Jest lepiej? Trochę. Czy czujemy się zamożniejsi? Nieco. Czy Polska zmierza we właściwym kierunku? I dlaczego przestajemy się interesować polityką. Krzysztof Izdebski rozmawia z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Ofensywa Kim Dzong Una; rocznica wyborów; Andrzej Duda w Sejmie; zarzuty dla Marcina Romanowskiego; NIK kontroluje PKOl.
Rok temu o Jagodnie, w którym ludzie do nocy stali w kolejce, żeby zagłosować, mówiła cała Polska. „Tamte emocje opadły. Wróciliśmy do problemów szkolnych, komunikacyjnych, do codzienności” – mówi dziś przewodnicząca rady osiedla.
Kurs obrany przez Jarosława Kaczyńskiego ma dwie główne konsekwencje – jedną dla partii, a drugą dla systemu politycznego. Partia się nie rozpadła, a jego władza nad formacją jest niezagrożona.
Czy zwolennicy władzy i opozycji będą w stanie w przewidywalnym czasie porozumieć się i zaakceptować? Wyniki naszych badań nie napawają optymizmem – mówi dr hab. Prof. IP PAN Marta Marchlewska.
Najpierw wygrali przetarg na promocję rządu Mateusza Morawieckiego, a w ostatniej kampanii parlamentarnej wystawili PiS faktury na ponad milion złotych. Pod koniec roku ludźmi związanymi z tą spółką zainteresowało się CBA.
Pisarz, dziennikarz Jarosław Kuisz, autor książki „The New Politics of Poland”, o tym, dlaczego Kaczyński wygrał w 2015 i 2019 r., a przegrał w 2023 r.? I czemu Polacy zmienili zdanie w sprawie suwerenności.
Nie-sąd, jakim jest powołana przez PiS Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego z neosędziami w składzie, uprzejmie nie sprowokował nowego konfliktu.
Głosowanie 15 października było przełomowe. Ale to w 2024 r., kiedy aż dwukrotnie odbędą się wybory, a nowy rząd i koalicja pokażą, jak sobie radzą z rządzeniem, rozstrzygnie się, na ile efekty tamtego społecznego zrywu są trwałe. Oto nasz wybór zagadek roku 2024 i możliwe ich rozstrzygnięcia.