Jak król Anglii Ryszard uratował państwo krzyżowców 830 lat temu, prowadząc trzecią krucjatę.
Polska i Litwa 600 lat temu ukróciły ekspansję Zakonu Krzyżackiego. Jednak pokój podpisany nad jeziorem Mełno, choć stał się początkiem końca państwa zakonnego, rozczarowuje.
O bitwie pod Jaffą, gdzie Ryszard I dowiódł, że słusznie nazwano go Lwim Sercem.
Upadek Akki 730 lat temu przypieczętował upadek Królestwa Jerozolimskiego i koniec krzyżowców w Ziemi Świętej. A zaczęło się od plotki o uwiedzionej chrześcijance.
Krucjaty, odwieczny przedmiot sporów. Dla jednych najwspanialsza w dziejach przygoda rycerska wielu pokoleń Europejczyków, dla innych przykład rodzącego się imperializmu białego człowieka.
W lipcu 1099 r. rycerze z Zachodu, po trwającym ponad miesiąc oblężeniu, zdobyli Jerozolimę. Tego dnia historia świata została wprowadzona na nowe tory.
Szczególne miejsce w historii Polski epoki jagiellońskiej zajmują zmagania z krzyżakami.
Tysiąc lat temu we Francji i w Niemczech dzieci zaczęły się zbierać w gromady. Po czym ruszyła najdziwniejsza krucjata, jaką znała ludzkość.
Polscy rycerze najchętniej wybierali się na krucjaty przeciw pogańskim sąsiadom. Ale wyruszali też do Ziemi Świętej.
Dwa wieki wypraw krzyżowych nie zatrzymały Ziemi Świętej w rękach chrześcijan, lecz pozostawiły rany żywe do dziś. Ruch krucjatowy wciąż wzbudza kontrowersje, i historyczne, i polityczne.