Do niedawna tętniły życiem, teraz niemal opustoszałe. Czy po pandemii biurowce będą równie potrzebne jak dotąd?
Sto lat temu na Manhattanie oficjalnie narodził się wieżowiec – do dziś totem nowoczesności, ale też coraz częściej symbol pychy.
Miał powstać nowy, reprezentacyjny fragment Gdańska, a powstaje zwykłe blokowisko. Dlaczego tak się dzieje?
W miastach wyrastają podniebne apartamentowce. Wieża Daniela Libeskinda w Warszawie, Sky Tower we Wrocławiu, Sea Towers w Gdyni – ponadstumetrowe budowle wyznaczają nowy trend. Polacy chcą dziś mieszkać wysoko.
Warszawskie wieżowce budzą emocje. Stawiać czy nie? Na razie jest ich niewiele, ale powstaną następne. Słynny architekt Daniel Libeskind projektuje właśnie 45-piętrowy, najwyższy w Polsce apartamentowiec, który stanie obok PKiN.
Za 15 lat w Szanghaju ma stanąć najwyższa, najbardziej nowoczesna budowla na świecie, wzniesiona według zasad architektury przyszłości: gigantyczny wieżowiec-miasto, któremu nie będzie w stanie zagrozić ani powódź, ani pożar, huragan czy trzęsienie ziemi.
Po ataku terrorystów na World Trade Center pracownicy drapaczy chmur przestali czuć się bezpiecznie. Dlatego wynalazcy na całym świecie – również w Legionowie – opracowują nowe systemy ratowania ludzi, którym pożar odcina drogę ucieczki.