Schyłek życia bez cierpienia? Tak, to możliwe. Oto nasz przewodnik po zdrowym starzeniu się – z uśmiechem (i nauką) w tle. Im wcześniej wprowadzisz te zasady, tym więcej zyskasz.
System finansowania publicznej opieki zdrowia staje się jeszcze bardziej zawiły i niezrozumiały. Obciążenia nie zależą od wysokości dochodów, ale od siły politycznej.
Dlaczego stajemy w obliczu porażki? Najsłabszym elementem jest ludzka psychika – absolwent medycyny Stanisław Lem przewidział to już dawno.
Jedni widzą we fluorze sprzymierzeńca w walce z próchnicą, inni – wroga, który ogłupia dzieci. Co o nim myśleć?
Zasięganie innej opinii medycznej w sprawie tej samej choroby u tej samej osoby – spójrzmy na mity i nieporozumienia z tym związane.
Prawidłowe odróżnienie danych medycznych od opinii może sprawiać trudności. Nieprawidłowe może zaś wywołać dramatyczne skutki, zwłaszcza jeśli zastosujemy się do niektórych wskazówek.
Pobudka – kontrola glikemii. Śniadanie – kontrola glikemii. Trzeba zważyć posiłek, aby wiedzieć, ile zostanie spożytych węglowodanów i obliczyć dawkę insuliny. Te dane muszą zostać ręcznie wprowadzone do pompy. Drugie śniadanie, obiad – to samo. A źle leczona cukrzyca wyniszcza cały organizm.
W ocenie lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów pilotażowy program to jedno z niewielu rozwiązań w służbie zdrowia w ostatnich latach, które się sprawdziły. Mimo to NFZ zamierza zmienić zasady.
Doniesienia o umiarkowanej szkodliwości energetyków bywają grubo przesadzone.
Polskie dzieci i nastolatki spędzają na zewnątrz po kilka, kilkanaście minut dziennie, zwłaszcza jesienią i zimą. Ze szkodą dla zdrowia fizycznego, psychicznego, dla relacji i postępów w nauce.