Jeśli Donald Trump zrobi to, czego wszyscy się po nim spodziewają, ma szansę rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński, zadać potężny cios Iranowi i zasłużyć na pokojowego Nobla. Tyle że to polityk nieprzewidywalny, a obecny układ sił w Izraelu może zniweczyć jego plany.
Po 15 miesiącach walk Izrael i Hamas uzgodniły rozejm. Pierwsza wymiana – 98 zakładników za ponad tysiąc palestyńskich więźniów – już się rozpoczęła.
Inauguracja Donalda Trumpa; trzy zakładniczki Hamasu już w domu; TikTok w USA – działa czy nie działa?; początek ferii zimowych w Polsce; najbardziej depresyjny dzień w roku.
Iga Świątek w kolejnej rundzie Australian Open; prezydent Ukrainy z wizytą w Warszawie; szefowa duńskiego rządu rozmawiała z Donaldem Trumpem o Grenlandii; ogłoszono porozumienie między Izraelem a Hamasem; aresztowano prezydenta Korei Południowej
W 467. dniu konfliktu Izrael porozumiał się wreszcie z Hamasem, ale nie można mówić o końcu wojny. Dla większości Izraelczyków to gorzka pigułka do przełknięcia, bo okazało się, że umowa mogła być zawarta już wcześniej, co uratowałoby część zakładników i izraelskich żołnierzy.
O ile możliwe jest zakończenie wojny w Gazie, o tyle raczej można uznać za pewnik, że izraelscy żołnierze pozostaną tam na długie lata.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania premiera Beniamina Netanjahu, byłego już ministra obrony narodowej Joawa Galanta i szefa zbrojnego skrzydła Hamasu Mohammeda Deifa. Jest niemal pewne, że żadnemu z nich włos z głowy nie spadnie.
Izrael błędnie uznał, że utrzymywanie przy władzy Sinwara i pozwalanie na zagraniczne transfery ogromnych sum dla Hamasu osłabi konkurującą z nim Autonomię Palestyńską i utrzyma względny spokój w Gazie. W tym czasie Hamas szykował swój morderczy plan, który umknął izraelskim służbom.
Zarzucając „nowy antysemityzm” instytucjom międzynarodowym, rząd Izraela chce je zastraszyć, natomiast przyklejając tę łatę Izraelczykom czy w ogóle Żydom, wyklucza się ich ze społeczności. Człowiek natychmiast staje się wrogiem – uważa dr Yael Berda, socjolożka i antropolożka z uniwersytetu w Tel Awiwie.
Izraelska armia opublikowała nagranie z ostatnich chwil życia Jahji Sinwara. Wiele wskazuje, że szef Hamasu zginął przypadkiem, a nie w starannie zaplanowanej operacji służb specjalnych.