Jako pierwszy biznesmen w Polsce uzyskał dostęp do ucha premiera. Nie idzie za tym formalna władza, nawet jeśli „polski Elon Musk” zostanie szefem reaktywowanej rady gospodarczej. Więc po co mu to? I po co on Tuskowi?
Kandydat PiS będzie wierny Trumpowi do końca i do ostatniego dnia liczyć będzie na okruch z waszyngtońskiego stołu, czyli jakąś przychylną dla siebie wypowiedź przedstawiciela USA.
Rząd nie ma spójnego programu budowy mieszkań dostępnych dla niezamożnych. Nie ma go także „mała koalicja”, czyli PSL i Polska 2050. Partie zdają się konkurować, a jedna nie wie, co robi druga. Niekoniecznie powstanie z tego więcej tanich mieszkań.
W Polsce, gdzie alkohol pozostaje głównym problemem uzależnień, otwarta i racjonalna debata nad marihuaną może być krokiem w stronę bardziej świadomej polityki zdrowotnej.
Wszyscy żyją tylko negocjacjami, z których napływają wyjątkowo sprzeczne, wręcz wykluczające się informacje. A tymczasem wojna toczy się dalej i Rosjanie właśnie rozpoczęli nową ofensywę.
Zazwyczaj w negocjacjach pokojowych ważne są dwie wykluczające się do pewnego stopnia wartości: czas i treść. Szybkie zakończenie zabijania skłania do kompromisów i chodzenia na skróty.
Sondowana wielkość ewentualnego europejskiego kontyngentu w Ukrainie to 25–40 tys. żołnierzy, którzy musieliby mieć wsparcie USA m.in. w obronie powietrznej i gwarancje pomocy w razie frontalnego ataku Rosji.
Takimi relacjami rządzą paradoksy, a kluczowy sprowadza się do pytania: jak być blisko, gdy jest się tak daleko?
Ponad ćwierć wieku wierzyłam, że już za chwilę jako osoby LGBTQ będziemy mieć w Polsce równe prawa. A tu nic – mówi pisarka.
Nagle okazało się, że to nie Rosja, agresor i byłe imperium z fantomowymi bólami, jest największym zagrożeniem, tylko Europa, która ponoć „odwraca się od podstawowych wartości”. Czy właśnie zmienia się cała struktura bezpieczeństwa? Karolina Lewicka rozmawia z Markiem Świerczyńskim.
Okazuje się, że kapkę celtyckiego DNA możemy mieć również my. Zaproszony do studia „Polityki” prof. Kontny opowiada, jak dwa miecze naprowadziły go na pewien trop.
Powinien powstać przekład angielski, bo nie znam takiej korespondencji dwu pisarek, pisanych w takiej intensywności, szczerości – mówi Sylwia Chwedorczuk.
A gdyby tak muzykę z klasycznych gier wideo zaprezentować w innych, alternatywnych wersjach? Opowiadają o tym twórcy przedsięwzięcia Sounds of Gaming.
Poniedziałkowy rekord zimna w Tatrach był lokalną ciekawostką. Nie oznacza, że ocieplenie klimatu się zatrzyma. W jego kontekście najbardziej powinien nas martwić brak śniegu. To on zapewniał nam wodę.
Uniwersytet Śląski powstał w 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w Polsce. Od tego czasu minęło już ponad 50 lat, a Uniwersytet nieustannie się rozwija, tworząc nowe ośrodki badawcze i kierunki studiów.
Sto lat temu, z dnia na dzień, eksplodowało nasze wyobrażenie o wszechświecie. Przyczynił się do tego Edwin Hubble – i teleskop na szczycie Mount Wilson.
Sztuczna inteligencja ma przejmować kontrolę nad komputerami użytkowników oraz działać samodzielnie. Czy to krok za daleko w rozwoju AI?
Jeśli nie wydarzy się jakiś nieoczekiwany – jak przystało na kino gatunkowe – zwrot akcji, Splat!FilmFest przechodzi właśnie do historii. Strata tym większa, że w ciągu dekady urósł do rangi jednego z najciekawszych wydarzeń filmowych w Polsce.
Wielka przegrana polskich preselekcji Eurowizji Nika „Niczos” Jurczuk to nadzieja na to, że Podlasie muzycznie przestanie się Polakom kojarzyć z disco polo.
Otwarciu siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie towarzyszyła gorąca dyskusja o architekturze. Czy równe emocje będą towarzyszyć otwarciu pierwszych pełnych wystaw? Znajdzie się parę powodów, by się posprzeczać.
Dzieci powinny od wczesnych lat uczyć się muzyki, jeżeli wykazują do tego chęć i predyspozycje – mówi Gabriela Legun, laureatka Paszportu POLITYKI w kategorii muzyka poważna.
Poruszający reportaż, w którym historyk Dan Stone obala powszechne przekonanie, że wyzwoleniu towarzyszyło poczucie szczęścia i radość zbliżona do euforii.
O szkole dwudziestolecia międzywojennego, celibacie nauczycielek i glinianych tabliczkach opowiada prof. Piotr Gołdyn, autor książki „Życie codzienne nauczycieli w II RP”.
Kto jest odpowiedzialny za tragedie, jakie dotykają Kongo? Belgowie, etniczna nienawiść, surowce naturalne? A może rasistowskie idee i trudna historia?
Okazuje się, że kapkę celtyckiego DNA możemy mieć również my. Zaproszony do studia „Polityki” prof. Kontny opowiada, jak dwa miecze naprowadziły go na pewien trop.