W ocenie lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów pilotażowy program to jedno z niewielu rozwiązań w służbie zdrowia w ostatnich latach, które się sprawdziły. Mimo to NFZ zamierza zmienić zasady.
Polskie dzieci i nastolatki spędzają na zewnątrz po kilka, kilkanaście minut dziennie, zwłaszcza jesienią i zimą. Ze szkodą dla zdrowia fizycznego, psychicznego, dla relacji i postępów w nauce.
Powodzie, konsekwencja ekstremalnych zjawisk pogodowych, przynoszą nie tylko zniszczenia, tragedię społeczną i straty gospodarcze, ale też szereg zagrożeń dla zdrowia publicznego.
O programie „eutanazji” chorych psychicznie opowiada Kalina Błażejowska, laureatka Nagrody Historycznej POLITYKI za popularnonaukową książkę „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”.
Mówi się, że to epidemia i że jak epidemia potrafi zabijać. Samotność, okrzyknięta chorobą cywilizacyjną XXI w., ma wymiar społeczny, polityczny i ekonomiczny.
W życie weszły przepisy regulujące zawód psychoterapeuty, mamy też wreszcie definicję psychoterapii. Ekspertów to nie zadowala. Według nich noworoczne zmiany rodzą więcej pytań, na które nie ma dobrych odpowiedzi.
Rozmawiamy z dr Martą Siepsiak z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, psycholożką, psychoterapeutką i diagnostką.
Przytłoczenie i zmęczenie dążeniem do bycia w życiowej formie to odpowiedź na rozrastające się jak chwasty w ogródku trendy wellness.
Rozmywa się granica pomiędzy psychopatologią a tym, co jest naturalną, choć trudną czy bolesną częścią życia.
„Chłopaki nie płaczą!”, „Dziewczynki się nie złoszczą!”, „Bądź grzeczny, bo cię pan zabierze!”, „Nie rób kłopotu!”. Większość ludzi nasłuchała się tych i podobnych haseł aż nadto od najwcześniejszych lat. Rozmowa z Jackiem Wasilewskim.