To pokazuje, jak głęboko demoralizujący i destrukcyjny dla niezależności prokuratorskiej był system wprowadzony przez Zbigniewa Ziobrę.
Paszporty POLITYKI rozdane; Donald Tusk popiera Kosiniaka-Kamysza w sporze o edukację zdrowotną; ponad 300 stron o nadużyciach Ziobry; szczyt państw nadbałtyckich NATO; pociągi w Polsce opóźnione o kilka godzin.
Wszczynanie i długotrwałe prowadzenie; blokowanie zakończenia spraw; wędrówka spraw w celu przedłużania postępowania; wszczęcie postępowania jako okazja do szykan; pomijanie, niszczenie, nieprzeprowadzanie istotnych dowodów. To wybrane sposoby manipulowania śledztwami za czasów rządów Zbigniewa Ziobry w prokuraturze.
W trakcie Marszu Miliona Serc Donald Tusk zapowiadał: zwyciężymy, rozliczymy, naprawimy krzywdy i pojednamy. 15 października udało się Tuskowi i jego koalicjantom odsunąć PiS od władzy. Rok po utworzeniu nowego rządu ciągle trwa etap rozliczeń, a te coraz częściej wywołują zniecierpliwienie i frustrację.
Do dwóch razy sztuka. Po wcześniejszym uchyleniu wniosku o areszt sąd zgodził się na ponowną próbę zatrzymania polityka Suwerennej Polski. Policja poszukuje go już czwarty dzień, a prokuratura wystawiła za nim w czwartek list gończy. Romanowski zniknął 6 grudnia.
Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS i Suwerennej Polski odpowiedzialny za wydatkowanie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, ma być aresztowany na trzy miesiące. Od postanowienia może się odwołać, ale jest ono natychmiast wykonalne.
Zbigniew Ziobro może zostać doprowadzony przed komisję śledczą; zatrzymano członka trójmiejskiego półświatka, który miał mieć kontakty z Karolem Nawrockim; CBA weszło do Fundacji Lux Veritatis; prezydent Emmanuel Macron wygłosił orędzie do Francuzów; Rosja zamknęła polski konsulat generalny.
Stan wojenny w Korei Południowej; tajemniczy raport o Nawrockim; Ziobro przed komisją sejmową; ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce; nominacje do Paszportów POLITYKI.
Podczas blisko dwugodzinnych obrad posłowie PiS raz po raz zapowiadali rozliczenie rządzących z łamania konstytucji kontestowaniem i niepublikowaniem wyroków trybunału. Historia powtórzyła się jako farsa.
O 17 rozpoczęło się posiedzenie komisji rozpatrującej wniosek Prokuratora Generalnego o zatrzymanie i doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro, choć spóźniony, stawił się na posiedzeniu. A komisja wniosek poparła.