Największy muzyczny serwis streamingowy opublikował swoje podsumowania roku. Czego słuchamy na Spotify? Zupełnie innych artystów niż w radiu.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Czy „1989”, rapowany musical o Solidarności, odbuduje pozytywny mit pokojowej rewolucji? Odda sprawiedliwość bohaterom? Odkłamie dzisiejszą politykę historyczną? Młodzi twórcy podjęli się niezwykłego eksperymentu.
Po trzyletniej przerwie do Płocka wrócił Lech Polish Hip-Hop Festival, największy w kraju festiwal rapowy. A wraz z nim – nagrody, z których wyników można powróżyć o przyszłości branży.
W kończącym się sezonie młode gwiazdy muzyki okazały się wyjątkowo atrakcyjnymi nośnikami reklamy. Czy to nowe zjawisko? A może powrót do przeszłości?
Kultura pokazuje wielką zmianę. W filmach, serialach i reklamach czy to nastolatki, czy dojrzałe kobiety są już zupełnie inne niż przed dekadą czy dwiema. Jakie?
Nie mam duszy aktywisty, który wyjdzie na barykady, nie jestem twórcą politycznym. Ale jak sobie wymyślę jakąś koncepcję, to się jej trzymam – mówi Ralph Kaminski, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii Muzyka popularna.
Gwiazda piosenki ostatnich sezonów? Sanah. Sensacja bieżącego? Marie. Łączy te kariery pewna ostentacyjna dziewczęcość i słodka estetyka obecna w muzyce pop od dekad – ale nie tylko.
Nowa generacja przywiązuje dużą wagę do muzyki, młodość jest ciągle pożądaną cechą, ale sama pokoleniowość z muzyki popularnej znika.
Młoda Polska oszalała na punkcie Young Leosi. A może tylko polski internet? I może niekoniecznie na punkcie prawdziwej artystki, tylko jej odbicia w memach?