Burza po przejęzyczeniu ministry Barbary Nowackiej; atak nożownika w centrum handlowym; porozumienie ws. energii jądrowej; fala grypy w Polsce; sukces DeepSeek z Chin.
O tym, że DeepSeek depcze po piętach czołowym firmom amerykańskim z branży AI, mówiło się i pisało od co najmniej kilku miesięcy. Co zatem spowodowało aż takie trzęsienie ziemi właśnie teraz?
Prezydent Joe Biden, żegnając Biały Dom, ustalił reguły dostępu do amerykańskich czipów sztucznej inteligencji. Podzielił świat na trzy grupy: sojusznicy mogą z nich korzystać do woli, innych obowiązują limity, wrogów objęto embargiem. Polska czuje się rozżalona, że nie jest wśród sojuszników. Przykre, ale co z tego wynika?
Matematyka, biochemia, energetyka… O wpływie sztucznej inteligencji na badania naukowe opowiada dr Pushmeet Kohli z laboratorium Google DeepMind.
Firma Meta stworzyła model AI, który po raz pierwszy potrafi bezpośrednio tłumaczyć mowę na mowę w aż tak wielu językach. SEAMLESSM4T jest też odporniejszy na szumy tła i dokładniejszy. Naukowcy zadbali także o ograniczenie uprzedzeń płciowych w przekładach.
Giganci technologiczni są głodni energii. Chcąc rozwijać sztuczną inteligencję, muszą inwestować miliardy w energetykę nuklearną i odnawialną.
1 stycznia weszły w życie zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Pierwsza od 22 lat nowelizacja dostosowuje standardy etyczne do współczesnych realiów ochrony zdrowia. Ale jest też potrzebna pacjentom – określa bowiem ramy relacji, które są na nich budowane.
Sztuczna inteligencja zainstalowana w poznańskiej kaplicy okazała się bardziej ludzka niż niejeden żywy proboszcz.
Koegzystencja dwóch rozumów – ludzkiego i pozaludzkiego? To, co w czasach Lema dawało się przewidzieć tylko teoretycznie, dziś staje się rzeczywistością.
Wyniki testów dużych modeli językowych budzą obawy, czy będzie można na nich polegać. Systemy AI mogą bowiem rozwinąć zdolność do strategicznego „oszukiwania” swoich twórców i opiekunów.