Hasło tegorocznej edycji festiwalu jest wyjątkowo uniwersalne.
Konkurs Chopinowski, wielkie jubileusze, remonty i publiczność zwiedzająca gmachy filharmonii. Autorskie podsumowanie 2023 r. w muzyce poważnej.
O nowych wyzwaniach i urokach awangardy opowiadają członkowie jednego z najciekawszych polskich zespołów młodszego pokolenia, Spółdzielni Muzycznej.
Nowymi miejscami, gdzie pojawią się muzyczne instalacje, będzie Pałac Czapskich (gmach ASP) i Fort Sokolnickiego na Żoliborzu. Ale będą i tradycyjne koncerty.
„Rzeczy brzmiące” to temat 66. Warszawskiej Jesieni, która przynosi dźwiękowe i muzyczne instalacje, przestrzenie dźwiękowe i budynki wypełnione kształtami i dźwiękami.
Miał dramatyczny życiorys, jego pomysły muzyczne wywoływały skandale, a utwory stawały się ścieżką dźwiękową kasowych filmów. Na całym świecie obchodzi się stulecie urodzin wielkiego kompozytora György Ligetiego.
W tym roku festiwal wreszcie w pełnym wymiarze, z szerszym programem Małej Warszawskiej Jesieni oraz orkiestrami symfonicznymi na rozpoczęcie (Sinfonia Varsovia i Orkiestra Muzyki Nowej) i zakończenie (Orkiestra Filharmonii Narodowej).
Festiwal "Warszawska Jesień" to największy i najstarszy festiwal muzyki współczesnej oraz jeden z najważniejszych festiwali muzyki nowej na świecie. Festiwal określany jest często "świadkiem historii". Pierwsza jego edycja odbyła się w październiku 1956 roku, a wydarzenie do dziś jest realizowane niemal bez przerw.
Zanurzenie to tegoroczne motto festiwalu.
Już po raz sześćdziesiąty czwarty odbędzie się Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W tym roku jego hasłem przewodnim jest „Zanurzenie” - nie tylko w dźwiękach, ale także czasie i przestrzeni. Wydarzenie rozpocznie się 17 września i potrwa do 25 września.