500 lat po hołdzie pruskim: na pewno sukces czy zalążek klęski? Wśród historyków zgody nie ma
Czym w polskiej historii był hołd pruski 10 kwietnia 1525 r.? Chwalebnym zwycięstwem czy przyczyną późniejszej katastrofy?
Czym w polskiej historii był hołd pruski 10 kwietnia 1525 r.? Chwalebnym zwycięstwem czy przyczyną późniejszej katastrofy?
Władze PRL dbały o polowania i polujących. Zarabiały na nich i przy okazji załatwiały interesy polityczne. Jak wtedy, kiedy 50 lat temu strzelać do żubra zapragnął przywódca bratniej Jugosławii.
Przyszłego króla uroczyście wprowadzano do kościoła nagiego. Symbolicznie: miał na sobie tylko tunikę. Przed ołtarzem wraz z atrybutami władzy otrzymywał święcenia kapłańskie. Tak wyglądała tysiąc lat temu koronacja Bolesława Chrobrego.
Prof. Piotr Węcowski, mediewista z Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczy, na ile obraz, który poznajemy w szkole, jest prawdziwy, a na ile mamy do czynienia z legendami.
Tysiąc lat temu koronacja Bolesława Chrobrego przypieczętowała wybór opcji zachodnio-europejskiej przez jego ojca Mieszka. Dzisiaj o utrzymanie tej opcji trzeba walczyć ze współczesnymi rodzimowiercami.
Jak było naprawdę, opowiada dr Kamil Kijek, historyk i socjolog, kurator wystawy „1945. Nie koniec, nie początek”, opowiadającej o powojennych losach polskich Żydów.
W kwietniu rozpoczynają się ekshumacje ofiar zbrodni wołyńsko-galicyjskiej w Ukrainie. Przed Polską i Ukrainą otwiera się droga do zamknięcia bolesnej historii z lat 40. ubiegłego wieku.
Dlaczego mieszkańcy Tajwanu nie do końca czują się Chińczykami, tłumaczy prof. Marcin Jacoby.
Jego panowanie było początkiem unii personalnej Anglii i Szkocji. Jakub I Stuart jako pierwszy użył tytułu króla Wielkiej Brytanii, choć kiedy umierał 400 lat temu, realne zjednoczenie było jeszcze mrzonką.
Magiczny rok 1497, porażka rewolucji francuskiej i wojna od Pearl Harbor po Zatokę Tokijską.
W Atenach narodziła się nasza cywilizacja, dlatego każdy coś słyszał o Akropolu, Partenonie czy Agorze, ale zapewne mało kto miał szansę zwiedzić te zabytki z jednym z najlepszych znawców starożytnej Grecji, jakim jest prof. Marek Węcowski.
Tajwan jest wyjątkowy niemal pod każdym względem. O tym fascynującym zakątku świata, który gości w naszej wyobraźni jako potencjalne zarzewie międzynarodowego konfliktu zbrojnego, opowiada prof. Marcin Jacoby, sinolog z SWPS.
Wytarcie nosa przez Sofję Pierowską przesądziło o śmierci cara. W marcu 144 lata temu rosyjska arystokratka z rodziny związanej z rządzącą dynastią dała terrorystom sygnał do ataku.
Pozycji mocarstwa nie trzeba zdobywać. Można ją kupić. Pokazuje to długa amerykańska tradycja.
O stawaniu się nowego społeczeństwa i miasta po wielkim kataklizmie opowiada prof. Sylwia Bykowska z Instytutu Historii PAN.
Rok zakończenia wojny był dla polskich Żydów rokiem trudnych wyborów. Opowiada o nich otwarta właśnie w Muzeum Polin wystawa „1945. Nie koniec, nie początek”.
To była największa polska rewolucja w XX w. – w 1905 r. zastrajkowało blisko milion osób. Była podobna do ostatniej – w obu wybuch niezadowolenia robotników zaowocował niepodległością.
Najnowsza ekranizacja ikonicznej powieści sycylijskiej „Lampart” wpisuje się w dzisiejsze spory o zjednoczenie Włoch.
Rzućmy okiem na majestatyczne gmachy i obrazy, wypijmy kawę melange. Prowadzi i opowiada prof. Maciej Janowski. Zapraszamy! To dopiero początek naszej podkastowej serii podróży z historykami.
W 1920 r. polski premier na szczycie zachodnich mocarstw błagał o ratunek przed Rosjanami maszerującymi na Warszawę. Dostał ofertę zrzeczenia się przez II RP niepodległości. Zaważyły na tym biznesowe rozmowy Brytyjczyków z Moskwą.
Zgłoszony przez Trumpa pomysł wysiedlenia dwumilionowej populacji Strefy Gazy wywołał szok i protesty w całym niemal świecie. Przymusowe masowe przesiedlenia wydają się dzisiaj skandalem, ale w przeszłości, a zwłaszcza w XX w., były powszechne.
Ludźmi od wieków rządzono przez strach, Kościół miał ich wyzwolić od lęku, a zaczął go podtrzymywać – mówi Robert Peckham, autor książki „Strach. Inna historia świata”.
Pamiętnik mrocznych czasów, przemilczane zbrodnie, pierwsze imperium i naziści po wojnie.
Tłumaczy prof. Tomasz Mojsik, starożytnik, filolog klasyczny, znawca mitologii greckiej z uniwersytetu w Białymstoku i autor książki „Odyseusz. Biografia nieautoryzowana”.
Pretensje Donalda Trumpa do Grenlandii sprowokowały reakcję polityków. Przywódcy 27 państw UE wydali w lutym deklarację, że będą bronić „integralności terytorialnej” Danii. Jak to się stało, że maleńki kraj wszedł w posiadanie największej wyspy świata?
Poruszający reportaż, w którym historyk Dan Stone obala powszechne przekonanie, że wyzwoleniu towarzyszyło poczucie szczęścia i radość zbliżona do euforii.
O szkole dwudziestolecia międzywojennego, celibacie nauczycielek i glinianych tabliczkach opowiada prof. Piotr Gołdyn, autor książki „Życie codzienne nauczycieli w II RP”.
Kto jest odpowiedzialny za tragedie, jakie dotykają Kongo? Belgowie, etniczna nienawiść, surowce naturalne? A może rasistowskie idee i trudna historia?
Okazuje się, że kapkę celtyckiego DNA możemy mieć również my. Zaproszony do studia „Polityki” prof. Kontny opowiada, jak dwa miecze naprowadziły go na pewien trop.
W filmie „Maria Callas”, który właśnie wszedł do kin, u boku słynnej śpiewaczki operowej pojawia się jeden z najbogatszych ludzi XX w. – Arystoteles Onassis, magnat transportu morskiego i kolekcjoner kobiet.