Dla jednych to był prawdziwy koniec zimnej wojny, dla innych okazja łatwego zarobku, a dla jeszcze innych zwiastun nowego życia. 30 lat temu Polskę opuściła armia rosyjska. Co po niej zostało?
Co się stało z Niemcami, kiedy z panów świata stali się narodem podbitym? Czym skończyło się dla nich urzeczenie nacjonalizmem i własną wielkością, opowiada Harald Jähner, autor książki „Czas wilka. Powojenne losy Niemców”.
Michał Goleniewski, oficer polskiego wywiadu i zaufany współpracownik radzieckiego KGB, pracował dla CIA. Był najważniejszym szpiegiem na początku zimnej wojny.
Umowa o „otwartym niebie” to ważne narzędzie zaufania, pozwalające sprawdzić, co robią siły zbrojne innych państw i czy nie szykują się do agresji. O co więc chodzi Amerykanom?
60 lat temu Polska zaproponowała na forum ONZ utworzenie w sercu Europy strefy bezatomowej.
Zimnowojenną wrogość wobec Zachodu i komunistyczną dyscyplinę Moskwa zarządziła na tajnej konferencji w Szklarskiej Porębie 22–27 września 1947 r.
Próby atomowe znalazły odzwierciedlenie w kulturze masowej oraz... modzie.
Alfabet polityków czasu zimnej wojny.
30 marca w kioskach ukaże się nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI Zimna wojna.
Amerykanie od 1957 r. wytrwale rozwijali program wysyłania książek za żelazną kurtynę. Zakupiono z budżetu federalnego i przekazano ogółem 10 mln publikacji, w tym 4 mln do Polski – przy wielkim zaangażowaniu emigrantów. Kto stał za tymi podarunkami?