Historia

Kim jesteś, Mario?

Kim jesteś, Mario? Kobiety w dziejach chrześcijaństwa: przybyły pierwsze, odejdą ostatnie

9 minut czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Lucas Cranach młodszy, „Chrystus i cudzołożnica”, 1545 r. 2 Lucas Cranach młodszy, „Chrystus i cudzołożnica”, 1545 r. BEW
Od posługi słowa do posługi stołu. O tym, jak przez wieki chrześcijaństwa ograniczano rolę kobiet – i jak szybko może się to teraz zmienić.

Wielkanoc łączy jedną czwartą ludzkości, czyli szacunkowo 2,2 mld chrześcijan różnych wyznań, także tych wierzących na własną rękę lub wcale – chrześcijan już tylko kulturowych, przywiązanych do rodzimej tradycji. Symbol krzyża jest rozpoznawalny na całym świecie. Choć także wyraźnie odczuwalne jest odchodzenie od Kościołów. Przygasły niedawne spory reformatorów z konserwatystami broniącymi twierdzy oblężonej jakoby przez zgubny liberalizm i relatywizm. Niemniej niemal każdy kiedyś zadaje sobie pytanie o sens życia i śmierci, nawet jeśli opowieść o zmartwychwstaniu uważa już tylko za Wielką Metaforę. Z własnego doświadczenia wiemy, że nasi zmarli żyją w naszej pamięci i swoich dokonaniach – dobrych i złych.

Życie pozagrobowe jest podstawą wielu religii. W chrześcijaństwie zostało wpisane w wyznanie wiary. Trzeba jednak wielkiej wiary, aby być przekonanym, że udręczone ciało zmarłego na krzyżu po trzech dniach wróciło do życia.

Nie naczynie, ale ciało

Historia Jezusa, wędrownego rabina z Galilei – jego nauczanie, skazanie na okrutną śmierć, potem zmartwychwstanie – to ramy opowiadanego w wielu wersjach od bez mała 2 tys. lat chrześcijańskiego przesłania o tym, jak Syn Człowieczy swoją męką zbawił tych, którzy poszli za nim. O jego życiu wiadomo dużo mniej niż o twórcach innych światowych religii: Konfucjuszu, Buddzie czy Mahomecie. Cztery ewangelie opowiadają o jego narodzinach. Wspominają tylko okruchy z jego młodości. I skupiają się na ostatnich miesiącach życia, na śmierci i zmartwychwstaniu.

Niemniej ta fragmentaryczna biografia fascynuje. W ciągu bez mała dwóch tysięcy lat Jezus z wyszydzanego przez rzymskich żołnierzy skazańca stał się Pankreatorem – Władcą i Sędzią Wszechświata, przy którym bladły godności królów, sędziów, proroków.

Polityka 16.2025 (3511) z dnia 15.04.2025; Esej; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Kim jesteś, Mario?"

Oferta powitalna

  • 4 zł / tydzień przez miesiąc  rok

    Płatność 16 zł co 4 tygodnie przez pierwszy rok.
    Później 24 zł co 4 tygodnie.

  • 299 zł 199 zł rok

    Płatność jednorazowa

Kup dostęp
Rezygnujesz, kiedy chcesz
Oferta dla nowych subskrybentów
Zobacz inne oferty
Reklama