznacza liczba urodzonych dzieci.
Codziennie pojawia się w tym samym miejscu i o tej samej porze. Wędruje wzdłuż brazylijskiej plaży Copacabana. Ma około czterdziestki. Klienci przydrożnych restauracji obserwują, jak żongluje piłką. Wyczynia cuda. Zbiera oklaski. Brawa milkną, gdy mija żywopłot i zaczyna krążyć między stolikami. Wtedy widać, że Marcelo nie ma nogi. Porusza się o kulach.
Blisko stu osobom los wyznaczył bardzo wymowną datę i miejsce śmierci. 10 kwietnia 2010 r., Katyń. Wielu od tego ustrzegł. Jak bywa w wielkich katastrofach, tak i w tej okoliczności ułożyły się nieprzewidywalnie, niekiedy aż nadto symbolicznie.
Wszystko odbyło się tak, jakby sam sobie odejście zaplanował. Może tylko w końcówce zbytnio przyspieszył.
Po konklawe zadzwonił do swojego dentysty i odwołał wizytę – mówi na ostatnim postoju przewodnik wycieczki. – Zadzwonił też do szewca, krawca i kioskarza, o tutaj, żeby już nie przysyłał mu gazet. Telefon odebrał syn i zwymyślał papieża, sądząc, że to koledzy robią mu kawał.
Chcieli być najbardziej nowoczesną z prezydenckich par Bliskiego Wschodu, ale skończyli z krwią na rękach krew rebeliantów i cywili. W syryjskiej wojnie domowej Asma i Baszar Asadowie stali się zakładnikami własnego klanu.
Wizja polityki zagranicznej Donalda Trumpa jako prezydenta jest taka jak on sam – narcystyczna, nieprzewidywalna i przede wszystkim niebezpieczna dla świata.
Donald Trump nie ma kwalifikacji na prezydenta USA – tak uważa dwie trzecie Amerykanów. To dlaczego na niego głosowali? Bo gniew i pragnienie zmiany są silniejsze niż strach przed ignorantem w Białym Domu.
Prof. Tadeusz Gadacz o tym, jakich rad życiowych udziela filozofia, o wolności, szczęściu i zawiłościach losu.
Rozmowa z prof. Katarzyną Schier o odchudzających się ciężarnych, o uzależnionych od siłowni, o niezadowolonych z siebie 11-latkach oraz myleniu rzeczywistości z iluzjami.
Z Janem Rajchlem, generałem, byłym komendantem Szkoły Orląt w Dęblinie, o tym, czego nas nie nauczyła katastrofa samolotu Casa z 2008 r.
Opowiada o tym. prof. Grzegorz Motyka, znawca polsko-ukraińskich stosunków.
Przypominamy rozmowę z słynnym amerykańskim psychologiem m.in. o tym, dlaczego normalni ludzie stają się potworami.