Rozmowa z izraelskim psychologiem społecznym Danielem Bar-Talem o tym, dlaczego Izraelczycy nie interesują się dramatem w Strefie Gazy. I o co chodzi premierowi Netanjahu.
W Strefie Gazy nie ma prądu, wody, jedzenia. Desperacja sięga zenitu. „Polityka” wzięła udział w spotkaniu online z Mumenem Al-Naturem, mieszkańcem miasta Gaza i jednym z inicjatorów protestów. Mimo pogróżek zgodził się ujawnić nazwisko.
Wojna pochłonęła 1,2 tys. ofiar w Izraelu i – według strony palestyńskiej – ponad 50 tys. zabitych w Gazie.
Izrael wznowił ataki w Strefie Gazy po dwóch miesiącach rozejmu i w obliczu braku postępów. Jest co najmniej 220 zabitych. Co ten ruch oznacza?
Rozmowa z byłym szefem izraelskich sił bezpieczeństwa Amim Ayalonem o kuriozalnych pomysłach na Strefę Gazy i o tym, jak rozpada się Izrael, w który wierzył.
Zgłoszony przez Trumpa pomysł wysiedlenia dwumilionowej populacji Strefy Gazy wywołał szok i protesty w całym niemal świecie. Przymusowe masowe przesiedlenia wydają się dzisiaj skandalem, ale w przeszłości, a zwłaszcza w XX w., były powszechne.
Hamas pierwszy raz oddał szczątki, twierdząc, że to ciała Bibasów i Odeda Lifshitza, jednego z najstarszych zakładników wziętych do niewoli 7 października. Izraelska armia tymczasem nie potwierdziła, że jest wśród nich Shiri Bibas.
Kiedy Donald Trump obsypywał króla Jordanii zwyczajowymi komplementami, Abdullah II nie uśmiechał się jak inni obdarowywani nimi przywódcy. Jego posępna mina nie zostawia wątpliwości, co sądzi.
Donald Trump znalazł rozwiązanie „problemu Strefy Gazy” i szerzej – całego Bliskiego Wschodu. Skutek mógłby być przeciwny do zamierzonego.
Hamas oskarżył Izrael o łamanie warunków porozumienia i ogłosił, że wstrzymuje sobotnią wymianę zakładników. Dla rodzin przetrzymywanych w Strefie Gazy to najgorsza wiadomość. Matka zakładnika, którego nazwisko nie znalazło się na liście 33 osób do uwolnienia w pierwszej fazie, właśnie dowiedziała się, jakie są jego losy.