Vidkun Quisling chciał ocalić Norwegię, stał się symbolem zdrady
Od 80 lat jego nazwisko jest symbolem niewybaczalnej zdrady. Vidkun Quisling zdradził Norwegię, choć sam twierdził, że ją ratuje.
Od 80 lat jego nazwisko jest symbolem niewybaczalnej zdrady. Vidkun Quisling zdradził Norwegię, choć sam twierdził, że ją ratuje.
Czytamy i recenzujemy książki: „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty” Karoliny Ćwiek-Rogalskiej, „Kto pisze naszą historię?” Andrzeja Nowaka oraz „Krew i zgliszcza. Wielka wojna imperiów 1931–1945” Richarda Overy’ego.
Kto był w Polsce kolaborantem? Na to i na inne pytania odpowiada w rozmowie z Marcinem Zarembą prof. Piotr Majewski, autor książki „Brzydkie słowo na k. Rzecz o kolaboracji”.
Ci, którym obce były zasady rozwiniętej europejskiej cywilizacji, zawsze budzili sprzeczne uczucia – pogardy, obcości, ale i fascynacji.
Syn Stalina był przetrzymywany przez Niemców w obozie w Boguszach-Prostkach, dziś znajdujących się w województwie warmińsko-mazurskim.
Mija 20 lat od czasu, gdy Ukraińcy wyszli na kijowski plac Niepodległości w proteście przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich. 22 listopada 2004 r. rozpoczęła się pomarańczowa rewolucja.
Czy westalki często łamały śluby czystości, dlaczego córka cesarza Augusta publicznie uprawiała seks i czy w Rzymie były bizneswomen, opowiada dr Emma Southon, autorka książki o kobietach w starożytnym Rzymie.
Gdy myślimy o Rumunii, staje nam przed oczami Vlad Palownik, ubrany w kostium hrabiego Drakuli, oraz komunistyczny dyktator Nicolae Ceaușescu. To już czyni jej obraz mrocznym i tajemniczym, ale też pokazuje, jak mało wiemy o historii tego kraju.
Dziennikarze rumuńscy, francuscy i brytyjscy opublikowali kilka książek poświęconych osobie Michała. Jego żona Anna i wszystkie ich córki podróżowały do Rumunii. Tylko nie król, który wciąż nie był mile widziany.
O twarzach Polaków pod okupacją opowiada historyk, prof. Andrzej Chwalba, autor wydanej niedawno książki „Polska krwawi, Polska walczy”.
Karol Marks w połowie XIX w. pisał, że religia to opium ludu. Tymczasem lud zażywał opium częściej, niż się modlił. Dostęp do narkotyku zawdzięczał nowoczesnej cywilizacji.
W okresie PRL – jak i wcześniej – Polacy byli narodem migrantów. Jedni byli przez państwo wypędzani, inni o wyjeździe marzyli.
Powszechne wybory prezydenckie to toksyczny spadek po „wojnie na górze” – mówi politolog i historyk, prof. Antoni Dudek w rozmowie o tym, jak powstawała III Rzeczpospolita.
W epoce przemysłowej szacunek dla grobów żołnierzy nie znaczył wiele, a kości poległych, wydobywane nielegalnie z pól bitew, stanowiły cenny surowiec w produkcji cukru.
Oficer wywiadu wojskowego Włodzimierz Barankiewicz uciekł za „żelazną kurtynę” w 1961 r. Jego syn Jacek, który został w Polsce, bada dokumenty i po latach odkrywa historię ojca.
25 października 1415 r. wojska Henryka V rozgromiły rycerstwo francuskie w bitwie pod Azincourt. Zwycięstwo to jest dla Anglików równie symboliczne jak dla nas pokonanie krzyżaków w 1410 r.
O Państwowym Muzeum na Majdanku w 80. rocznicę jego utworzenia opowiada dyrektor dr Tomasz Kranz.
Dlaczego ojcowie założyciele nie chcieli króla, jakie były prapoczątki prezydentury w Stanach Zjednoczonych i dlaczego kadencja liczy cztery lata. Marcin Zaremba rozmawia z Tomaszem Zalewskim, wieloletnim korespondentem „Polityki” w USA.
Aleksiej Nawalny, rosyjski opozycjonista, który w lutym tego roku został otruty w łagrze, zdążył napisać wspomnienia. Ukazują się 22 października w 12 krajach jednocześnie. Publikujemy ich fragment.
Ludzie do dziś się boją o tym mówić. To jest religia ucieleśniona – mówi Katarzyna Roman-Rawska, autorka książki „Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach”.
O tym, dlaczego Polacy i Litwini są jak stare małżeństwo po rozwodzie i czy Adam i Ewa mówili w raju po litewsku – opowiada pisarz, poeta i tłumacz Tomas Venclova.
O tym, gdzie są granice współpracy z wrogiem, opowiada prof. Piotr M. Majewski, autor książki „Brzydkie słowo na »k«. Rzecz o kolaboracji”.
Brawurowy zamach na esesmanów w lesie pod Ełkiem w październiku 1943 r. doczekał się pomnika i uwiecznienia w literaturze, a jego uczestnicy – orderów Virtuti Militari. Tyle że nie miał miejsca.
Są barometrem kondycji kraju i zwierciadłem jego tożsamości. Jaką opowieść o naszych czasach można wyczytać z banknotów?
O tym, co łączyło Piłsudskiego z Wielkim Głodem na Ukrainie i jak Stalin czyścił przedpole, szykując się na wojnę z Polską, opowiada prof. Andrzej Friszke.
List Einsteina do prezydenta USA wzywający do prac nad bombą atomową sprzedano w tym miesiącu za 3,9 mln dol. Kto naprawdę go napisał i czy wpłynął na losy świata?
Śmiała operacja „Market-Garden” miała doprowadzić do pokonania Niemiec już jesienią 1944 r. Zakończyła się klęską, a winę zrzucono na Polaków. Niesłusznie. Plan był pełen kardynalnych błędów.
O rewolucji seksualnej w Polsce Ludowej opowiada Anna Dobrowolska, autorka książki „Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL”.
Wypełniają się słowa Oskara Rosenfelda: „Nie było już świadków wielu okropności. Relacjom na temat wielu okrucieństw w ogóle nie dawano wiary. Więc niech przetrwa przynajmniej pamięć o nich”.