Inspiracje i porady

Przelew poszedł do złej osoby? Zobacz, jak go odzyskać!

6 minut czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Przelew poszedł do złej osoby? Zobacz, jak go odzyskać! Przelew poszedł do złej osoby? Zobacz, jak go odzyskać! mat. pr.
Odzyskanie środków z błędnie zleconego przelewu jest możliwe, ale nie zawsze proste.

Zdarza się, że operacja zostanie już zaksięgowana, a wtedy musisz wkroczyć na oficjalną drogę w celu anulowania transakcji i odzyskania przetransferowanych pieniędzy. Jak więc zablokować przelew, który został błędnie nadany? Zajrzyj do krótkiego poradnika i skorzystaj z praktycznych wskazówek, które przydadzą się w awaryjnych sytuacjach.

SPIS TREŚCI:

  1. Czy da się cofnąć przelew?
  • Cofnięcie przelewu – zależnie od typu transakcji
  1. Jak odzyskać pieniądze po wykonaniu przelewu?
  2. Co zrobić w przypadku przelewu na złe konto lub oszustwa?
  3. Jak unikać konieczności cofania przelewów?
  4. Cofnięcie przelewu – podsumowanie

Czy da się cofnąć przelew?

Każdy przelew bankowy da się cofnąć, niezależnie od kwoty i typu operacji. Musisz jednak wiedzieć, że zgodnie z procedurami bankowymi anulowanie przelewu nie zawsze będzie możliwe z poziomu bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej.

Po zaksięgowaniu operacji trzeba zwrócić się do banku z prośbą o anulowanie wykonanego przelewu wraz z podaniem powodu, np. błędnie wpisany numer konta, o czym zorientowałeś się zbyt późno, czyli po zaksięgowaniu operacji w ramach sesji ELIXIR.

Jeśli chodzi o przelew przychodzący, którego się nie spodziewasz – tutaj nie masz opcji blokady. Przetransferowane pieniądze da się jedynie odesłać do nadawcy. To dobra wola odbiorcy, który zobaczy na koncie środki, które nie powinny się tam znaleźć.

Cofnięcie przelewu – zależnie od typu transakcji

Możliwości cofnięcia przelewu zależą od tego, czy przelew został już zaksięgowany na koncie odbiorcy. W przypadku szybkich transakcji, takich jak BLIK, cofnięcie bywa trudniejsze, a niekiedy całkowicie niemożliwe.

Jak więc cofnąć przelew dla poszczególnych typów operacji bankowych? Zrobisz to w następujący sposób:

  1. Przelew internetowy – możesz anulować tylko, jeśli bank jeszcze go nie przetworzył. Gdy pieniądze trafią na konto odbiorcy, musisz skontaktować się z nim i poprosić o zwrot. W skrajnych przypadkach możliwe jest odzyskanie środków przez procedurę błędnego przelewu.
  2. Przelew tradycyjny – zlecenia papierowe mają dłuższy czas realizacji, więc bank może je zatrzymać przed zaksięgowaniem. Jeśli przelew został już wysłany, procedura odzyskania środków wygląda jak w przelewie internetowym.
  3. BLIK – transakcja odbywa się w czasie rzeczywistym, więc cofnięcie przelewu jest niemożliwe. Jeśli pieniądze trafiły do niewłaściwej osoby, pozostaje kontakt z odbiorcą i prośba o zwrot.

Kiedy wydasz polecenie przelewu na nieistniejący rachunek bankowy, wtedy bank automatycznie zablokuje taką operację1. W każdej innej sytuacji instytucja finansowa raczej nie zareaguje automatycznie, a więc samodzielnie musisz ustalić, czy wykonany przelew jest prawidłowo wykonany, czy też nie. Jeśli masz np. VeloKonto od 18 do 26 lat, możesz korzystać z zabezpieczonego systemu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej i tam sprawdzać wszystkie transakcje.

Jak odzyskać pieniądze po wykonaniu przelewu?

Odzyskiwanie swoich pieniędzy po zaksięgowaniu błędnie zleconego przelewu nie jest nadmiernie skomplikowane. Jeśli przelew trafi już do odbiorcy lub zostanie zaksięgowany w ramach sesji ELIXIR – wtedy nie pozostaje Ci nic innego jak kontakt z bankiem, w którym masz założony rachunek osobisty lub jakiekolwiek inne konto.

Procedura anulowania zaksięgowanej operacji przebiega następująco:

  1. Zweryfikuj historię swojego konta. Upewnisz się w ten sposób, że przelew na pewno został zaksięgowany. Sprawdzisz też, do kogo trafiły Twoje pieniądze.
  2. Skontaktuj się ze swoim bankiem. Potrzebujesz oficjalnego pisma, w którym wskażesz: numer transakcji, kwotę, datę realizacji oraz numer rachunku odbiorcy, do którego trafiły pieniądze.
  3. Następnie bank zweryfikuje Twoje zgłoszenie i skontaktuje się z odbiorcą przelewu. W tym momencie na odpowiedź możesz poczekać nawet do 30 dni.

Kiedy instytucji finansowej uda się skontaktować z odbiorcą i potwierdzić, że przelew został nieprawidłowo wykonany – wtedy Twoje pieniądze wrócą na rachunek bankowy.

Sytuacja jest o wiele łatwiejsza, kiedy transakcja nie jest zaksięgowana. Wtedy wystarczy, że:

  1. Zalogujesz się do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.
  2. Przejdziesz do historii transakcji rachunku i wybierzesz zaplanowany przelew.
  3. Anulujesz operację.

W tym przypadku wszystko zrobisz samodzielnie, bez pomocy doradcy bankowego.

Co zrobić w przypadku przelewu na złe konto lub oszustwa?

W przypadku próby oszustwa lub przetransferowania pieniędzy na złe konto bankowe musisz działać szybko. Czas jest tu kluczowy, aby zmaksymalizować szansę na odzyskanie środków ze swojego konta bankowego.

Kiedy padniesz ofiarą oszustwa lub dopuścisz się błędu podczas zlecania przelewu:

  1. Skontaktuj się z bankiem i poproś o uruchomienie procedury zwrotu środków – zgodnie z Art. 143 Ustawy o usługach płatniczych2.
  2. Przygotuj oficjalne wezwanie do zwrotu środków – wtedy bank ma obowiązek zareagować i poinformować odbiorcę o Twojej prośbie, aczkolwiek nie może wymusić zwrotu pieniędzy bez jego zgody.
  3. Złóż wniosek do sądu – to konieczne, kiedy ktokolwiek uzyska dostęp do Twojego rachunku i zleci transfer środków w ramach oszustwa internetowego. Możesz dochodzić swoich praw na drodze postępowania cywilnego.

W praktyce odzyskanie pieniędzy zależy od szybkiego działania i współpracy z bankiem oraz organami ścigania. W przypadku oszustwa kluczowe są dowody – historia transakcji, wiadomości od oszusta oraz zgłoszenie na policję. Tylko w ten sposób zwiększysz swoje szanse na odzyskanie utraconych pieniędzy.

Jak unikać konieczności cofania przelewów?

Wbrew pozorom to bardzo proste. Jeśli skrupulatnie podchodzisz do realizacji poleceń przelewu, możesz całkowicie wyeliminować ryzyko pomyłek i tym samym konieczności anulowania zleconych lub już wykonanych operacji na swoim koncie.

Aby uniknąć konieczności cofania przelewów na koncie bankowym:

  • Zawsze dwa razy sprawdzaj dane odbiorcy, zanim zatwierdzisz przelew.
  • Korzystaj wyłącznie ze zweryfikowanych metod zlecania przelewów, np. bankowość internetowa lub aplikacja mobilna.
  • Nie wykonuj przelewów z pośpiechem, szczególnie jeśli operacja jest realizowana na większą kwotę.

Staraj się też korzystać z bezpiecznego łącza internetowego. Unikniesz w ten sposób problemów związanych z zaksięgowaniem operacji zleconej na nieprawidłowy rachunek bankowy lub złą kwotę.

Cofnięcie przelewu – podsumowanie

Pamiętaj, anulowanie zleconego przelewu możesz zrealizować na dwa sposoby. Samodzielnie – o ile transakcja nie zostanie jeszcze zaksięgowana lub z pomocą banku w sytuacji, gdy przelew dotrze już do odbiorcy. Każda metoda ma swoje specyficzne wymagania i ograniczenia czasowe, które warto znać, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami. W przypadku samodzielnego anulowania istotne jest szybkie działanie, zanim środki zostaną przelane na konto odbiorcy. Gdy transakcja jest już zaksięgowana, konieczna może być współpraca z bankiem, która często wiąże się z dodatkowymi formalnościami.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat procesu cofania przelewów, skontaktuj się z doradcą swojego banku lub odwiedź najbliższy oddział, aby uzyskać pomoc dostosowaną do Twojej sytuacji!

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Bibliografia:

  1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, art. 70 (Dz.U.2024.1646.).
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf
  2. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. O usługach płatniczych, (Dz. U. z 2024 r. poz. 30, 731, 1222, z 2025 r. poz. 146).
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111991175/U/D20111175Lj.pdf

Materiał przygotowany przez Velobank

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jan Englert dla „Polityki”: Już nie ma Polski. Przynajmniej takiej, o jakiej myśli PiS

Już nie ma Polski. Przynajmniej takiej, o jakiej myśli PiS. Nie robimy wszystkiego dla ojczyzny – mówi Jan Englert, aktor i reżyser, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Narodowego.

Janusz Wróblewski
29.03.2025
Reklama