Filmy zmarłego niedawno Davida Lyncha są cudownie dezorientujące. Marzenia senne też. Reżyser mawiał, że ani życie, ani sztuka nie muszą mieć sensu. Jak jest ze snami?
Jak śpią współcześni Polacy, jak próbujemy poprawić jakość naszego snu i jak dziś interpretujemy marzenia senne.
W ostatni weekend października zmieniamy czas z godziny trzeciej na drugą, czyli pośpimy dłużej. Ale nasz zegar biologiczny nie będzie nam za to wdzięczny.
Przed nami zmiana czasu – na zimowy – i kolejna odsłona dyskusji, czy to ma sens. Ale emocje wywołuje także ogólnoświatowa moda na wstawanie o piątej rano. Ma być kluczem do spełnionego życia.
To jak chodzenie po polu minowym – prof. Mirosław Jarosz mówi o tym, dlaczego tak wielu ludzi ginie na polskich drogach. I o tym, czy może nas uratować marchewka, skoro nie działa już kij.
Młodzi ludzie coraz częściej kładą się spać wcześnie i śpią nawet dziesięć godzin na dobę. Warto brać z nich przykład?
Nasze społeczeństwa co do zasady dyskryminują sowy, zakładając, że typowymi godzinami pracy są te od 8 do 16. A wszystko zaczyna się w szkole.
Polska przoduje w Europie pod względem nadużywania leków nasennych. Cena, jaką za to płacimy, jest coraz wyższa. Liczona w złotych, ale i w zdrowiu.
W grze zostajemy asystentem naukowca, który bada, w jaki sposób Pokémony śpią i śnią.
Ziewanie podczas zebrania lub wykładu wcale nie musi oznaczać znudzenia. Być może po prostu chłodzimy nasze przegrzane mózgi.