Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji nagrody: to prof. Janusz Zaleski, doceniony m.in. za wielką wiedzę, dzięki której udało się uchronić Opole i Wrocław przed zalaniem podczas powodzi. I Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia – za odważną obronę praworządności.
Rozmowa z Krystianem Markiewiczem, prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia o tym, jak zbudować w Polsce nowoczesne, przyjazne obywatelom sądownictwo.
Bój idzie o pieniądze czy o praworządność? Co do praworządności, to jesteśmy w kryzysie głębszym niż w PRL, bo władza polityczna wpuściła wirusa, który infekuje cały system wymiaru sprawiedliwości. Unijny „kamień milowy” jej nie przywróci, nawet po części.
Jeśli dojdzie kiedyś do rozliczania „dobrej zmiany” w wymiarze sprawiedliwości, raport Iustitii będzie cennym źródłem wiedzy. Można się spodziewać jego kolejnych edycji, bo „dobra zmiana” trwa. Ale trwa też opór w środowisku.
Władza PiS, której wybrańcami są rzecznicy dyscyplinarni dla sędziów, tak jak władze PRL zaczęła ścigać za działalność związkową. Jaki będzie kolejny krok?
Po czterech latach represji ze strony PiS widać, że działają jak sprzężenie zwrotne: im ich więcej, tym silniejszy opór i konsolidacja sędziów. A także przekonanie, że współpraca z obecną władzą polityczną to wstyd.
Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, o niezależności środowiska i kruchym lodzie pod polskim sądownictwem.